Přejít k hlavnímu obsahu

Karlík a továrna na čokoládu: Jak se z životní tragédie autora zrodil knižní bestseller. Příběh, na který nezapomenete

Info ikona
Roald Dahl

Slavnou dětskou knihu Roalda Dahla a její snad ještě úspěšnější filmové zpracování zná asi každý z nás. Pohádkový příběh vypráví o chlapci z chudé rodiny, který se touží podívat do Wonkovy čokoládové továrny, což mu nakonec umožní legendární zlatý kupón. Málokdo však ví, jak se zrodil nápad, který dal vzniknout tomuto bestselleru.

První myšlenka už na základní škole

Roaldu Dahlovi je 13 let a právě přechází na novou internátní školu Repton School v anglickém okrese South Derbyshire. A nová škola žákům poskytuje netradiční benefit – čokoládu zdarma. Tu žáci dostávají od slavné britské značky Cadbury v podobě vzorků v neoznačených obalech. Jakmile Roald čokoládu ochutná, ihned se zasní a začne přemýšlet nad tím, jak asi taková pochoutka vzniká. Tehdy si představuje, že přísně tajné receptury vznikají v malé uzamčené místnosti uvnitř továrny, kde výrobky celé dny vylepšují technologové, kteří si pohrávají s konzistencí náplně, poměrem surovin a vařící se čokoládou. Když Roald v noci ulehá ke spánku na internátní ubytovně, sní o tom, že se jednou potká se samotným vlastníkem továrny a budou spolu vymýšlet ty nejlepší dobroty na světě.

Návrat do reality

Dětské sny však Roald odloží stranou a posléze se vrhá do cestování, je mladý a chce objevovat svět. První výlet podnikne v 16 letech do Francie, poté se vydá na expedici do Newfoundlandu. První práci si najde u společnosti Shell, která ho velmi rychle z Londýna převelí do exotické Tanzanie. I toto dobrodružství však brzy končí. Píše se rok 1939 a začíná druhá světová válka. Roald neváhá a narukuje k letectvu RAF v Nairobi. Posléze létá v Řecku i v Libyi a nakonec jako pomocný pilot zůstává ve Washingtonu. Ačkoliv v těchto časech nemá příliš myšlenky na psaní, vše změní setkání s britským spisovatelem C.S. Forestrem, který ho motivuje, aby začal psát. Roald se do tvorby pustí a jeho první knihy slaví úspěch.

Láska mezi brutálním nacistou a slovenskou vězeňkyní koncentračního tábora. Tento neuvěřitelný příběh se skutečně odehrál!

Že by židovskou vězeňkyni a esesmana pojila láska? To zní jako nereálný příběh z nepříliš povedeného románu, že? Asi vás to překvapí, ale tohle se doopravdy stalo.
svetzeny.cz

Život dětí Boženy Němcové: smrt, celibát i zahořklost ze své matky

Z manželství Boženy a Josefa Němcových přišly na svět čtyři děti. Hynek, Karel, Theodora a Jaroslav. Pojďte se podívat, jaký život vedli.
svetzeny.cz

Rodinné tragédie

Píše se rok 1960 a Roald Dahl je v té době již zkušeným spisovatelem. V tomto roce vzkřísí myšlenku na sepsání příběhu o Karlíkovi a továrně na čokoládu. V tu dobu je již šťastně ženatý s americkou herečkou Patriciou Neal a mají spolu syna Thea. Roald prožívá velmi šťastné období, jeho knihám se daří, a tak začíná konečně na knize pracovat. Mezitím, co sedí a pilně píše, o pár ulic dál se však odehrává příšerná tragédie. Rodinná chůva Susan Denson se prochází slunným New Yorkem a vozí malého Thea v kočárku. V tu ránu se přiřítí taxík a dojde k tragédii, při které je kočárek sražen a malý Theo vážně zraněn. Přestože hrozivou nehodu přežije, Roald přerušuje práci na knize a plně se věnuje synovi, který potřebuje rozsáhlé rehabilitace.

Rodina se rozhodne pro nový začátek a stěhují se do Anglie. V tu dobu už je na světě jeho druhá dcera, Olivia. Té je 7 let, když se ve škole nakazí spalničkami. Roald ji předčítá své knihy a stará se o ni, jak nejlépe může. I přes veškerou péči Olivia jednoho dne upadne do bezvědomí, ze kterého už se nikdy neprobudí. Roald Dahl propadá největší depresi v životě. Tentokrát se rozhodne, že své trápení přetaví do knihy, a tou je Karlík a továrna na čokoládu.

Postava majitele továrny,Willy Wonka je totiž odrazem toho, čím chtěl Roald Dahl být. Silnou, vůdčí osobností, která překoná všechny životní překážky a splní si svůj sen. Aby utekl černým myšlenkám, stvořil Roald Dahl pohádkový svět plný fantazie, sladkých dobrot, příběh se šťastným

koncem. Sám říká, že kdyby si neprošel tak těžkým obdobím plným bezmoci, nebyla by asi kniha taková, jak ji známe.

Záhadné zmizení Agathy Christie: Když ji našli, nepoznávala ani vlastního manžela. Mohla ztrátu paměti hrát?

To, že je Agatha Christie dodnes považována za královnu detektivek, asi nemusíme připomínat. Ve svém životě ovšem prožila událost, která by zamotala hlavu i samotnému detektivu Poirotovi.
svetzeny.cz

Slavné ženy, kterým hlavu popletli nacisté: Adina Mandlová naplňovala masochistické choutky vládního rady

Kolaborace – toto slovo se po druhé světové válce často opakovalo. V našem seriálu se dočtete o hvězdách stříbrného plátna, které právě ze spolupráce s nacisty byly obviňované. Jako první vám představíme příběh Adiny Mandlové.
svetzeny.cz