Přejít k hlavnímu obsahu

Jste určitě rodiče vlastního dítěte? Reálné příběhy dětí, které zaměnili v porodnici

Info ikona
Miminka v porodnici

Záměna dětí v porodnici je noční můrou všech rodičů. Dříve se uvádělo, že se chyba stane jednou na tisíc porodů. Aktuální skutečné číslo nikdo nezná, ale záměny dětí by díky novým kontrolním opatřením v porodnicích měly být už jen velmi vzácné. Přesto se stále dějí a dnes pro vás máme dva reálné příběhy záměny dětí.

Pravdu se rodiče nikdy nedozvěděli

V roce 1995 došlo v americké nemocnici Charlotteville k záměně dvou novorozeňat, Rebeccy Chittum a Callie Johnson. Na záměnu by se nikdy nepřišlo, kdyby se Paula Johnson nerozhodla ukončit vztah se svým přítelem Carltonem Conleyem. Po rozchodu chtěla Paula získat na dítě výživné, čemuž se Carlton bránil a začal požadovat DNA test. Jaké překvapení bylo, když zjistili, že dítě není biologicky ani jednoho z nich! Na druhé straně se odehrával úplně jiný příběh. Rodiče Rebeccy Chittum byli mladí a bezhlavě zamilovaní, svou dceru milovali víc, než cokoliv na světě. Žili ve sladké nevědomosti, neměli tušení, že dítě které vychovávají, není ve skutečnosti jejich.

A pravdu se ani nikdy nedozvěděli. Když se nemocnice rozhodla je informovat o zjištěných skutečnostech na základě podnětu od Pauly, telefon už nikdo nebral. Chittumovi totiž zemřeli při tragické autonehodě v den, kdy se jim nemocnice chystala říct pravdu. O osud dívek se svedla zdlouhavá soudní bitva mezi Paulou a pozůstalými po Chittumových. Nakonec soud rozhodl, že dívky zůstanou u svých rodin, které je vychovávaly a biologičtí rodiče a příbuzní je budou navštěvovat. Callie se s biologickou rodinou velmi sblížila, hlavně se svou sestrou Lindsay. Rebecca však během své složité puberty kontakt s biologickou rodinou zcela přerušila.

Poradna: Moje děti možná nejsou moje (Mirek 66)

svetzeny.cz

Z prince chuďasem

Tento příběh se odehrál v Japonsku. Šedesátiletý řidič náklaďáku z Tokya zjistil, že byl při narození vyměněn za jiné dítě. Muž, který chce doposud zůstat v anonymitě, měl kvůli záměně o dost těžší život, než jeho vyměněný protějšek. Ač jeho biologická rodina byla velmi bohatá, kvůli záměně se nedočkal zlaté kolébky a skončil ve velmi chudé rodině. Po smrti svého „otce“ musel bojovat o to, aby rodina byla finančně zabezpečená a nemohl si dovolit dobré vzdělání. Stal se tedy řidičem kamionu a tvrdě pracoval, aby uživil zbytek rodiny.

Naproti tomu druhý vyměněný chlapec měl vše, na co si ukázal. Vzdělání získal na prestižních soukromých školách, žil v luxusu a v dospělosti se stal ředitelem velké realitní společnosti. Občas sice přemýšlel nad tím, že vůbec není podobný svým rodičům, ale nepodnikl žádné kroky k tomu, aby zjistil pravdu. Po té se ale rozhodli pátrat bratři řidiče kamionu, kterým bylo divné, že jim jako jediný z rodiny vůbec není podobný. A tak se přišlo na záměnu, byly provedeny testy a nemocnice chybu uznala. Chybu tehdy udělala porodní asistentka, která bohaté matce přinesla jiné dítě. Zarážející je, že si daná matka stěžovala, že jí dítě bylo vráceno v jiném oblečení, ale nikdo na ni tehdy nebral ohled.

Celý příběh skončil nakonec u soudu. Muž, který skončil v chudé rodině, žaloval nemocnici o 300 000 dolarů. Argumentoval tím, že mu v podstatě nemocnice vzala šanci na lepší život. Kdyby k záměně nedošlo, mohl by stejně jako jeho biologičtí bratři studovat na prestižních školách a mít větší šanci se kariérně uplatnit. Nakonec soud rozhodl ve prospěch Japonce a přiznal mu odškodné 408 000 dolarů. Také se muž sblížil se svou biologickou rodinou, i když jak sám dodává, roky společného života nic nevynahradí.

7 nejčastějších důvodů nevěry

svetzeny.cz

Za peníze si štěstí nekoupíš: Těmto lidem výhra v loterii zničila život!

svetzeny.cz