Přejít k hlavnímu obsahu

Jak budeme podle vědců vypadat v roce 3000? Placatější hlava a krátký krk není to nejhorší

Info ikona
Future

Technologie způsobila revoluci ve způsobu, jakým jako lidé fungujeme. Díky mobilům a jiným zařízením máme okamžitý přístup k nekonečným znalostem a jedním kliknutím se můžeme virtuálně přenést kamkoliv na světě. Jenže i tyto báječné technologie mohou mít negativní vliv, které se odráží především na držení těla. Nový vědecký výzkum ukázal, jak děsivě se lidské tělo v budoucnosti změní díky neustálému používání notebooků či chytrých telefonů.

Seznamte se s Mindy 3000 – děsivou vizí člověka v budoucnosti

Když se podíváte na obrázek, který nechala technologická společnost Tollfree Forwarding vytvořit ve spolupráci s 3D designérem, aby demonstrovala, jak bude lidské tělo vypadat v roce 3000 za předpokladu neustálého využívání moderních technologií, napadne vás možná, že se člověk opět začíná podobat australopitéku.

Info ikona
Mindy

Znaky, které dokazují, že jste nadprůměrně inteligentní: Pokud řešíte tyto problémy máte vysoké IQ

svetzeny.cz

Člověk shrbený

Vzhledem k tomu, že dnešní typické návyky v podobě užívání moderních technologických objektů, jako jsou chytré telefony či třeba notebooky, mají významný vliv na tom, jak sedíme a stojíme, bylo prokázáno, že se díky tomu mění a přizpůsobuje i poloha lidského těla. Odborník na zdraví a wellness, Caleb Back, uvedl, že hodiny strávené koukáním do telefonu namáhají krk a vyvádí páteř z rovnováhy. V důsledku toho musí svaly na krku vynaložit zvláštní úsilí, aby podpíraly hlavu. Sedět celé hodiny před počítačem zase znamení, že se dostane trup před vaše boky, místo toho, aby s nimi byl zarovnaný. Účinky technologie na postoj člověka také daly vzniknout novému pojmu „technický krk“. Doktor K. Daniel Riew z New York-Presbyterian Orch Spine Hospital rozvedl, jak k takovému krku dochází. „Když pracujete na počítači nebo se díváte dolů na telefon, svaly na zadní straně krku se musí stáhnout, aby udržely hlavu nahoře. Čím více se díváte dolů, tím více musí svaly pracovat, aby hlavu udržely nahoře,“ vysvětluje. Také dodává, že tyto svaly se mohou z dlouhého dívání na počítač či mobilní telefon přetížit a následně bolet.

Zohýbané prsty a zatuhlé lokty

Když se podíváte na model Mindy, všimnete si podivně zohýbaných prstů. Dost podobně bude vypadat i vaše ruka, pokud si v ní představíte imaginární smartphone. Dr. Nikola Djordjevic z Med Alert Help vysvětluje, co za tímto jevem stojí. „Před několika lety používání mobilního internetu překonalo stolní počítače a nyní držíme internet ve svých rukou. Způsob, jakým držíme své telefony, však může způsobit napětí v určitých kontaktních bodech a způsobit zatuhnutí prstů, které je známé jako syndrom kubitálního tunelu,“ vysvětluje. Stejné vysvětlení má i pro loket, který má Mindy ohnutý do úhlu 90°. Dr. Djordjevic dodává, že tento syndrom je způsoben tlakem nebo natažením loketního nervu, který probíhá ve žlábku na vnitřní straně lokte. To způsobuje necitlivost nebo pocit brnění v prsteníčcích a malících, bolest předloktí a slabost rukou. Dlouho ohnutý loket je nejčastěji při držení telefonu, kdy působí tlak na nerv za loktem.

Studie: Kvalita spánku má zásadní vliv na vaše zdraví. Spánkové problémy způsobují mnohem vážnější problémy než pouhou únavu

svetzeny.cz

Mimozemská hlava

V roce 2011 Světová zdravotnická organizace klasifikovala záření smartphonů jako „potenciálně karcinogenní pro člověka“, přičemž studie z roku 2018 naznačila, že záření smartphonu může ovlivnit výkon paměti. Účinky jsou pak zvlášť závažné u dětí, jejichž lebky jsou méně vyvinuté a jsou tenčí, tudíž absorbují až třikrát více záření než mozek dospělých. Podle kognitivního vědce Davida Gearyho může zase v budoucnu dojít ke zmenšení mozku, proto můžete na modelu Mindy vidět placatou hlavu se silnější lebkou. Nejděsivější vizí je možná druhé oční víčko, které model Mindy má. Kasun Ratnayake, Ph.D. z University of Toledo navrhl radikální evoluční vývoj, který by mohl omezit množství škodlivého světla, kterému jsou denně oči díky obrazovkám vystavovány.

Zdroj článku