Česká sériová vražedkyně Jaroslava Fabiánová si odpykává doživotí. Vraždila mimořádně brutálně s pomocí sekáčku na maso nebo třeba zednického kladiva
svetzeny.cz
Když chtěla, dokázala být Irma Grese i vcelku půvabnou ženou. Jenže ani sebevětší půvab by neskryl její zkaženou povahu, díky které byla prolita krev mnoha nevinných lidí v nacistickém koncentračním táboře v Osvětmi. Její mysl byla podobně zvrácená, jako třeba mysl šíleného nacistického lékaře Josefa Mengeleho.
Irma Grese se narodila 7. října roku 1923 v Meklenbursku do velké rodiny. Měla ještě čtyři další sourozence. Když jí bylo pouhých třináct let, její matka spáchala sebevraždu z nešťastné lásky vypitím kyseliny chlorovodíkové. Zjistila totiž, že ji její manžel podvádí s dcerou majitele místní hospody. Její otec rok po manželčině smrti vstoupil do NSDAP. Irma to neměla lehké ani ve škole, kde byla podle její sestry Helene údajně ošklivě šikanována a nikdy nesebrala dostatek odvahy se útočníkům postavit. Proto ve svých patnácti letech školu raději opustila a vstoupila do dívčí verze Hitlerjugend Bund Deutscher Mädel. Zároveň si přivydělávala na farmě a později také v obchodě. Kariéra farmářky nebo prodavačky ji však příliš nenaplňovala, rozhodla se tedy zcela pro jiný obor a nově dostupnou pozici.
Očarovaná nacistickou propagandou se roku 1942 nechala najmout jako strážná v koncentračním táboře Ravensbrück. O rok později pak byla Irma převelena do Osvětimi, největšího z nacistických koncentračních táborů. Ačkoliv byla velmi mladá, díky své oddanosti a kázni dosáhla již v tu dobu hodnosti vrchní dozorkyně SS – Oberaufseherin, což byla druhá nejvyšší hodnost udělovaná ženám v SS. Díky svým vysokým pravomocem si mohla s vězni dělat prakticky cokoliv, čehož od začátku své kariéry dozorkyně hojně využívala.
V Osvětimi dala Irma průchod svým sadistickým choutkám. Jedna z přeživších pamětníků, Olga Lengyel, vzpomínala ve svých pamětech s názvem Pět komínů, že Grese udržovala intimní vztahy s více nacisty, mezi kterými měl být i obávaný doktor Mengele. Do plynové komory prý Irma záměrně vybírala krásné vězenkyně, jelikož jim záviděla jejich krásu. Podle profesorky Wendy A.Sarti se Grese vyžívala v mlácení židovských žen do oblasti prsou a některé vězeňkyně nutila sledovat, jak znásilňovala jiné vězně. Grese se k většině vězňů chovala velmi násilně, kdy na ně posílala své psy, bičovala je, nebo do nich třeba kopala. Údajně si také měla nechat vyrobit lampu z kůže tří mrtvých vězňů. Pro svoji krutost získala právem přezdívku „Hyena Osvětimi“.
Poté, co spojenci osvobodili Evropu od nacistů, se Grese pokusila zachránit si život, jelikož se po válce chtěla stát filmovou hvězdou. Když pak byla na jaře roku 1945 zatčena britskou armádou a byla obviněna z válečných zločinů, snažila se tvářit, že je nevinná. Svoje tvrzení se snažila podtrhnout nevinným dívčím vzhledem a poukazovala i na svůj nízký věk. Nic z toho jí však nepomohlo, jelikož naštěstí zůstalo naživu dostatek svědků, kteří popsali její bestiální řádění a kruté zacházení s vězni. Byla odsouzena k smrti a 13. prosince roku 1945 byla Irma Grese oběšena. Ve svých dvaadvaceti letech se tak stala nejmladší oběšenou ženou 20. století podle britského práva.
Sbírka Imperial War Museum jako BU 9700, Wikimedia commons
Irma Grese, která měla na starosti cely smrti Bergen Belsen, odsouzena k smrti. Osvobození koncentračního tábora BERGEN-BELSEN 1945.