Přejít k hlavnímu obsahu

Miloš Kopecký: O první dceru tragicky přišel, druhá trávila prázdniny s jeho milenkami

Info ikona
Miloš Kopecký je nezapomenutelným hercem.

Miloš Kopecký bezesporu patří mezi naše nejslavnější herce. Život se s ním ale nemazlil, trápila ho zhoršující se maniodepresivní psychóza.

Maminka zemřela v koncentračním táboře

Narodil se 22. srpna 1922 v Praze. Jeho tatínek, Vladimír Kopecký, byl majitelem kožešnictví, které po něm měl syn převzít, kdyby ho ovšem více nezajímalo divadlo. Maminka, Marta, se vyučila kloboučnicí a pracovala jako modelka. Manželství se rozpadlo za nacistické okupace, a to kvůli jejímu židovskému původu, protože Vladimír Kopecký chtěl rozvodem zachránit rodinný podnik. Poté musela nastoupit do transportu. Syn ji doprovodil a už se nikdy neviděli. Zemřela v Osvětimi. Dvaadvacetiletý Miloš se dostal do pracovního tábora roku 1944. 
 

Trpěl svou pověstí

Hrál v řadě divadel, včetně Národního. Vzhledem k rolím, které ztvárnil na filmovém plátně a v televizi, ho diváci vnímali hlavně jako herce humorných postav. Díky talentu ovšem dokázal dokonale zahrát také vážné role.

Navíc lidé od něj očekávali, že bude stále zábavný, což pro něj bylo značnou zátěží.

Milovník žen

Miloš Kopecký měl velice rád ženy a ony měly rády jeho. Pavlína Filipovská vzpomínala, jak v každé ženě uměl vzbudit dojem, že je dáma. Jeho první manželkou se stala neméně slavná Stella Zázvorková, pro níž byl životní láskou. Svazek trval pouhý rok. Vzešla z něj dcera Jana, která si bohužel v šestnácti letech vzala život.
 

Stella Zázvorková: Nebýt nešťastné náhody, její dcera mohla žít

svetzeny.cz

Miloval ji, ale nezměnila ho

Čtvrtá manželka, Jana Kopecká, přiznávala, že věřila ve změnu, když bude s ní. Ale nestalo se tak, proto se s ním chtěla kvůli avantýrám rozvést. Nakonec se s nimi smířila, a některé hercovy milenky i znala. Byli spolu přes 30 let. 

Jejich dcera v televizním dokumentu přiznala, že byla na tuto situaci zvyklá, takže jí nepřišla výjimečná. Navíc s některými známostmi svého otce trávila části prázdnin na chalupě. Jen spolužáci ve škole se prý nepříjemně vyptávali.
 

Těžká nemoc ho ničila

Trpěl maniodepresivní psychózou, která se postupně zhoršovala. Ve fázích deprese pouze ležel a dokonce pomýšlel na smrt. Ve snaze svůj stav zlepšit, podstupoval elektrošoky, které pomáhaly jen zpočátku. Práce pro něj byla velice náročná, někdy jí nebyl schopný vůbec.

Období mánie míval kratší, ale právě v nich ho diváci nejvíce znají. Sršel energií a chutí do života.

Sám Miloš Kopecký svou nemoc přisuzoval traumatu po smrti maminky, ze které vinil svého otce. Kdyby se totiž nenechal rozvést, Marta Kopecká by možná zůstala v Terezíně, kde by měla šanci válku přežít.
 

Zapletl se s politikou

Během jedné z depresivních fází byl vmanipulován do negativního televizního příspěvku o emigrantech, za který se styděl. Roku 1977 podepsal Antichartu, nicméně o deset let později vystoupil na IV. sjezdu Svazu československých dramatických umělců, kde jako první umělec vyzval komunisty k odchodu z funkcí.

Hercův zdravotní stav se v posledních letech jeho života zhoršoval. Zemřel 16. února roku 1996 v Praze.
 

Hvězda první republiky Jiřina Štěpničková: Kolegyně požadovaly její smrt, syna téměř deset let neviděla

svetzeny.cz

Tajemství Oldřicha Nového: Proč celý život skrýval původ své dcery Jany? Sama nevěděla, kdo je její matka

svetzeny.cz