Přejít k hlavnímu obsahu

Jaroslav Marvan: Do života mu zasáhla dvě úmrtí – bratra a milenky. Umíral hubený a slabý

Info ikona
Jaroslav Marvan byl slavným hercem.

Prvotřídní herec Jaroslav Marvan byl v dětství poznamenán smrtí bratra Josefa, v dospělosti zase odchodem milenky, která zemřela za velmi zvláštních okolností.

Bratr byl vzorem

Jaroslav Marvan se narodil 11. prosince 1901 na pražském Žižkově. Byl druhorozeným synem a jeho starší bratr se jmenoval Josef. Pepa, jak mu doma říkali, byl všestranným talentem – uměleckým, sportovním i studijním. Rodiče na něj byli velice hrdí a mladšímu synovi jeho úspěchy předhazovali. Jenže za první světové války mladík narukoval a po necelých dvou letech ve službě padl. Rodina byla zdrcená.

Anny Ondráková: Světová hvězda, která se nechtíc stala symbolem nacistické propagandy

svetzeny.cz

Stal se úředníkem

Jaroslav se možná právě i díky bratrovi dal k divadelním ochotníkům, v čemž ho ale podporovala pouze maminka. Tatínek z něj mít herce nechtěl, a tak se musel stát státním úředníkem. Díky pracovnímu postupu se odstěhoval na Podkarpatskou Rus, tak trochu tím utekl od smutné maminky, ale mělo to i další výhody: neplatila pro něj povinná vojna a mohl se snáze věnovat divadlu, s čímž pokračoval i po návratu do Prahy.

Až roku 1929, tedy čtyři roky poté, co začal profesionálně hrát, nachytal svého otce, jak tajně jede na jeho představení ve Švandově divadle. Do té doby hereckou kariéru syna nepodporoval.  
 

Začínal u Vlasty Buriana

Profesionálním hercem se Jaroslav Marvan stal díky přímluvě u Vlasty Buriana. Stala se z nich nerozlučná dvojice, kdy Marvan králi komiků nahrával na vtipy.

Zazářil v řadě rolí – divadelních i filmových. Z těch pozdějších můžeme jmenovat třeba Gustava Anděla z oblíbené komedie Dovolená s Andělem nebo policejního radu Vacátko. Hrál v 212 filmech a asi 40 inscenacích.
 

Krutý život Huga Haase: Utekl před jistou smrtí, ale bez jediného syna. Zpět se nevracel, bál se vzpomínek na vyvražděnou rodinu

svetzeny.cz

Měl nemanželskou dceru

Od 20. let byl ženatý s Marií, s níž děti neměl, ale roku 1955 navázal milenecký vztah s herečkou Alenou Jančaříkovou. Když s ním otěhotněla, řešil velmi nepříjemnou situaci. Nikdo ovšem netušil, k jaké tragédii se schyluje. Šest let po seznámení se slavným hercem byla Alena nalezena mrtvá. Podle vyšetřovatelů šlo o sebevraždu.

Zůstaly po ní tři děti – roční dcera Alenka, kterou měla právě s Marvanem, a dva chlapci z předchozího vztahu, jedním z nich je dnes známý moderátor Petr Jančařík. Právě on, jeho teta a strýc v pořadu 13. komnata vyprávěli, že podle nich herečka zemřela rukou někoho jiného. Našli ji totiž s pohmožděným obličejem a v bytě bylo vše rozházené. Také Jiří Markovič, který působil jako vedoucí oddělení vražd Policie ČR – KŘP. Hl. města prahy, připustil, že se mu okolnosti vyšetřování zdají podivné. 

Dva roky Jaroslav Marvan bojoval s rakovinou. Byl hubený a slabý. Zemřel 21. května 1974.

Důvody, proč milujeme Vary

svetzeny.cz