
Dlouhodobé vztahy jsou často vnímány jako bezpečný přístav. Místo, kde máme jistotu, klid a pocit, že jsme doma. Jenže realita bývá složitější. Časem se může stát, že se z blízkosti vytratí vášeň, z rozhovorů se stane rutina a z lásky spíš zvyk. Pak se může celý vztah posunout někam, kam vlastně ani jeden z partnerů nechce. Svěřila se Olina.
Mnoho lidí si dlouhé roky myslí, že je to normální vývoj. Že každý vztah musí projít fází ticha, odcizení a vnitřní prázdnoty. Někteří se s tím smíří. Jiní v sobě začnou cítit rostoucí nespokojenost, kterou neumí pojmenovat ani sdílet. Přečtěte si příběh paní Oliny (39).
Po dvaceti letech manželství jsem Ondřejovi začala být nevěrná
Nevěra je často odsuzována jako jasná zrada. Jen málokdy se ale mluví o tom, co jí předchází. O samotě, nenaplněných potřebách a pocitu, že člověk už ve vlastním životě nehraje hlavní roli. Právě takto se na svůj příběh dívá i Olina. S Ondřejem byli manželé dvacet let. Poznali se velmi mladí na vysoké škole, velmi mladí se vzali, společně vybudovali domov, vychovali dvě děti a navenek působili jako stabilní pár. „Nikdy jsme se nehádali. Aspoň ne nějak dramaticky. Spíš jsme se postupně přestali bavit,“ vzpomíná Olina. Říká, že ji dlouho trápilo, jak je všechno tiché. Žádné objetí, žádná pochvala, žádný zájem. Jen povinnosti, práce a večery u televize.
Snaha to řešit
Snažila se situaci řešit. Navrhovala společné výlety, večeře, rozhovory. Ondřej ale většinou odpovídal, že je unavený nebo že je všechno v pořádku. „Začala jsem mít pocit, že jsem průhledná. Jako bych doma ani nebyla,“ popisuje. Právě v té době se seznámila s kolegou z práce. Nebyl to žádný plán ani úmysl. Nejprve si jen povídali. O běžných věcech, o snech, o životě.

Chyběl zájem
Postupně si uvědomila, jak moc jí chybí zájem druhého člověka. Někdo, kdo se zeptá, jak se má. Kdo si všimne, že má nový účes. Kdo ji rozesměje. „Poprvé po dlouhé době jsem se cítila jako žena, ne jen jako manželka a matka,“ říká Olina. Když mezi nimi došlo k prvnímu polibku, cítila strach, ale zároveň i obrovskou úlevu. Nevěra trvala několik měsíců. Olina si uvědomovala, že to není správné, ale nedokázala s tím přestat. „Nebylo to jen o sexu. Bylo to o tom, že jsem zase cítila radost ze života.“ Nakonec se Ondřej o všem dozvěděl.
Následoval dlouhý rozhovor, slzy a bolest na obou stranách. Manželství se rozpadlo. Dnes žije Olina sama. S milencem vztah nepokračoval. Přesto říká, že svého rozhodnutí nelituje. „Kdybych to neudělala, asi bych zůstala v manželství, kde bych pomalu umírala zevnitř.“ Přiznává, že ji mrzí způsob, jakým se věci staly, ale ne samotná změna.
„Díky takové zkušenosti si mnoho lidí nakonec uvědomí, jak důležité je naslouchat sami sobě. Protože není výjimkou, že ve vztazích často přestaneme být upřímní ke svým vlastním pocitům. Nebo naopak chceme vztah jen proto, abychom nebyli sami a to je špatně. Každý vztah má přinášet blízkost, respekt a zájem,“ uvedla psychoterapeutka, Andrea Wachter. Olinin příběh není oslavou nevěry. Je spíš připomínkou toho, že za každým rozhodnutím bývá dlouhá cesta plná ticha, pochybností a nenaplněných potřeb. A také toho, že někdy je největší odvaha přiznat si, že život, který žijeme, už nám nestačí.
„Přibrala jsem a manžel mě začíná urážet, ale tvrdí, že je to jen v legraci,“ je zoufalá Jiřina
Dostávala jsem dřevákem na zadek: Herečka Zuzana Zlatohlávková otevřeně nejen o svém divokém temperamentu a tenisové kariéře
Nejčtenější články
Doporučujeme

"Zamilovala jsem se do bratra svého přítele. Marka to úplně zničilo," píše nám smutně Lucie

"Opustil mě kvůli jiné, dnes prosí, abych se vrátila," vypráví svůj příběh Ivana

"Měla jsem poměr se svým šéfem, když jsem ho ukončila, dostala jsem výpověď," svěřila se Monika

"Podváděl mě na každém kroku, dlouho jsem se trápila. Pak jsem bouchla do stolu a odešla," svěřila se Petra

"Chtěla bych se víc starat o dědu, ale nemám na to čas. Bojím se, že už to nestihnu," svěřila se Jitka

“Moje žena se o mě starala, když jsem byl nemocný, ale já se o ni teď starat nechci,” je rozhodnutý Ruda

“Mám pocit, že mě manžel podvádí, ale syn mi tvrdí, že přeháním,” nechápe Jana

“Mám poměr se šéfem, ale netuším, co bude dál a bojím se,” je vyděšená Anna

„Manžel tvrdí, že si jen píše s bývalou spolužačkou, ale já mám ale pocit, že je za tím něco víc,“ svěřuje se Iveta






