Přejít k hlavnímu obsahu

Máte složitou osobnost? Těchto sedm rysů vás prozradí: Sebechvála, ale i dominance

Info ikona
povaha

Nikdo není dokonalý. Ale s některými lidmi je obtížnější se vypořádat než s jinými. Máte také těžkou osobnost?

Každý nerad slyší, že má obtížnou osobnost. A vůbec: Co to vlastně znamená "obtížné"? Aby to zjistili, americký psycholog Dr. Chelsea Sleep a jeho výzkumný tým University of Georgia, zkoumali specifické osobnostní rysy, které člověka kvalifikují jako „obtížného“. Jak přívětivý člověk je, zkoumala na základě sedmi klíčových vlastností. Těchto sedm osobnostních rysů je přesným opakem rysů, které tvoří líbivou povahu:

Bezcitnost

Pro lidi, kteří mají nízkou úroveň empatie, je těžké pochopit pocity svého okolí. V důsledku toho – vědomě či nevědomě – svým chováním odhánějí lidi. Nezajímají je pocity druhých.

Sebechvála

Tito lidé žijí v přesvědčení, že jsou lepší než jejich okolí. To se odráží i v jejich přehnaných nárocích na sebe, kdy mají tendenci si stavět vzdušné zámky. Ponižují vás, protože mají neustálé nutkání být středem pozornosti.

Agresivita

Bezdůvodné nepřátelství, verbální nebo fyzické útoky charakterizují chování agresivního člověka. I maličkost stačí k tomu, aby tito lidé téměř vyskočili z kůže.

Manipulace

Manipulativní lidé mají vždy na mysli svoje vlastní výhody. V souladu s tím přesně vědí, jak se chovat a jaký pocit ve vás chtějí vyvolat. Nevyhýbají se lžím ani vykořisťovatelskému chování.

Podezřívavost

Důvěra je dobrá, kontrola je lepší: to je krédo podezřelé osoby. I když neexistuje žádný legitimní důvod k obavám nebo podezření, cítí se ohrožení a neustále zpochybňují motivy svého okolí.

Nejlepší módní tipy pro ženy nad 40 let: Rozlučte se s neonovými barvami nebo třásněmi

Není pochyb: ženy nad 40 vypadají skvěle! Mají sebevědomí a určitou záři, která přichází, když víte něco o životě. Je čas dát vašemu outfitu stejný vzhled
svetzeny.cz

Dominance

Dominantní osobnosti rády vládnou. Podobně jako u agresivních lidí, strach a potřeba kontroly charakterizují způsob, jakým jednají se svými bližními.

Riskování

Riskovat není ze své podstaty špatná věc. Takový člověk se dokáže projevit zvědavostí a touhou po dobrodružství. Chování lidí ochotných riskovat je přitom charakterizováno impulzivitou a disinhibicí. Chybí jim "stopka", kdy si uvědomí, že překračují určitou hranici. Výsledkem je toxické chování, kterým rychle vyvíjejí tlak na své okolí.