Přejít k hlavnímu obsahu

Co musíte udělat proto, abyste se dožili sta let? Zařaďte do života těchto 5 věcí, které výrazně prodlužují život

Na věku záleží. Ne, že ne. A my vám prozradíme, co musíte udělat proto, abyste se dožili třeba i sta let. Možná se teď usmíváte, ale dle dat, která zveřejnila OSN, to není nereálné. V roce 2050 má prý překonat tuto hranici až 23 procent obyvatel.

Dlouhověkost neovlivňují ani tak geny, jako náš životní styl. Odborníci po celém světě provádí analýzy u stovek lidí, kteří přežili stovku, hodnotí jejich životní styl a nachází společné rysy. Tady je 5 nejzásadnějších.

1. Pozitivní pohled

To, že za většinu civilizačních onemocnění může stres, už víme. S rozvojem psychosomatické medicíny dokážeme propojovat odraz psychického rozpoložení a problémů našeho těla, velmi příkladně. Je prokázáno, že lidé, kteří jsou šťastní, vyrovnaní a optimističtí, mají skutečně daleko méně zdravotních problémů. Důkazem je studie Lynn Peters-Adler, která pro magazín Next Avenue zrealizovala rozhovory s několika lidmi, kteří se výrazně blížili stu let, či se jich již dožili a všichni potvrdili, že se považují za osoby odolávající stresu a s vysokou mírou pozitivity.

Vědci zjistili, že nemoci souvisí s měsícem narození: K jakým chorobám jste náchylní vy?

Britští a američtí vědci zkoumali hypotézu, že existuje spojitost mezi měsícem narození a náchylností k určitým onemocněním. To se jim potvrdilo. Přečtěte si, k jakým závěrům došli a zjistěte, k jakým chorobám máte sklon vy.
svetzeny.cz

2. Smích a zase smích

Smích léčí, praví jedno přísloví. Něco na tom ale skutečně bude. Emiliano Mercado Del Toro, muž, kterému je nyní už 115 let a patří mezi nejstarší obyvatele planety, prý neztrácí humor za žádné situace a směje se každý den. Baterky si prý dobíjí (a teď se podržte) v tanečním klubu. Prý je tam dostatek lidí, kteří se smějí a smíchem jej dokáží doslova nakazit. Z odborného pohledu je to díky takzvaným zrcadlovým neuronům, které v mozku vyvolávají stejné reakce, jako se spouští osobě ve vaší přítomnosti. 

3. Znát své hranice

Co si budeme povídat. Žijeme v uspěchaném světě, v hektické době, kdy jsou na nás vyvíjeny čím dál tím větší nároky. Podle manželů Hendersonových (102 a 107 let) je nejdůležitější znát své hranice a snažit se je nepřekračovat. Sice to občas stojí nějaký ten ústupek, například od finanční pohodlnosti, ale dlouhý život naplněný štěstím je přece k nezaplacení. Jak se vyjádřil sám pan Henderson v jednom z rozhovorů, „žijeme v symbióze s naším tělem, posloucháme jeho signály, jako je například únava nebo vyčerpání, dobře a střídmě jíme a dbáme na kvalitní spánek.“

5 zdravotních problémů, které hrozí ženám po šedesátce. Nepodceňujte je!

Zdraví má člověk jen jedno a vyplatí se o něj pečovat! S přibývajícími roky rostou i mnohá rizika zdravotních komplikací, proto nepodceňujte prevenci a řešte možné nemoci včas. Zaměřili jsme se na nepříjemnosti, které ženám po šedesátce často ztrpčují život. S mnohými z nich si lze ovšem poradit. Jak tyto obtíže zmírnit a užívat si i podzim života s úsměvem?
svetzeny.cz

4. Trénink hlavy

Ať už čtete noviny, děláte křížovky nebo hrajete karty, vaše hlava pracuje a neustále se posilují neuronová spojení. Aktivní mysl, rovná se dlouhý život ve zdraví. Dr. Dale Bredesen, mezinárodně uznávaný odborník na stárnutí a neurodegenerativní onemocnění, potvrdil vztah tréninku mozku a vyššího věku hned na několika desítkách pacientů.

5. Pohyb a strava

Dostatek pohybu a apel na kvalitní stravování se k nám hrne ze všech stran. Samozřejmě i v otázce dlouhověkosti sehrává jednu z hlavním rolí. Jíst bychom měli pravidelně, spíše stravu bohatou na ovoce, zeleninu a kvalitní bílkoviny, vyhýbat bychom se pak měli kromě všech neřestí, jako jsou smažená a příliš sladká jídla plná cukru, všemu, co je napěchováno pesticidy a podhodnoceno vitaminy. A dobrá zpráva na závěr? Prokázalo se, že sklenka červeného vína denně, je také ku prospěchu věci. 

Tyto potraviny dle studií poškozují funkci mozku: Hrozí demence i Alzheimerova choroba. Jednu z nich byste na seznamu opravdu nečekali

Často slýcháme, že našemu mozku nejvíce škodí pasivita a dlouhé hodiny strávené zíráním do obrazovky. Zapomíná se na to, jak velký vliv má na náš mozek stravování. Mělo by se více mluvit o škodlivosti potravin, protože toho dovedou napáchat hodně – zhorší vaši paměť, způsobí problémy s učením a také častá konzumace nevhodných potravin může zvyšovat riziko demence a propuknutí Alzheimerovy choroby.
svetzeny.cz

Krevní skupina: Zjistěte vaši povahu i predispozice k nemocem. V životě vám to pomůže

Krevní skupina o nás může mnohé prozradit. Díky vědě jsme zjistili, že jednotlivé krevní skupiny jsou spojeny s určitými zdravotními benefity a riziky. A prý je s krevní skupinou spojena vždy i určitá sada typických charakterových vlastností. Zjistěte, co vše o vás vaše krevní skupina vypovídá.
svetzeny.cz

Stres a přejídání je začarovaný kruh. Vystupte z něj

Karanténa, nejistota práce, rodina, děti a neustálý pocit stresu. Uleví se nám, jen když se pořádně nadlábneme pizzou, zajíme zmrzlinou a k tomu popíjíme prosecco. Hned, jak naše obžerství skončí, začneme si vyčítat, kolik jsme toho snědli a stres je zpátky i s pocitem viny. Je čas přestat a nastavit si zdravé hranice. Před Vánoci se to bude obzvlášť hodit!
svetzeny.cz