Přejít k hlavnímu obsahu

Potraty ve středověku: Prováděly se tajně amatéry, ženy pily odvar z olova a nechávaly se bít do břicha

Ve středověku se ženy z různých společenských vrstev uchylovaly k potratům z různých důvodů, od osobních po společenské a ekonomické. Samotný zákrok býval velmi bolestivý a často končil smrtí ženy. K té mohlo dojít i v případě, že žena potrat přežila a na její čin se přišlo. Pro veřejnost byl totiž potrat to samé jako vražda, a tak byla žena většinou popravena. Co vše středověký potrat obnášel?

Důvody pro potrat

Ženy se ve středověku rozhodovaly pro potraty z různých důvodů. Často šlo o ekonomické těžkosti – další dítě by mohlo znamenat neúnosnou finanční zátěž. Nezřídka se k potratům uchylovaly i svobodné ženy, které nechtěly čelit stigmatizaci a vyloučení ze společnosti. V případě šlechty mohly být důvody dynastické – udržení čistoty rodové linie či politické důvody.

Svobodné ženy otěhotněly často v důsledku milostných afér, znásilnění nebo předmanželského sexu. V konzervativní středověké společnosti bylo těhotenství mimo manželství obrovskou hanbou, která mohla ženě zničit život. Proto se svobodné ženy často rozhodovaly pro potrat, aby se vyhnuly sociálnímu zostuzení a těžkostem spojeným s výchovou dítěte bez manžela.

Mohlo by se vám líbit

Jak "trůnili" naši předci: Kam se chodilo na WC ve středověku a jak probíhala očista

Středověk je často považován za temnou a nečistou éru lidských dějin, ale i v této době lidé museli řešit své každodenní potřeby. I v tomto směru byly samozřejmě velké rozdíly mezi šlechtou a prostým lidem. Jak a kam se chodilo na toaletu ve středověku?
svetzeny.cz

Metody vykonávání potratů

Ve středověku byly metody potratů často primitivní a nebezpečné. Mezi používané techniky patřilo podávání bylinných přípravků s abortivními účinky, jako byly například výtažky z routy, blínu, jalovce nebo svízele vonného. Tyto byliny měly silné účinky na ženský organismus, ale nebyly vždy účinné a mohly způsobit závažné zdravotní komplikace. Některé z těchto bylin měly toxické vlastnosti, které mohly vést k otravě a smrti. Podle webu Dotyk.cz se k otravě používala také voda, v níž kováři chladili rozžhavené olovo.

Další metoda zahrnovala mechanické zásahy do dělohy. Tyto zákroky byly extrémně rizikové a často vedly k infekcím, krvácení nebo smrti ženy. Používaly se různé nástroje, jako jsou ostré hroty, dlouhé jehly nebo tyče, kterými se zasahovalo do děložního čípku a plod se doslova vyrval z těla. Tyto metody byly prováděny v tajnosti, bez sterilního prostředí a bez znalostí základní hygieny.

Existovaly i metody, které se spoléhaly na fyzickou námahu a stres. Některé ženy se snažily vyvolat potrat skákáním z velké výšky, těžkou fyzickou prací nebo jinými aktivitami, které měly za cíl způsobit dostatečný šok pro tělo. Řadu žen situace zavedla do tak zoufalé situace, že se nechaly mlátit do břicha cizími muži, aby vyvolaly samovolný potrat.

Potraty byly prováděny různými osobami, často to byly léčitelky nebo porodní báby, které měly znalosti o bylinných přípravcích a ženské anatomii. Ve městech mohli potraty provádět i někteří lékaři, ale často to bylo nelegální a neoficiální. Ve vesnicích a menších komunitách se ženy často obracely na zkušenější ženy, které měly pověst znalých léčitelek. Tyto ženy se nacházely na okraji společnosti kvůli své spojitosti s kontroverzními praktikami.

