Přejít k hlavnímu obsahu

Felix Holzmann, komik se smutným osudem: První žena si vzala život, svou popularitu si uvědomil díky ocenění až v 80 letech

Info ikona
Felix Holzmann

Ve svých scénkách bavil osobitým humorem, začátky však snadné neměl. Rodina se dokonce potýkala s bídou. To se ovšem později změnilo, protože se Felix Holzmann těšil velké oblibě. Slávu si ale dlouho vůbec neuvědomoval.

Felix Holzmann se narodil 8. července 1921 v Teplicích, ale dětství prožil v Litoměřicích. Původně pracoval jako aranžér například výloh a maloval plakáty. S divadlem začínal jako ochotník, ale napadlo ho, že by mohl vystupovat sám, proto napsal scénku Akvárium, která měla velký úspěch a dodnes patří mezi nejslavnější.

Rodina kritikem

Živobytí mladé rodiny zpočátku nebylo snadné, protože jí scházely peníze. Felix navíc dostal tuberkulózu a musel do sanatoria. 

Nicméně byla to právě jeho rodina, kdo se stával prvním publikem a kritikem. Když se autorovi zdála scénka ohraná, vymýšlel novou. Předváděl ji pak manželce a dceři a sledoval, zda se budou dostatečně smát. Uměl si dokonale hrát se slovy a jejich významem.

Helena Růžičková přišla o nejdůležitějšího muže života, přežila manžela i syna

svetzeny.cz

Osudové ženy

Velkou ranou se pro baviče stala smrt jeho manželky, která si v 52 letech vzala život. K sebevraždě ji dohnaly deprese, jimiž trpěla. S druhou manželkou se pak seznámil v tehdejší Německé demokratické republice, kam jezdil vystupovat. Žil s ní trvale v její rodné zemi, ale domů se vracel. Na sklonku života podstoupil operaci srdce a také ho postihla mrtvice. Zemřel 13. září 2002.

Neměl pocit, že je slavný

Svou popularitu si neuvědomoval. Na rozdíl od jiných hvězd ho lidé na ulici příliš nepoznávali, protože ho znali pouze v plášti, pruhovaném triku, šátku okolo krku, kloboučku a s brýlemi na nose, tedy v jeho kostýmu. Až když v 80 letech získal platinovou desku, mu došlo, že má spoustu fanoušků.

Jan Skopeček: Nejtěžší okamžiky života prožil už před dvacítkou. Oženil se s kolegyní, kterou určitě znáte

svetzeny.cz