Přejít k hlavnímu obsahu

Co známý fotograf Tomáš Třeštík ukrývá (nejen) ve své knihovně?

Info ikona
Tomáš Třeštík a jeho knihovna

„Mám separátní knihovny, které se týkají pouze mých největších posedlostí“ aneb co známý fotograf Tomáš Třeštík ukrývá nejen ve své knihovně.

Známý český fotograf Tomáš Třeštík nám umožnil nahlédnout do svého ikonického bytu na Letné, kde vznikla série jeho nejznámějších portrétů na balkóně. Rozpovídal se nejen o tom, proč miluje sbírání věcí, ale také o lásce ke knihám a lidech, kteří ho v životě inspirovali.

Tomáši, děkujeme, že jste nás pustil k sobě domů. Váš byt je designově dost zajímavý. Mohl byste nám prozradit, co pro vás domov znamená?

U mě pojem domov spíše souvisí s lokalitou. Nejraději mám Letnou, i přesto, že jsem se narodil na Václavském náměstí. Na Letné jsem od dětství bydlel pouze v jednom domě a stěhoval jsem se jen v rámci pater. Za rohem jsem chodil do školky, přes ulici do školy. Domov pro mě tedy znamená Letná.

Info ikona
Byt Tomáše Třeštíka skrývá spoustu designově zajímavých zákoutí.

Byt Tomáše Třeštíka skrývá spoustu designově zajímavých zakoutí

Berete svůj byt jako místo, kde se mísí umění s vaší osobností?

Co se týká bytu, tak na někoho může působit dost zvláštně. Já mám prostě vztah k věcem, nijak se tím netajím a myslím, že se to o mně všeobecně ví. Nemám ho zcela tradiční a beru ho spíše jako databanku vzpomínek a zážitků. To se týká konkrétně i knížek. Když u mě doma v knihovně uvidíte vystavené žluté tenisky, tak já je neberu jen jako tenisky. Ale jako první boty, díky kterým jsem se dostal ke své partě z mládí.

Když se rozhlédneme kolem, vidíme unikátní umělecké kousky na každém rohu. Jaký další druh umění, kromě fotografie, se řadí mezi vaše nej?

Rád přes historii věcí poznávám svět. Když se například začnete zajímat o nějakého designéra, tak zjistíte, že udělal nejprve křeslo, potom pero a následně stůl nebo sochu. A nějak díky tomu ten svět víc poznávám, a i od toho se odvíjí můj zájem o knihy, které jsou, vedle fotek, moje oblíbená posedlost. Plno knih, které mám, se týkají mé profese. Nejde o učebnice fotografie, ale o monografie fotografů. Mám také menší separátní knihovny, které se týkají mých největších aktuálních zájmů. Jednu dobu šlo o staré hodinky, potom tenisky, street art a tak dále. Zastřešení toho všeho jsou pro mě právě ty knihy. To je moje nejdelší posedlost. Moji rodiče také měli velkou knihovnu, a kromě beletrie v ní bylo i hodně výtvarných monografií. Takže zájem o fotografické monografie jsem vlastně odkoukal a zdědil. Sbírám je asi od osmnácti let, možná i dřív. Takže moje knižní sbírka roste organicky tak 20 let.

Info ikona
Knihovna Tomáše Třeštíka

Tomášova knihovna se neustále rozrůstá. Některé knihy vlastní déle než 20 let

Četba a literatura je oblíbený relax pro spoustu našich čtenářek. Máte to tak i vy?

Pro mě četba asi úplně relax není, protože u ní neumím vypnout. Musím se na ní soustředit, a to je také důvod proč čtu málo. Vím o tom a chtěl bych to změnit. Díky naší rodině jsem často zahlcený tím, co produkují. Už to nestíhám skoro číst. Bohužel neumím číst tituly, u kterých si čtenář odpočine. Když se ke knize dostanu, tak se na ni potřebuji čas. Odjet na Vyžlovku a mít tam vypnutou hudbu a ztlumené světlo. To je chvíle, kdy se na čtení dokážu doopravdy soustředit.

Info ikona
Tomáš Třeštík

Literatura a knihy jsou Tomášovou posedlostí

Máte své oblíbené literární dílo? A co považujete za největší poklad své knihovny?

