Přejít k hlavnímu obsahu

Poradna: Těšila jsem se na romanticky stráveného Valentýna. Večer však skončil fiaskem. Tohle v tento den zažít nechcete (Lucka 31)

Z každého vztahu si něco odneseme. Rozhodně by ale neměl ten předešlý negativně ovlivňovat současný. Tak jako je tomu v případě Lucky a Martina. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.

Vloni jsme s přítelem slavili první společný Valentýn. No slavili se vlastně nedá říct... Chtěla jsem ho překvapit, a tak jsem udělala rezervaci ve skvělé restauraci, hezky se oblékla a koupila mu malý dárek. Těšila jsem se, že si uděláme krásný večer plný romantiky, jenže to jsem se dost spletla.

Nevěděl, co chystám, přála jsem si, aby to pro něj bylo překvapení. Odpoledne jsme mu jen napsala zprávu, že si večer vyrazíme někam ven. Už jeho odpověď mě měla varovat. Odepsal totiž, že dobře, ale ať se připravím, že bude všude spousta valentýnského kýče. Nebrala jsem jeho slova vážně. Nikdy jsme se o tomto svátku nebavili… což byla evidentně chyba.

Mohlo by se vám líbit

Poradna: Přítelova rodina mě nenávidí z úplně nesmyslného důvodu, který by šokoval i vás. Lenka (32)

Seznámení s rodinou partnera občas nemusí proběhnout podle našich představ. U Lenky (34) bohužel nepříjemnosti přetrvávají i po roce vztahu. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

Už po cestě do restaurace u několika výloh ozdobených srdíčky prohlašoval, že je to děsný americký svátek. Snažila jsem se mu vysvětlit, že Valentýn vůbec nepochází z Ameriky, ale naopak z Evropy. Prý je jedno, odkud je, když jde o takovou trapnost. Dobrá nálada byla pryč, o romantice nemohla být řeč vůbec.

Restaurace byla vyzdobená, takže jsem si mnohé poznámky vyslechla hned při příchodu. Na stole hořela svíčka ve skleněném svícínku, kolem nějž byla drobná papírová srdíčka. Ta přítel odhrnul na stranu, jako by to bylo smetí.

Servírka nám donesla speciální valentýnské menu pro dva, kde jsme si mohli vybrat ze čtyř předkrmů, tří hlavních chodů a dokonce pěti dezertů. Přítel se okamžitě, aniž by se podíval, co menu obsahuje, zajímal, zda nemají i běžnou nabídku. Obsluhující slečna zakroutila hlavou a slušně mu řekla, že na Valentýn mají jen speciální menu. Vysloužila si tak velmi nepříjemný pohled a protivné zavrčení.

Co vám budu povídat, byl to hrozný večer. Dárek jsem ani nevytahovala. Nakonec jsme se v rychlosti najedli a šli ke mně domů, kde jsme si pustili film. S výběrem byl zrovna na řadě Martin, takže jsme se dívali na krvavý horor.

Mohlo by se vám líbit

Poradna: Mám poslední šanci mít dítě, moc si ho přeji ale vztah s manželem je v troskách. Mam do toho jít? Nikola (41)

Nikola má dospělého syna a manželství, které příliš nefunguje. Přesto by chtěla ještě jednou prožít mateřství. Uvažuje, zda má smysl zachraňovat vztah, nebo by si měla najít nového partnera. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

Nešlo jen o Valentýn

Brzy se ukázalo, že přítel nenávidí v podstatě jakoukoliv oslavu, která má probíhat ve dvou. Po nepovedeném svátku zamilovaných jsem se raději už dopředu ptala, jak oslavíme první výročí. A musím říct, že to byl moc hezký rok. Jakmile nejde o slavení něčeho, co si zaslouží romantiku, je Martin úplně zlatý. Řekl mi, že výročí není důvod k oslavě, protože to bychom pak mohli slavit každý den. 

Aspoň že narozeniny a Vánoce nebojkotuje.

Už vím, kde je problém

Nedalo mi to a letos jsem se ho zeptala, proč nemá rád Valentýn a další oslavy jakkoliv spjaté s naším vztahem. Asi jsem to neměla dělat. Dozvěděla jsem se, že jeho bývalá přítelkyně všechno extrémně slavila. Tenkrát mu to nevadilo, chodili na večeře, jezdili někdy i na výlety, ona zdobila byt a dávali si dárky… a nakonec se s ním těsně po jednom Valentýnu úplně nečekaně rozešla. Takže on teď tvrdí, že nějaké strojené oslavy pevný vztah nezaručí. Bohužel ho nenapadlo, že já bych si trochu té romantiky ráda užila…

Na letošní svátek zamilovaných nic nechystám. Ono taky není moc co, když jsou restaurace zavřené. Už spolu bydlíme, a tak budeme doma. Mohli bychom si třeba objednat nějaké jídlo, nebo společně uvařit… Zkrátka se na chvilku zastavit a užít si jeden druhého. Ale už teď vím, jak to bude: přijde z práce, nají se něčeho, co připravím, a rozvalí se na gauči.

