Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Kdo chce kam, pomozme mu tam. Znáte české pranostiky a přísloví? Otestujte své znalosti

Info ikona
Kvíz

V běžném životě je slyšíme už od školky. České pranostiky, rčení a přísloví možná ani neumíme vysvětlit, jisté věty ale máme jednoduše zakódované v hlavě. Otestujte si své znalosti v našem kvízu a zjistěte, zda jsem mistři, nebo vám nějaké znalosti přece jen chybí.

Znáte rozdíl mezi pranostikou, rčením a příslovím?

Tato slovní spojení jsou si podobná, a zároveň velmi odlišná. Přísloví s sebou nese mravní ponaučení, rčení je zase metafora, která vystihuje nějakou typickou situaci a přiléhavě ji komentuje. Pranostika je drobný útvar lidové slovesnosti, předpověď týkající se určitých dnů či období, obzvláště ve vztahu k zemědělství a počasí.

Teorii máme za sebou, nyní je čas na zábavný kvíz

Kvíz ze zeměpisu: Hlavní města států, která by měl znát žák základní školy. Obstojíte?

Necháte se nachytat v zeměpisném kvízu? Hlavní města jste ve škole uměli jako když bičem mrská, ale co teď, když už do školy nějaký ten pátek nechodíte? Znáte hlavní město Lotyšska? Nebo Nizozemska? Otestujte si své znalosti v našem kvízu!
svetzeny.cz

Věděli jste, že …

Jan Werich vytvořil pohádku s názvem Chlap, kmet a pes, jejíž zvláštností je, že se skládá výhradně z jednoslabičných slov. Byl a zůstává jedním z mála autorů, kteří si uměli pohrát s českým jazykem a jejich láska k němu byla vidět i v jeho tvorbě.

Co se délky týče, tak absolutním vítězem je slovo nejnezdevětadevadesáteronásobitelnější. Nejdelší slovo složené pouze ze souhlásek je čtvrtčtvrť a nejdelší věta ze souhlásek zní takto, a divte se, opravdu dává smysl: Blb vlk pln žbrnd zdrhl hrd z mlh Brd skrz vrch Smrk v čtvrť srn Krč.“

Palindrom znamená v českém jazyce slovo, které se čte stejně ve všech směrech, tedy slova, která se stejně čtou zepředu i zezadu. Jako příklad můžeme uvést několik z nich, jako třeba nepochopen, nepotopen, nezasazen, nezařazen.

Zdroj článku