Nejzásadnější je asi monografie od Bohdana Holomíčka, kterou jsem dostal někdy těsně po revoluci. Bohdan Holomíček je fotograf, který mě extrémně ovlivnil a ta kniha už není k sehnání. Mám ji i podepsanou a jde o takovou mou bibli. Nedávno se mi podařilo koupit slavnou autobiografii z 90.let od amerického fotografa Richarda Avedona. Koupil jsem knihu s věnováním, sice to není věnováno mne, ale všeobecně fakt, že tu knihu Avedon držel v ruce a podepsal ji, je výjimečný pocit. Dále mám rád knihu Adama Holého, také monografie. Jde opět o fotografa, mého vrstevníka, který tragicky zemřel před pěti lety. Vydal tenkou knihu, kterou jsem si pořídil ještě během jeho života a následně mi tu dlouho ležel a já se do ní nepodíval. Pak zemřel a já zase dva roky sbíral odvahu ji otevřít. Když jsem do ní nahlédnul, tak mi došlo, jak byl neuvěřitelně napřed, a jak o tom skvěle přemýšlel. Pak tady mám takovou sérii vydavatelství Stern. Jmenuje se Portfolio. Nejedná se o knihy, ale velké časopisy s krásným tiskem a monografie věnované určitým tématům nebo fotografům. Určitě taky nesmím zapomenout na Petera Lindbergha. Kdysi dávno jsem se dostal k jeho knize Smoking Women. Šlo o „zákulisní“ fotografie topmodelek, které čekají na oficiální focení.

Podle toho, co říkáte máte asi dost vytříbený vkus. Knihkupectví Martinus.cz to bere trochu z jiného pohledu a vede si dlouhodobé statistiky nejvyhledávanějších knih u českých čtenářů. Dokázal byste si tipnout alespoň jednu knihu, která je v TOP 10 nejžádanějších?

Já bych si rád tipnul Radčiny Bábovky, ale nejsem si jistý.

Bábovky tam nejsou, jelikož se jedná poměrně o novinku a titul se dá dobře sehnat. Knihkupectví Martinus.cz přes svou službu Knihovrátek vykupuje knihy, které jsou těžko k dostání, jelikož jsou starší a vyprodané.

Zkusím se zamyslet. Co třeba Bílá nemoc od Čapka? Ta by v tomto seznamu mohla být.

Skoro. Je tam například Klapzubova jedenáctka od Eduarda Basse ale i jiné knihy (seznam najdete zde). Teď bychom se ale rádi zeptali, kterou knihu ze své knihovny byste rád věnoval dalšímu čtenáři? Který příběh si zaslouží, aby ho četl někdo další a šel dál do světa?

Vybral jsem Příběhy věcí – Sto artefaktů za posledních sto let, kterou dala dohromady editorka Petra Nováková. Jak jsem známý svou láskou k věcem, tak se mi tento titul sešel v knihovně třikrát. Jednu jsem dostal od jedné mně moc blízké osoby, která z těch tří to je, tak tu si samozřejmě nechám. Ale jsem přesvědčený o tom, že se jedná o tak krásnou knihu, že i ostatní čtenáři ji ocení a zaslouží si, aby se přes Knihovrátek dostala k více lidem.

Info ikona
Příběhy věcí

Příběhy věcí je titul, který Tomáš Třeštík prodal přes Knihovrátek. Ulovíte ji?

Police plné knih jsou asi v každé domácnosti. Stejně. Nacházejí se na nich většinou tituly, které jsou pro nás srdcovkou a rádi se k nim vracíme, ale i takové, které byly přečteny pouze jednou a od té doby o ně nikdo nezavadil. Dopřejte těmto knihám nový život a pošlete příběh dál přes službu Knihovrátek od knihkupectví Martinus.cz, stejně jako to udělal Tomáš Třeštík.

Info ikona
Tomáš Třeštík a Knihovrátek

Přes Knihovrátek prodává knihy i Tomáš Třeštík

Velkou výhodou je, že nemusíte čekat, až se nabídnutá kniha prodá. Martinus.cz vám totiž výměnou za knihy nabídne poukázky do jejich e-shopu. Poukázku obdržíte nejpozději do 21 dnů od doručení knih do Knihovrátku.

Info ikona
Tomáš Třeštík pro Knihovrátek

Zda knížku Knihovrátek vykupuje, zjistíte jednoduše zadáním jména knížky či autora

Podívejte se tedy po svých policích a zvažte, zda tam neleží nějaké knížky, které by našly využití v jiných domácnostech. Celý postup, jak knížky vyměnit za poukázky, naleznete na webu Martinus.cz v sekci Knihovrátek.

Měření