Přejít k hlavnímu obsahu

Máma a dcera: Každý vztah prochází fázemi, kterým se nelze vyhnout. Patří sem hádky, ale i pochopení. Kde nacházíte právě teď vy?

Vztah máma a dcera prochází různými fázemi. Někdy je to jednoduché, jindy jsou každá na jiné vlně. Jde o velmi důležitý vztah, který v životě obě ženy mají. Lze dosáhnout zdravého vztahu mezi matkou a dcerou?

Vztahy s mámou bývají složité. Jako děti jí věříme a v mnohém ji musíme poslouchat. Učíme se od ní, jak být ženami, jak se formovat. V teenagerovském věku máme na svět vlastní pohled, chceme svobodu a užít si života, jenže narážíme na mantinely v podobě zákazů a rozkazů mámy. Ženy, která se svou dceru snaží chránit od nebezpečí a špatných rozhodnutí. Když se odstěhuje dcera, máma prožívá pocit osamění a opět k sobě nacházejí cestu. Jakými vztahy si musí máma a dcera projít, aby dosáhly zdravého vztahu?

Mohlo by se vám líbit

Výchova dle nejbohatšího muže planety: Děti se víc naučí na internetu než ve škole. Měly by zažít i těžkosti

Jak vychovává svých devět dětí nejbohatší muž planety Elon Musk? Jeho názory jsou kontroverzní, věří například tomu, že děti se naučí více na internetu než ve škole. Je také přesvědčen, že by měly zažít i těžkosti.
svetzeny.cz
Info ikona
žena a dítě

1. Symbióza

V této první fázi jsou úkoly jasně rozdané. Musí se utvořit pouto mezi matkou a dcerou a prožít šťastné dětství. Dcery jsou ve věku 0 - 7 let, potřebují mateřskou lásku a péči mámy. Na dětství by děti měly mít jen ty nejlepší a veselé vzpomínky, protože to je pro ně zásadní. Postavit své dětství na dobrých vztazích s rodiči může vést ke správnému vývoji a dobrému zdraví. Děti se v průběhu tohoto vývoje krůček po krůčku osamostatňují a mámy by jim tyto kroky měly dopřát a podpořit je.

 

Mohlo by se vám líbit

Herečka s nejširším úsměvem Katherine Heigl sdílela na Instagramu vzácný příspěvek se svými dětmi

Viděli jste děti této krásné blondýnky? Že ne? To bude tím, že blondýnka své děti na odiv nedává příliš často, tentokrát ale udělala výjimku!
svetzeny.cz
Info ikona
žena a dcera

2. Argumentační boje

V druhé fázi vývoje se formuje osobnost vaší dcery a to se neobejde bez občasných třecích ploch. Průběžně se v životech objevují hádky, vytváří se vlastní názory a snaha prosadit je za každou cenu. Ve věku 7 až 14 let si dívky neustále snaží dokázat, že ví všechno lépe, než jejich vlastní máma. Snaží se zkoušet život na vlastní kůži a zpochybňují všechny autority, které nad nimi jsou. Snaží se dělat svá vlastní rozhodnutí. Mámy by svým dětem, samozřejmě v rámci mezí, měly pomoci dcerám dělat svá rozhodnutí a následně za ně přebírat odpovědnost.

 

Mohlo by se vám líbit

Paul Walker by byl pyšný: jeho dcera Meadow je zamilovaná, neskutečně krásná a prorazila i jako modelka

Když v roce 2013 svět dozvěděl, že při automobilové nehodě zemřel oblíbený herec Paul Walker, herecká branže přišla o talentovaného muže a v té době 15 dívka o otce. Meadow se vyrovnávala se smrtí otce těžko. Jak nyní vypadá a co prožila?
svetzeny.cz
Info ikona
žena a dcera

3. Stěhovací fáze

Nezávislý život dcer a vymanění se z moci mámy některé dcery berou s povděkem, zejména tehdy, když je druhá fáze složitá. Ve věku 14 - 21 přichází doba, kdy se dcery osamostatňují. Odjíždí na internát, koleje, stěhují se do vlastního bytu. Poznávají, jaký je život bez autority a zejména bez mámy. Ztratí se každodenní kontrola a potřeba být s mámou, oslabí se spojení a k tomu na vlastní kůži dcery ochutnávají nezávislý život. Máma by v této situaci měla nezávislost své dcery podpořit, ale ne vždycky tomu tak je. Máma získává pocit, že ji dcera opouští a ne vždycky je ochotná její vývoj podpořit.

 

Mohlo by se vám líbit

Rodiče prarodiče - nastavte si při hlídání vnoučat pravidla a nehlídejte každý den!

Mnoho mladých rodin dnes bere hlídání dětí prarodiči jako zcela automatickou věc, protože kdo jiný, než vlastní rodina, pomůže? Doba se změnila a prarodiče dnes v mnoha případech pracují a ještě nějakou dobu pracovat budou.
svetzeny.cz

4. Vděčnost a respekt

V této fázi se dosahuje skutečného porozumění s matkou a uvědomění si její hodnoty. Ženy ve věku 21 let a více se stávají blízkými přáteli se svou mámou. Dcery se mění, mnohé se stávají matkami a uvědomují si, jak je v životě přítomnost matky důležitá. Dochází ke změně vztahu, dcery si dochází pro radu, chtějí slyšet názor mámy a zároveň se mění vztahy dcery samy k sobě

Zdroj článku