Černé šaty jako neutichající evergreen

Krátké černé šaty uvedla Coco Chanel na počátku dvacátého století a od té doby se objevily v nespočtu návrhů dalších desingérů. V tomto článku se podíváme na historii malých černých šatů, abychom ukázali jejich neuvěřitelnou setrvačnou sílu.

Coco Chanel jako první odvážná

Ať už si hovíte v módních trendech nebo jste jen příležitostný fanoušek, černé šaty vám ve skříni rozhodně nechybí. Pokud chcete vypadat elegantně, s tímto kouskem jednoduše nešlápnete vedle. Jednoduchost šatů je navržena tak, aby zdůrazňovala přirozenou krásu ženy a zároveň nabízí sofistikovanost. Přestože Coco Chanel jako první přinesla malým černým šatům slávu svým desingem, černé oděvy měly pro ženy během historie vždy zvláštní místo.

Během minulých století byla černá barva spojena se smrtí – černé šaty byly vyhrazeny pro ženy, které zažívaly smutek a pro některé nebylo neobvyklé, že budou nosit černou po zbytek svého života, aby vyjádřily svůj neustávající smutek.

„Black color“ byla také dlouho využívána pro lidi z dělnické třídy. Služkám, hospodyním a uklízečkám pomáhala skrýt všechny nečistoty a nevzhledné skvrny, kterým se během pracovního dne nešlo vyhnout.

Jak se tedy malé černé šaty přeměnily v něco tak sofistikovaného?

Gabrielle „Coco“ Chanel otevřela v roce 1918 úplně první Chanel Boutique v Paříži a do roku 1926 byla uctívána ve špičkovýchspolečenských kruzích v Paříži. Navrhla mnoho kousků, které v té době nesklidily úspěch, například kalhoty pro ženy a další oblečení inspirované pánským stylem. Bylo to v říjnu 1926, kdy byly odhaleny první malé černé šatyna obálce časopisu Vogue. 

Kouzlem byla jednoduchost

Desing šatů byl popsán jako „jednotný vzhled pro všechny ženy různého vkusu“. Stejný trend pokračoval i během druhé světové války. Ač svět zažíval několikrát finanční krize, ženy stále chtěly být stylové a elegantní.

Sláva malých černých šatů je neutichající

Malé černé šaty zůstaly v myslích veřejnosti z několika důvodů, ale je to pravděpodobně filmový průmysl, který měl největší dopad na tuto položku oblečení - Audrey Hepburn ve snídani v Tiffany's je vynikajícím příkladem. Do dnešního dne se sofistikovanost a styl nachází nejlépe v malých černých šatech - pokud je nemáte ve svém šatníku, na co čekáte?

Čtěte také:
STYLOVÉ LÉTO S TRENDY BARVAMI
Maxi šaty, které musíte mít

@svetzeny