Mohlo by se vám líbit

Láska mezi brutálním nacistou a slovenskou vězeňkyní koncentračního tábora. Tento neuvěřitelný příběh se skutečně odehrál! (1.díl)

Že by židovskou vězeňkyni a esesmana pojila láska? To zní jako nereálný příběh z nepříliš povedeného románu, že? Asi vás to překvapí, ale tohle se doopravdy stalo.
svetzeny.cz

Je nám spolu dobře. Martin je hodný, pracovitý a poctivý člověk. Jen ta romantika mu nic neříká. Co když mně ale jednou bude chybět natolik, že v tomto vztahu nebudu spokojená?

Svůj příběh do redakce poslala čtenářka Lucka.

NÁZOR PSYCHOLOGA:

Dobrý den, Lucko,

naváži na Vaši poslední větu, kterou jste vyjádřila dotazem. Ano, romantické chvíle Vám budou chybět. Pokud jste založená tak, že se ráda necháte hýčkat a to samé děláte pro druhé, znamená to pro Vás příjemné odchýlení se od běžné reality a zároveň láskyplné gesto.

Autor Gary Champan ve své knize Pět jazyků lásky uvádí 5 základních možností, které lidé nejčastěji volí pro to, aby jim nebo druhým bylo dobře. Jde o to vědět, jaký „jazyk lásky“ vyjadřuje mou potřebu a podstatu, a jaký preferuje partner (pozornost, slova ve smyslu ocenění partnera, dárky, skutky, fyzická blízkost). Ve Vašem případě je to o touze po společných zážitcích, protože vztahy obohacují a utužují, čili o pozornosti.

Partner má pravdu v tom, že „strojené oslavy pevný vztah nezaručí.“ Navíc po jedné z valentinských oslav zažil zklamání a tato zkušenost spojená s nepříjemným emočním stavem ho dovedla k bojkotování oslav. Rozumově mu oslava tohoto typu přestala dávat smysl. Vnímá to jako tlak, a to jak od obchodníků, tak od partnerky, která chce, aby se choval jinak, než to cítí on. Proto jakoukoliv diskuzi o podstatě svátku, nebo zda je to kýč či ne, nemá smysl rozvíjet.

Co smyl má - je povídat si o tom, ale ne ve stylu výčitek. Muži musíte nejprve vyjádřit pochopení. V momentu, kdy bude mít pocit, že rozumíte jeho argumentům a že chápete jeho postoj, budete ochoten vyjít Vám vstříc.  Když Martin porozumí tomu, že nenásledujete slepě dav, ale že jste chtěla v dobrém slova smyslu využít dne, který opěvuje lásku, přijme to. S Valentýnem nepochodíte, ale jiné romantické chvilky si ujít nenechte. S laskavostí v hlase mu řekněte, co pro Vás romantika znamená a uveďte i konkrétní případ, co se při ní děje. Muži si totiž představují romantiku úplně jinak než ženy, proto je komunikace mezi partnery nanejvýš důležitá.

Jsem přesvědčena, že i muži typu Martin jsou schopni vyhovět ženě, kterou milují. Jde o pochopení a přijetí postoje druhého, o vzájemný respekt a také o tom, naučit se naslouchat si. Partneři, kteří si naslouchají, velmi dobře ví, co druhý má nebo nemá rád a proč. Nestává se pak, že dojde k rozčarování, protože si nějakým, pro ně specifickým způsobem, jednoduše vyjdou vstříc.


Mgr. Charlotte Benátská Speciální pedagožka a psychoterapeutka zaměřená na párovou komunikaci a uzdravení rodinných vazeb. Věnuje se specielně ženám v oblasti zdravého ženského sebevědomí a intimity. Je autorkou publikace Ženy, klíč ke spokojenosti je v nás. www.vztahy-komunikace.cz

Pokud jste se ocitli v situaci, se kterou se s námi chcete podělit nebo si s ní nevíte rady, napište nám na email: [email protected]

Mohlo by se vám líbit

Poradna: Chci dítě ale partner mi po osmi letech vztahu řekl ne. Zvažuji, že udělám něco, co mu ublíží, i když ho miluju. Sandra (38)

Mít děti je životní rozhodnutí. Sandra (38) má ovšem problém, protože ona po miminku zoufale touží, ale její partner chce zůstat bezdětný. Má situace jiné řešení než rozchod? Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Skutečný příběh luxusní společnice (1.díl): Proč je lepší využít služeb společnice, než věnovat čas milence?

Nevěra, bokovka, nezávazný flirt – určitě bychom našli ještě mnoho dalších méně či více výstižných pojmenování pro nezávazný vztah. Jak na úlet, pouhé uspokojení sexuálních pudů či románek nahlížíte, záleží na tom, v jaké pozici jste a jestli jste přímým účastníkem daného trojúhelníku.
svetzeny.cz