Jak se naučit cizí jazyk? Vyzkoušejte 4 zaručené způsoby

Ve škole jste nejspíš měla výuku nějakého cizího jazyka a možná jste se jeho základy i dobře „nabiflovala“. Jenže člověk zapomíná velmi rychle a učit se něco nového je stále obtížnější. Základy, které jste se pracně naučila, však můžete bleskově oprášit a řeč vypilovat. Poradíme vám, jak na to!

Filmy jen v originálním znění

Při učení cizího jazyka je nejdůležitější si řeč pořádně naposlouchat. I když nemáte dostatek volného času na učení a ihned po práci běžíte domů uvařit rodině večeři, můžete se zábavně učit i během domácích povinností. K vaření si pusťte svůj oblíbený film, který znáte skutečně nazpaměť, avšak tentokrát v původním znění. Díky tomu, že repliky znáte nazpaměť, si tak frázi v originálním znění lépe zapamatujete. Pokud máte více času, pusťte si české titulky a porovnávejte původní verzi s českým překladem.

Kamarádka či milenec v zahraničí

Cizí řeč se bezpochyby nejlépe učí, když se vám někdo soukromě a důkladně věnuje. Najít si tedy kamarádku v zahraničí, která si s vámi bude poctivě volat či psát a třeba vás pozve i na návštěvu, je k nezaplacení. Hledat nové kontakty můžete přes internet nebo se nebojte vytvářet nová přátelství i na dovolené. Některá mohou vydržet i navěky. Avšak úplně nejúčinnější a nejefektivnější metoda je učit se jazyk od milovaného člověka. Pokud se vám bude váš exotický partner důkladně věnovat, tak se jeho řeč naučíte bleskurychle a tak nějak samozřejmě.

Zpátky do školy

Pokud to se zlepšením svých jazykových znalostí myslíte opravdu vážně, přihlaste se do jazykové školy a znovu usedněte do lavic. Správný lektor vám upevní gramatiku, rozmluví vás a zadáváním domácích úkolů donutí věnovat se jazyku i mimo vyučovací hodiny. „Ideální je, když vás učí rodilý mluvčí. Kromě gramatiky totiž do sebe vstřebáte i přízvuk,“ radí Karel Klusák, ředitel společnosti INTACT, která zprostředkovává jazykové pobyty v cizině.

Odjeďte se rozmluvit

Jestli máte tu možnost a chcete poznat novou zemi včetně její kultury, památek a životního stylu, odjeďte na jazykový kurz do zahraničí nebo si v cizině rovnou zkuste najít práci. S trochou štěstí ji třeba v Anglii najdete rychle a ani nemusíte nějak excelentně ovládat angličtinu. Nejdřív budete nejspíš začínat jako pomocná síla či chůva, ale díky rychlému zdokonalení vašich jazykových znalostí se vám určitě brzy podaří najít lepší práci. Kromě získání úžasných zkušeností má pobyt v zahraničí nespornou výhodu v tom, že nějak se dorozumět zkrátka musíte a cizí řeč slyšíte všude kolem sebe, takže učení je mnohem snazší.

Foto: Depositphotos (1)

@svetzeny