Přejít k hlavnímu obsahu

Anton Malloth: Dozorci z Terezína říkali Krásný Tony, byl to však bestiální sadista. Pomohla mu Himmlerova dcera

Velká část zveřejněných hrůz páchaných se za druhé světové války má společné to, že se odehrávala v koncentračním táboře Osvětim. Pravdou však je, že nespravedlivé zlo se dělo na území celé Německé říše, včetně České republiky. V terezínském ghettu pak byl ztělesněním zla dozorce přezdívaný Krásný Tony.

Přestože byl poprvé dopaden už v roce 1948, dařilo se mu spravedlnosti stále unikat, a to po dobu dlouhých pětapadesáti let od konce války. Anton Malloth byl nejobávanějším dozorcem v českém koncentračním táboře Terezín, kde týral a zabíjel vězně. Řada z nich jeho řádění kupodivu přežila a mohla tak naštěstí potvrdit jeho hrůzné činy u soudu.

Z řezníka vojákem

Anton Malloth se narodil 13. února 1912 v rakouském Innsbrucku, ale většinu svého života před druhou světovou válkou prožil v Jižním Tyrolsku. Využil se řezníkem, ale zvířecí krev mu zřejmě byla málo. Dostal se po vzoru svého otce do italské armády, sloužil v Německu a později absolvoval trénink Říšské ochranné policie.

Když přišla válka, sloužil Malloth zpočátku u policie v Praze, v roce 1940 byl ale převelen do Malé pevnosti v Terezíně. Ačkoliv pro něj role dozorce byla zcela nová, aklimatizoval se velmi rychle a brzy zjistil, že si v koncentračním táboře může beztrestně vybíjet své sadistické choutky. Tak začalo jeho děsivé řádění.

Mohlo by se vám líbit

Tajné krysí stezky: Před válkou sloužily uprchlíkům, po válce je využívali nacisté k útěku před spravedlností

Během druhé světové války pro ně lidské životy nic neznamenaly a stáli za statisíci vražd. Jakmile však šlo o jejich život, měli najednou nahnáno. Nacisti z poválečného Německa prchali ve velkém, aby unikli zaslouženému trestu. Jejich nejčastějším exilem byla Jižní Amerika. Dostat se tam nebylo úplně jednoduché. Dařilo se jim to přes "krysí stezky".
svetzeny.cz

Krutost schovaná za krásou

Jak uváděli mnozí přeživší tábora, jeho sadistické praktiky byly to nejkrutější, co během věznění za druhé světové války zažili. Důvod byl možná i ten, že to od Mallotha nikdo nečekal. Pohledný dozorce si totiž zakládal na dokonalém vzhledu a k líbivému obličeji musel být vždy perfektně oblečen. Narozdíl od ostatních pracovníků tábora se u Mallotha nikdy nestalo, že by nepřišel v nažehlené nacistické uniformě, s hladce oholenou tváří a upravenými vlasy. Jeho tvář zářila širokým úsměvem a vězni mu brzy začali přezdívat Krásný Tony. Svým stylem připomínal obávaného osvětimského lékaře Josefa Mengeleho přezdívaného Anděl smrti.

Krásná však byla jenom skořápka, uvnitř které sídlila děsivá a krutá osobnost člověka, jenž se neštítil ničeho. Jakmile došlo v Terezíně k popravám, byl Malloth první, kdo se hlásil, aby vraždu vykonal. Při sklizni na poli bil holí jednoho z hladových židovských vězňů, a nakonec ho na místě zastřelil. Mrtvolu nechal povalovat na poli. Dalšího vězně tloukl do hlavy tak silně, až ho odnesli rovnou do márnice. V lednu roku 1945 se pro změnu účastnil ještě s dalšími dozorci polévání vězňů ledovou vodou tak dlouho, až mučení podlehli, a navíc se tím bavil. Celkem údajně ubil v Malé pevnosti sto vězňů.

Mohlo by se vám líbit

Kruté tresty v koncentračním táboře v Osvětimi: Na denním pořádku bylo bičování nebo klaustrofobická temná komora

Jako by utrpení za druhé světové války a především v koncentračních táborech bylo málo. Dozorci v Osvětimi i přes denodenní hrůzy, které viděli na vlastní oči, měli potřebu už tak zoufalý stav vězňů ještě více zhoršovat. Jaké kruté tresty se za sebemenší provinění v táborech smrti prováděly?
svetzeny.cz

Půl století na útěku

Když válka skončila, podařilo se Mallothovi utéct do Itálie, kde se tři roky skrýval. Rakouská armáda ho sice našla, nakonec ho ale propustila, i když české úřady žádaly o jeho vydání. V Litoměřicích byl konečně v nepřítomnosti odsouzen na smrt. Popravu ale nebylo možné vykonat, neboť se Malloth v Itálii schovával až do roku 1988.

Italské úřady ho nakonec zbavily občanství a vyhostily do Německa, zde však měl spojenkyni, a to přímo dceru jednoho z nejvyšších nacistických vůdců, Heinricha Himmlera, Gudrun. Ta se s pomocí organizace Stille Hilfe, která pomáhala zajatým i prchajícím nacistům, o Mallotha postarala a obstarala mu místo v luxusním pečovatelském domě nedaleko Mnichova. Zde žil Malloth spokojeně mezi mnoha dalšími nacisty následujících třináct let.

Mohlo by se vám líbit

Dcera někdejšího říšského vůdce jednotek SS: Gudrun Himmler i po válce ctila otce, který stál za nejhoršími zvěrstvy druhé světové války

Jméno Heinrich Himmler patřilo ve válečném Německu k těm nejznámějším. Pravá ruka Afdolfa Hitlera, říšský ministr vnitra, velitel Waffen SS a organizátor hromadného vyvražďování Židů měl jednu slabost. Byla jí jeho dcera Gudrun, která svého otce milovala a velebila ještě dlouho po jeho smrti.
svetzeny.cz

Odsouzen za lhostejnost

Spravedlnosti ale nakonec bylo učiněno zadost, i když až v roce 2001, kdy bylo Mallothovi devětaosmdesát let. Tehdy konečně stanul před soudem, kde za něj kvůli jeho chatrnému zdraví komunikoval jeho obhájce. Příslušník SS a dozorce koncentračního tábora v Terezíně byl za vraždu vězně v Malé pevnosti a za pokus o další vraždu odsouzen na doživotí.

Malloth si svůj rozsudek vyslechl z invalidního vozíku s naprosto kamennou tváří, čímž jen potvrdil část znění rozsudku: „Jeho hlavní vinou byla lhostejnost." Bývalý dozorce byl odsouzen i přes vysoký věk a špatný zdravotní stav. V roce 2002 byl však z vězení propuštěn, právě kvůli zhoršujícímu se stavu v důsledku diagnostikované rakoviny.

Obávaný člen gestapa přezdívaný Krásný Tony zemřel ve věku devadesáti let, pouhých deset dní po svém propuštění.

Mohlo by se vám líbit

Nacistický šéf Osvětimi Rudolf Höss: Nechal zabít milion lidí, žil v blahobytu a skončil na šibenici

I řadu desetiletí od konce druhé světové války se neustále vynořují hrůzné příběhy lidí, kteří zažili nelidské zacházení v koncentračních táborech. Jedním z nejhorších byla polská Osvětim, kde pevnou rukou vládl velitel Rudolf Höss, jenž měl na svědomí víc než milion lidských životů. Dostal zasloužený trest?
svetzeny.cz
Anton Malloth přezdívaný Krásný Tony byl nejkrutějším dozorcem v Terezíně
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit