Promotion
Promotion
Promotion

Poradna: Se mnou dítě nechtěl, s jinou ho čeká po pár měsících vztahu! Kde jsem udělala chybu? Sylva (27)

Promotion
Promotion

Tento článek byl napsán podle skutečného příběhu ze života naší čtenářky. Fotografie jsou ilustrační a jména byla změněna.

Před deseti měsíci jsme se po třech letech rozešli s přítelem. Náš vztah skončil hlavně kvůli tomu, že už jsem začala mluvit o miminku. On se na rodinu ještě necítil. Možná  jsem mu měla dát čas, ale asi nám oběma došlo, že si přejeme jinou budoucnost než ten druhý.

Před týdnem ke mně přišla na návštěvu kamarádka a ptala se mě, jestli už vím tu novinku. Netušila jsem vůbec nic. Prozradila mi, že se říká, že Martin, tedy můj bývalý přítel, chodí s nějakou slečnou, a dokonce už spolu čekají dítě.

Dostalo mě to. Vůbec nechápu, co se stalo, a užírám se tím, že chyba byla ve mně. On mi nejspíš lhal a asi chtěl rodinu, ale uvědomoval si, že ji nechce se mnou. Jak jinak bych si to celé měla vysvětlit, že? 

To jsem snad ani neměla vědět

Podívala jsem se k expříteli na instagramový profil, kde jsem snadno zjistila, jak najdu i ten její. Je tam hodně aktivní, protože píše blog. Chlubí se ultrazvukovými snímky; kousky, co nakoupila do výbavičky, a dokonce i Martinem. Další ránou byla fotka s prstýnkem. O Vánocích ji požádal o ruku!

Já jsem celou dobu sama. Chtěla bych si někoho najít, ale vůbec se mi to nedaří. Pořád jsem nepotkala někoho, u koho by vzájemně přeskočila jiskra. Je tedy opravdu možné, že jsem ta špatná? 

Ráda bych proto poprosila o radu psychologa. Vlastně o dvě: jak se vyrovnat s tím, že bývalý partner takhle rychle čeká rodinu s jinou, a kde mám zjistit, co dělám špatně?

Děkuji.

Svůj příběh do redakce zaslala Sylva.

NÁZOR PSYCHOLOGA:

Dobrý den, Sylvo, 

v momentu rozchodu s přítelem jste oba chtěli něco jiného. Řekl Vám, že se na rodinu ještě necítí. Možná by názor časem změnil, Vy jste se v tu chvíli rozhodla podle svých pocitů, vnímala jste jeho reakci jako odmítnutí, byla jste zklamaná. Přítel byl zaskočený, nebyl na změnu připraven a zřejmě cítil tlak.

Nikdo kromě něj Vám nemůže odpovědět na otázku, zda rodinu zatím nechtěl, a nebo ji nechtěl s Vámi. Rozumím ale tomu, že Vás to trápí, Začala jste o sobě pochybovat, možná si vyčítáte, že jste se k věci nepostavila jinak. Abyste mohla dosáhnout vnitřního klidu a navázat nový vztah, je důležité, abyste si neubližovala tím, že se budete označovat „ za špatnou“, jak píšete. Došli jste spolu k nějakému rozhodnutí, přičemž přítomný okamžik je souhrnem okolností a postojů všech zúčastněných, který je v tu chvíli takový, jaký je, tedy správný. V terapiích se pracuje s pochopením, přijetím a odpuštěním. A také s uvědoměním, že nevzniká prostor pro křivdu a vinu, protože se lidé nějak rozhodli a lépe to v tu chvíli neuměli. 

Sylvo, vyrovnat situací je možné jedině tak, že přijmete, že jste neudělala nic špatně. Vzpomeňte si na události ve Vaší minulosti, kdy něco nedopadlo z Vašeho pohledu dobře. Nakonec události nabraly jiný směr a přinesly něco, co byste nezískala, kdybyste se rozhodla jinak. 

Sylvo, zaměřte se na sebe, na svou budoucnost, pracujte s osobními záměry, věnujte se tomu, co máte ráda a co Vám dělá dobře na těle i duši. Věřte mi, že jednou nastane okamžik, kdy pocítíte vděčnost a pokoru k životu, protože vše bude tak, jak má být…


Mgr. Charlotte Benátská Speciální pedagožka a psychoterapeutka zaměřená na párovou komunikaci a uzdravení rodinných vazeb. Věnuje se specielně ženám v oblasti zdravého ženského sebevědomí a intimity. Je autorkou publikace Ženy, klíč ke spokojenosti je v nás. www.vztahy-komunikace.cz

Pokud jste se ocitli v situaci, se kterou se s námi chcete podělit nebo si s ní nevíte rady, napište nám na email: nicol.prosova@burda.cz

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion

Roční předplatné Svět Ženy

Svět ženy
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion