Přejít k hlavnímu obsahu

Tradiční čínská medicína prozrazuje potraviny, které pozitivně působí na naše orgány, ale i náladu

Info ikona
jídlo

Ajurvéda ale i tradiční čínská medicína rozděluje potraviny na ty, jež zahřívají a naopak ochlazují naše tělo. Děje se tak na základě jejich vnitřní energie, jež působí na fungování jednotlivých orgánů, ale i na naši náladu a výkonnost. Co si nandat na talíř v zimě, abyste se cítili dobře?

Zimní měsíce jsou obecně obdobím, kdy se vše v přírodě zpomaluje a odpočívá. I náš organismus funguje v tomto režimu. Dochází ke zpomalení metabolismu, aby tělo šetřilo energii. Co na tom, že sedíme v přetopené místnosti a ven se teple oblékneme. Zimu kolem sebe musíme s ohledem na naše nastavení respektovat. Pokud často klepete kosu a chybí vám energie, je potřeba zahřát se zevnitř. Ideálně prostřednictvím potravin. Které to jsou?   

Polévky

Výživné a hutné polévky si vařili v zimních měsících už naši předkové. Ne nadarmo se říká, že „polévka je grunt“. Vždyť v našich zeměpisných šířkách bývala polovina roku chladná a bylo potřeba se zahřát i jinak než u kamen. Ideální prohřívací potravinou jsou silné masité vývary s luštěninami a zeleninou, které vás nejen zasytí, ale také zahřejí, dodají vašemu tělu dostatek živin i potřebné tekutiny. S kouskem celozrnného pečiva mohou nahradit hlavní jídlo ať jde o oběd či večeři.

Jsou zdravé, ale ne dietní: Potraviny, které jsou vysoce kalorické a vy nevědomky přibíráte na váze

svetzeny.cz

Kaše

Pohanka, jáhly, ale i rýže, oves nebo další obiloviny jsou skvělým základem pro nejrůznější kaše na sladký i slaný způsob. Opět jde o jídla, která často bývala na stolech našich předků. Jsou plná důležitých živin jako jsou bílkoviny, sacharidy, ale dodají tělu i potřebnou vlákninu. Můžete do nich přidat i oříšky, med a čerstvé ovoce. Prohřívací účinky mají jablka a hrušky. Děláte-li si kaši naslano, přidejte černý kořen, topinambur, křen, červenou řepu, růžičkovou kapustu nebo tuřín.

Koření

Některé druhy koření mají prohřívací účinky opravdu silné a na vlastní kůži to pocítíte prakticky hned, jak je sníte. Řeč je především o chilli, ale také skořici, zázvoru nebo kurkumě. Můžete je přidat do polévek i kaší či dalších pokrmů. Kromě toho, že vás zahřejí, prospějí vašemu tělu i jinak. Například zázvor zlepšuje trávení, kurkuma má protizánětlivé účinky a kapsaicin obsažený v chilli působí jako přírodní antibiotikum.

Jídelníček Meghan Markle: Čtyřicátnice nikdy nevypadala lépe a ženy po celém světě se inspirují jejími návyky

svetzeny.cz

Nápoje

K zimě patří hrnek teplého čaje. Je ale dobré vědět, že i čaj má zahřívací nebo ochlazující účinky. V zimě tedy vyměňte zelený za černý. Skvělý je například Pu-Erh, který má plnou zemitou chuť. Když si do něj pak přidáte trochu zázvoru a medu, vaše tělo se krásně prohřeje a vy získáte potřebnou dávku energie. Máte-li rádi víno, v zimě dejte přednost červenému.

Poslouchejte svoje tělo. Mnohdy ani nemusíme složitě bádat nad tím, co si dáme k jídlu a pití. Podvědomě saháme po tom, co nám udělá dobře. Takže až budete příště řešit, co k obědu, dejte si klidně misku hutné polévky, na kterou máte dost možná větší chuť, než na salát. Ten si nechte na léto, až bude potřeba se trochu ochladit..  

Zdroj článku