Přejít k hlavnímu obsahu

Psychologie barev: Využijte jich ve svůj prospěch. Červená poutá pozornost mužů, do posilovny volte oranžovou

Info ikona
Barvy

Už jste slyšeli o psychologii barev? Každý odstín má svůj účel, naučte se využívat tyto znalosti ve svůj prospěch. Zjistěte, která barva poutá pozornost mužů, v jakém odstínu je vhodné vyrazit do posilovny a také, jakému barevnému tónu se vyhnout v pracovním prostředí.

Červená poutá pozornost mužů

Asi každá z nás jsme zažily situaci, kdy jsme se před schůzkou zoufale prohrabovaly šatníkem, ve snaze najít ten pravý kousek, který na náš protějšek udělá dojem. Dle vědců to však není tolik o střihu, jako o barvě oblečení. Dle vědecké studie publikované v roce 2008 ve vědeckém časopise Journal of Personality and Social Psychology, je červená tou barvou, která mužům přijde přitažlivá. Není náhodou, že tato barva je po staletí spojována s vášní a láskou. V experimentu s fotografiemi, který provedli, se jasně ukázalo, že pokud budete mít na sobě něco červeného, budete pro muže atraktivnější. Mnohdy postačí rudá rtěnka, nemusíte přijít v červené róbě.

Do práce jedině v modré a zelené

Pozor si však dávejte, pokud je vaším idolem kolega z práce. V tomto prostředí červená barva barva reprezentuje dravost a soutěživost, může dokonce vyvolávat dojem nepřátelství. Ještě horší volbou do kanceláře je šedá. V té totiž budete působit na své nadřízené pasivně, nezúčastněně a unaveně. Nemusíte se jí však zcela vzdávat, jen je třeba kombinovat ji s jinou zářivou barvou. Z neutrálních barev je daleko lepší variantou barva černá, ta na druhé působí seriózně. Důvěryhodně budete rovněž vypadat i v hnědém outfitu. Chybu neuděláte ani s bílou, tato barva je svěží a lidé v ní vypadají čistě a upraveně.

Info ikona
Byznys look

Nejlepšími barvami, které do práce zvolit, jsou zelená a modrá. Zelená je barva, ve které budete vypadat svěže a odpočatě. Symbolizuje bezpečí a harmonii. Nošením této barvy vysíláte druhým signál, že jste vyrovnaný a důvěryhodný člověk. Je to také barva, kterou si spojujeme s penězi a úspěchem. Další dobrou volbou je modrá, její odstíny symbolizují moudrost a pravdu. Má uklidňující efekt. Navíc je spojována s intelektem. Pokud pracujete ve stresujícím prostředí, hodí se pro vás tato barva nejvíce, jelikož uklidňuje.

Do posilovny volte oranžovou

Jak na to, abyste měli chuť vyrazit do posilovny a cvičilo se vám s lehkostí? Zkuste vsadit na oranžový outfit. Je totiž vědecky dokázáno, že oranžová barva vzbuzuje nadšení. Je směsí červené, která se pojí s vášní a energicky působící žluté. Oranžový outfit bude tím správným stimulem k lepším výkonům v posilovně.

Info ikona
Posilovna

Pokud na sebe chcete strhnout pozornost, zbavit se únavy či smutku, vsaďte na žlutou. Tato energicky působící barva vám umožní „dobít baterky“. Spojujeme si ji se sluncem a horkými letními dny. Dovede rozsvítit každý outfit a působí radostným dojmem.

Pokud naopak nemáte náladu být středem pozornosti a chcete působit nepřístupně, oblečte si fialovou. O té se hovoří jako o barvě šlechty, v minulosti bylo totiž velmi nákladné pořídit si oblečení v tomto odstínu. Dnes se barva pojí s mystičnem, nedostupností a tajemstvím.


Zdroje: University of Rochester, Science of People, The Good Trade