Mohlo by se vám líbit

Milostné hrátky ve středověku: Sloužily výhradně k početí dítěte. Hlavně rychle, ve tmě a pouze v misionářské poloze

Veškerý intimní život ve středověku byl pod vlivem církve. Ta určovala, kdy, kde a především jak. Ženy byly zcela poddané mužům a veškerá aktivita byla nich. Jedinou vhodnou polohou tak byla poloha misionářská. Podle nařízení se ale případné početí dítěte mělo odehrávat pouze za tmy a na nějaké něžnosti nebyl čas.
svetzeny.cz

Rizika potratu ve středověku

Potraty ve středověku byly extrémně rizikové. Kvůli nedostatečné lékařské péči a hygieně často docházelo k vážným zdravotním komplikacím, které mohly vést až k úmrtí ženy. Pokud žena přežila, mohla trpět dlouhodobými zdravotními následky, jako byla neplodnost nebo chronické bolesti. Infekce byly běžné a často vedly ke gangréně, která byla v té době smrtelná.

Pokud bylo její tajemství vyzrazeno, čekal ji krutý osud. Středověká společnost měla přísné tresty pro ženy, které podstoupily potrat, a pro ty, které jim pomáhaly. Tresty se lišily v závislosti na regionu a období, ale obecně byly velmi tvrdé. V některých případech mohla žena čelit veřejnému zostuzení, fyzickým trestům nebo dokonce trestu smrti. I když dítě vzešlo ze znásilnění, potrat byl podle církve pořád vražda, proto byl trest za něj často upálení nebo setnutí hlavy. Ženy také bývaly opakovaně pohřbívány zaživa.

Těhotné a svobodné ženy byly rovněž pod velkým tlakem. Byly často ostrakizovány a mohly být potrestány za „nemorální“ chování. Někdy byly donuceny vstoupit do kláštera nebo byly vyhnány z komunity. Společnost na ně pohlížela s velkou nedůvěrou a odsuzováním, což mohlo vést k životu v izolaci a chudobě.

Mohlo by se vám líbit

Práce kojné ve středověku: Vlastní dítě musela opustit, držela celibát, důležitý byl správný tvar prsou

Umíte si představit nechat své dítě plakat doma hladem, zatímco kojíte potomka úplně cizích lidí? Takové situace musely kojné zvládat denně několik měsíců, aby uživily vlastní rodinu. Byly navíc nuceny projít přísným výběrem a k tomu se vzdát milostného života se svým manželem. Jaký byl život kojných ve středověku?
svetzeny.cz

Rozdíly mezi šlechtou a chudinou

Potraty u šlechty a chudiny se lišily nejen v důvodech, ale i ve způsobech a následcích. Šlechtičny měly lepší přístup k lékařské péči a znalým osobám, které mohly potraty provést bezpečněji. Také měly větší možnosti skrýt svou situaci a vyhnout se veřejnému zostuzení. V některých případech mohly využít služeb diskrétních a dobře vybavených lékařů.

Naopak chudé ženy často neměly jinou možnost než se uchylovat k rizikovým a nebezpečným metodám. Byly více vystaveny zdravotním rizikům a sociálnímu vyloučení. Neměly prostředky na diskrétní lékařskou pomoc a byly více závislé na neoficiálních a život ohrožujících metodách potratů. Až v novověku se přístup společnosti k potratům začal rozvolňovat, kontroverzi v mnoha koutech světa ale tento zákrok vyvolává dodnes.

Zajímá vás, jaký byl život ve středověku? Přečtěte si, jak se žilo dětem vladařů.

Těhotenství a potraty ve středověku:
Mohlo by se vám líbit

Tvrdá disciplína, týrání a pobyt jako trest: Takto fungovaly ženské kláštery ve středověku

Ve středověku byly ženské kláštery významným centrem vzdělanosti, duchovního života i kultury. Přestože dnes nám může klášterní život připadat omezující, mnohé ženy v něm nacházely útočiště a příležitosti, které by jim jinak nebyly dostupné. Jaké dívky vstupovaly do klášterů, jak probíhal jejich každodenní život a jaká pravidla musely dodržovat?
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SONICKÝ KARTÁČEK TRUELIFE ČERNÝ + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SONICKÝ KARTÁČEK TRUELIFE ČERNÝ + DIGI ZDARMA
  • Předplatit