Přejít k hlavnímu obsahu

Jak rozvíjet inteligenci u dítěte? 3 techniky, které opravdu fungují

Info ikona
Inteligence dětí

Rozvíjet dětskou inteligenci lze různými způsoby. Odborníci se ale shodují, že existují 3 techniky, které obecně velmi dobře fungují. Pokud chcete dítěti dopomoci k lepším výsledkům ve škole, zdokonalit jeho paměť a rozvíjet jeho soustředěnost, kreativitu a inteligenci, pak jsou následující řádky určené právě vám.

1. Nečtěte dětem, čtěte spolu s nimi

Máte dítě, které už je ve věku, kdy se brzy bude učit číst? Pak je velkou chybou, pokud mu pohádku čtete vy, zatímco dítě si pouze prohlíží obrázky a poslouchá vás. Dítě je třeba do čtení aktivně zapojit. Nechte pracovat jeho fantazii, vhodně se ptejte, například: „Co myslíš, že se teď stane? Proč to hlavní hrdina udělal? Jak by sis přál, aby to dopadlo?“ Těmito otázkami udržujete soustředěnost dítěte, která při dlouhém čtení popisných pasáží upadá.

I když dítě ještě neumí číst, je dobré, aby také sledovalo text. Národní ústav pro vzdělávání (NÚV) radí: „Ukazujeme prstem, že čteme zleva doprava, ukazujeme na věty nebo slova. Pokud se dítě ptá, co je tam napsáno, přečteme jednotlivá slova, popovídáme si, proč je to takto zapsáno, pojmenujeme písmena, případně mu ukážeme, jak z písmen poskládáme slovo.“ Čtením se rozvíjí nejen fantazie dětí, ale také je to pro ně cenný zdroj informací, který jim objasní, jak funguje svět. NÚV také radí ponechat dětem prostor na zvídavé otázky a vysvětlit jim, proč se dané věci dějí, například proč z mráčků prší.

Jak být lepším rodičem: Chyby, které děláme a mohou fatálně ovlivnit budoucnost našich dětí

svetzeny.cz

2. Trénink paměti

Několik nedávných studií zjistilo, že trénink paměti dovede zlepšit matematické schopnosti a inteligenci dítěte. Například studie Journal of Numerical Cognition z roku 2017 zkoumala děti předškolního věku a zjistila, že ty děti, které pravidelně trénovaly svou paměť, byly pak lepší i v počtech. Děti v rámci studie hrály videohry zaměřené na trénink paměti na tabletech. Je ale mnohem víc možností, jak tuto dovednost zlepšit. Výbornou pomůckou je i klasické pexeso.

Dále můžete dítěti připravit jednoduchou hru, kdy mu ukážete hračky, pak je schováte pod šátek, jednu odeberete a dítě musí odhalit, která z věcí chybí. Můžete začít na nižším počtu hraček a postupně zvyšovat obtížnost. Skvělé je také děti učit říkanky a hrát si se slovy, například formou oblíbené hry Město, jméno, zvíře...A pomocníkem mohou být i hry na počítači či na tabletu, které jsme již zmiňovali. Najdete tam nepřeberné množství her, kde dítě snadno může trénovat paměť. Navíc se tam starší děti rovnou mohou učit i jazyk, pokud se učí nová slovíčka, zároveň tím zlepšují svou dlouhodobou paměť.

Rodiče ovlivňují sexuální život dětí: Ty, které emocionálně zanedbávali, trápí sexuální dysfunkce i nespokojenost se sexem

svetzeny.cz

3. Ať píšou rukou

Dnes jsou děti čím dál více vystavované moderním technologiím a mnohem častěji píšou na počítači. Nová norská studie však jednoznačně ukazuje, že psaní rukou je velmi důležité, jelikož zlepšuje schopnost se učit. Studie se svými poznatky přišla právě včas, protože v Norsku jsou některé školy již plně digitalizované a děti píšou převážně na počítači. Psaní v ruce dle poznatků posiluje paměť, zlepšuje koncentraci a také trénuje jemnou motoriku rukou. Audrey van der Meer, spoluautorka výzkumu a profesorka působící v Norsku vysvětluje: „Psaní rukou vytváří mnohem větší aktivitu v senzomotorických částech mozku. Mnoho smyslů se aktivuje jakmile přiložíte pero na papír, vidíte písmena, která píšete, posloucháte zvuk píšícího pera. Tyto smyslové vjemy vytvářejí kontakt mezi různými částmi mozku.“

A jak s dětmi procvičovat psaní rukou tak, aby je to bavilo? Zapomeňte na nudná slohová cvičení a diktáty. Raději spojte učení se zábavou. Například můžete s dítětem založit cestovatelský deník, kam bude psát své zážitky z výletů a lepit tam i fotografie. Také může psát dopisy kamarádům či příbuzným, v dnešní době to dítěti navíc pomůže udržet si sociální vazby s okolím. Také je dobré nechat pracovat dětskou fantazii, nechte například dítě přepsat konec jeho oblíbené knížky tak, jak by se to líbilo jemu.

 

Zdroje: http://www.nuv.cz/, jnc.psychopen.eu, https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2020.01810/full

Pediatři varují: Tyto nástrahy v domácnosti ohrožují vaše dítě!

svetzeny.cz

Křik na dítě se blíží psychickému týraní: Poznamená jejich duši i psychiku

svetzeny.cz