Promotion
Promotion
Promotion

Síla myšlenky: Všímejte si, kam zaměřujete svoji pozornost, utváří to váš život. Video dokazuje, že to funguje!

Promotion
Promotion

Sílu myšlenky není radno podceňovat

Realitu vnímáme našimi 5 smysly a máme pocit, že cokoliv mimo tento svět neexistuje. Avšak je zde jedna neviditelná síla, která náš život zásadně ovlivňuje, a to je síla myšlenky. To, kam zaměřujeme naši pozornost a nad čím přemýšlíme, má tendenci růst, protože tuto představu v naší mysli „živíme“. Toto není žádné šarlatánství, silou myšlenky se seriózně zabývá i věda. Známý je experiment s vodou, který byl proveden v roce 2006 v Tokiu. Zúčastnilo se jej 2000 lidí. Vědci tehdy umístili do malé místnosti vzorky vody. Chtěli otestovat hypotézu, že negativní a pozitivní myšlenky budou mít na vodu určitý vliv. Vzorky vody, ke kterým byla vyslána dobrá energie a pozitivní myšlenky, utvořily v chladném prostředí krásné ledové krystalky připomínající vločky. Zatímco vzorky, ke kterým byla vyslána špatná energie a negativní myšlenky, utvořily nevzhledné krystaly (toto bylo hodnoceno nezávislými skupinami osob). Na výsledky se sami můžete podívat ve videu níže.

Podobný experiment byl proveden s rýží, kdy bylo umístěno malé množství uvařené rýže do dvou různých nádobek. Jedné rýži děti vyjádřily vděk, zatímco směrem k druhé pronesly nadávku. Pokus proběhl ve škole a děti měly za úkol každý den toto rýži sdělit. Po jednom měsíci došlo k vyhodnocení experimentu. Zatímco rýže, ke které směřovala pozitivní slova vděku, vypadala velmi zachovale, jako by byla uvařena ten den, rýže, ke které směřovaly nadávky, byla zcela shnilá.

Jak správně zacílit pozornost tak, aby se vám v životě dařilo?

Je důležité, abyste se naučili myslet pozitivně, což může znít triviálně, ale ve skutečnosti je to docela věda, protože na váš mozek působí spousta vlivů – zakořeněné vzorce z dětství, rutinní návyky, ostatní lidé, okolní prostředí, obavy, strachy, touhy i přání. Udržet soustředěnost na cíl a pozitivní myšlení tak může být těžké. Navíc dochází k jevu, kterému se říká „zkreslení negativity“. To znamená, že toho špatného si všímáme víc, než toho dobrého a víc o tom také mluvíme. Kolik lidí bude rozebírat vztah spokojené kolegyně, která s manželem a dětmi tvoří dokonalou rodinku? Nikdo. Kdežto o dramatickém rozvodu druhé kolegyně budou mluvit všichni, protože máme tendenci soustředit se na negativní věci. Tímto se však nevědomky dostáváme do spirály negativity, která rozhodně nevede k úspěšnému a spokojenému životu.

Proto se snažte svoji pozornost zaměřit na pozitivní věci a nenechte se ovlivnit mnohdy maličkostmi, které vám mohou zničit váš jinak skvělý den. Pamatujte, že se říká, že pozitivní myšlenky mají mnohem větší sílu než ty negativní. Je důležité, aby se z pozitivního myšlení stal pro vás návyk, abyste si tuto činnost „zakódovali“ jako automatickou. Zvyknutí si na jakoukoliv věc však vyžaduje čas, s tím počítejte. Také je dobré eliminovat z vašeho života věci, které vám radost a energii berou, abyste mohli svou pozornost plně zacílit tím správným směrem. Obklopte se lidmi, kteří mají podobné cíle jako vy a zbavte se negativistů, kteří vás stahují ke dnu. Pokud vás ve vašem životě něco dlouhodobě tíží a nebaví, snažte se této činnosti vyhnout, i kdyby to měla být radikální změna jako například nové kariérní směřování.


 

Zdroje

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16979104/

https://www.billybeck.com/mental-conditioning/the-rice-experiment-this-will-blow-your-mind

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion

Roční předplatné Svět Ženy

Svět ženy
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion