„Moje puse je teď navyklá na angličtinu,“ říká zpěvák Thom Artway.

Už je to nějakou dobu, co nepřetržitě koncertujete. Nejste z toho už tak trochu unavený?

Nejsem. Baví mě to a tak si to užívám. Právě se moc těším na dva větší koncerty – první bude 5. října v Paláci Akropolis v Praze a další 25. října v brněnském klubu SONO. 

Co vás na hraní nejvíc baví?

Když se na koncertu dostaneme s kapelou do toho bodu, kdy vidíme, že se lidé opravdu baví a jdou nám naproti. Takovou atmosféru mám rád. Po vystoupení člověk cítí, že to bylo to ono, a že i publikum na to bude vzpomínat. Vzpomenu si třeba na Uherské Hradiště, kde jsem hrál sólo asi tři měsíce zpátky. Bylo vyprodáno, koncertoval jsem asi dvě hodiny a ti lidé mě nechtěli pustit! Ještě teď jsem z toho nabitý. Pak jsme ještě s místními seděli v kavárně, hrálo se a povídalo až do rána. Rád se tam vracím – když jedu okolo Hradiště, zastavím se a jdu je tam pozdravit. To byl koncert, na který nikdy nezapomenu!

Kolik měst jste za dobu své kariéry navštívil?

Sto? Sto padesát? Nevím, těžko se to počítá. Už jich bylo dost.

Máte nějaký sen, kde byste chtěl zpívat?

Jednoznačně Royal Albert Hall.

Jaký je váš hudební vzor?

Baví mě třeba Coldplay, Bob Dylan, Damien Rice, Glen Hansard, Mumford and Sons nebo Sigur Rós. To jsou muzikanti, ke kterým fakt vzhlížím a inspirují mě.

Proč jste se rozhodl zpívat v angličtině a ne v češtině?

Čeština je nejkrásnější jazyk na světě! To bezpochyby. Ale když jsem se v 16ti letech učil zpívat a hrát na kytaru, chtěl jsem samozřejmě být jako moje oblíbené anglické kapely. Trvalo to 4 roky a během té doby jsem tak trochu pozapomněl, jak zpívat česky, aby to znělo opravdu hezky. Určitě bych rád do budoucna udělal něco v češtině, ale vím, že na tom budu muset zapracovat, protože moje pusa je teď dost navyklá na angličtinu. Nebude to jednoduché!

Minulý rok vyšla vaše druhá deska. Kdy se fanoušci mohou těšit na další?

Další deska vyjde v září příštího roku. Už je to jisté! Bude to zase něco trochu jiného. Vlastně se jedná o druhou desku, můj první počin totiž byla kratší hudební nahrávka, na které byly pouze 4 písničky.

Kde berete inspiraci při psaní nových textů?

Všude kolem, kde to jde. Mám oči a uši. A taky srdce… Inspiraci získávám díky zkušenostem, zážitkům, setkáním s lidmi a vztahům.

Jakou hudbu nejraději posloucháte v soukromí?

Spíš klidnějšího rázu. Když jsem pak delší dobu bez hudby a něco si pustím, cítím velkou vděčnost za to, že ji máme.

@svetzeny