Jak bojovat proti akné v těhotenství?

Hlavní příčinou tvorby akné během těhotenství je vzestup hladiny pohlavních hormonů v krvi, zejména během prvního trimestru. Ty působí na mazové žlázy, což má za následek zvýšenou produkci kožního mazu, který ucpává póry a s přidruženou bakteriální infekcí může způsobit vznik nepříjemných zanícených a bolestivých vyrážek.

Na vývoji akné se podílí:

• nadprodukce kožního mazu,

• porucha rohovatění epitelu v mazovo-vlasovém váčku,

• přemnožení bakterií (Propionibacterium acnes),

• zánět.

Všechny tyto procesy ovlivňují tvorbu mikrokomedonů, které jsou základem vývoje všech projevů akné.

Samozřejmě, ne každé těhotenství je doprovázeno tvorbou akné. Predisponované jsou zejména ženy, které trpěly akné v minulosti, během menstruace a mají mastnější typ pleti. Proto je důležité, zejména u těchto žen, používat vhodnou a kvalitní kosmetiku, udržet svou pleť hydratovanou a vyvarovat se přípravkům, které zvyšují mastnost pleti a ucpávají póry. Adekvátní péče o pleť je základem úspěchu. Důležitou roli hraje i strava – upřednostňování potravin s nižším glykemickým indexem, více vlákniny, zeleniny a ovoce může významně redukovat výskyt akné. Jako výživový doplněk k prevenci proti akné se uplatňuje zejména zinek a vitamín C.

V případě, že prevence nezabírá, je nutné navštívit odborníka - dermatovenerologa a poradit se o možnostech léčby akné. Během těhotenství je mnoho léčiv proti akné kontraindikovaných - mohou působit teratogenně a mít negativní dopad na správný vývin plodu. Jedná se zejména o přípravky obsahující kyselinu retinovou a její deriváty, které se často na léčbu akné používají. Existuje však mnoho jiných alternativních léčiv, které jsou stejně účinné - působí lokálně nebo systémově. Mezi nejběžněji používané přípravky patří benzoylperoxid, kyselina azelaová, erytromycin, klindamycin, případně roztok kortikosteroidů. Během těhotenství je bezpečná i léčba pomocí laseru a světelná terapie.

Některé příčiny akné si u většiny pacientů vyžadují kombinovanou léčbu, ovlivňující několik zúčastněných patomechanizmů nemoci. Léčba by měla redukovat sekreci kožního mazu, redukovat bakteriální infekci a potlačit lokální zánětlivé procesy. Výběr vhodné léčby je vhodné konzultovat s dermatologem nebo gynekologem.

Aby byla vaše pleť krásná a zdravá, nezapomeňte na její důkladné čištění. Rozhodně nikdy nechoďte spát nalíčená, a pleť vyčistěte i v případě, že make-up nenosíte. V průběhu dne se na ní usazují nečistoty, kterých je třeba se zbavit. Micelární voda pro zmatnění pleti Anti-Imperfection od značky Mixa, odborníka na citlivou pleť, je skvělým každodenním pomocníkem. Vyzkoušejte ji!

MUDr. Martin Matejka, PhD.

@svetzeny