Biologické hodiny tikají i mužům. Jejich věk může způsobit genetické poruchy dítěte!

Podle nově uveřejněné studie bylo zjištěno, že děti starších mužů mohou mít vývojové problémy. Výzkumu se zúčastnilo 2,6 milionu dětí narozených ve Švýcarsku v letech 1973 až 2001. Srovnávaly se dvě skupiny dětí. Ty, jejichž rodiče je počali mezi 20 a 24 lety, a ty, které měly rodiče starší 45 let.

Riziko autismu a nezájem o vzdělání

Výsledek ukázal, že u dětí starších mužů byla vyšší pravděpodobnost vzniku autismu, poruchy pozornosti, bipolární poruchy a psychózy. Projevovala se u nich i tendence stát se drogově závislými, měly větší sklony k sebevraždě a nezájem o akademické vzdělání.

Podle vědců je důvodem stárnutí spermií mužů. Zatímco se ženy rodí s předem daným počtem vajíček, muži produkují spermie celý život, jejichž kvalita je ovlivněna právě věkem. Se stárnutím muže hrozí nebezpečí genetických mutací jeho spermií, které pak zapříčiňují vývojové poruchy dětí. Podle vědce Briana D'Onofria to samořejmě nemusí platit u všech mužů. Riziko je ale vysoké.

S dětmi tráví více času...

Na druhé straně starší tatínci bývají většinou bezvýhradně milující rodiče, kteří by pro své děti udělali všechno. „Obvykle si uvědomují, jak důležitý je čas strávený s dětmi a svůj čas jim dopřávají. Vědí, že je čas cenný a že už jim ho třeba nezbývá tolik, kolik by chtěli,“ říká dětská psycholožka Tereza Beníšková. Sice prý většinou děti tolik nevedou ke sportům, ale naučí je lásce ke knihám, hudbě, vědě... A možná také příliš neřeší každou maličkost, protože už mají srovnané priority a ví, co je v životě podstatné.

…ale více se o ně bojí

„Avšak starší otcové bývají o dost opatrnější a o dítě se více bojí. Představují si, co vše se může stát, a proto dětem méně dovolí a více si je hlídají,“ upozorňuje psycholožka Beníšková. Kvůli horšímu zdravotnímu stavu se jim také obvykle nechce do akčních zábav s dětmi a preferují vlastní klid před veselým dováděním. Někdy mohou být i nevrlí a popudliví. „Dítě se v nějakém období může za staršího tatínka i stydět, protože ho okolí obvykle považuje za jeho dědečka. Může dokonce kamarádům závidět mladší rodiče, což starší otec těžko nese,“ doplňuje psycholožka.

@svetzeny