Přejít k hlavnímu obsahu

45 let od natočení pohádky Princ a Večernice: Jak dnes vypadá a co dělá princ Velen?

Info ikona
Juraj Ďurica

Oblíbená pohádka Princ a Večernice neodmyslitelně patří k Vánocům. Krásná Libuška Šafránková (†68) a chrabrý Juraj Ďurdiak (71) dokáží i po čtyřiceti pěti letech vykouzlit úsměv na tváři mnoha diváků. Slovenského herce ženy milovaly, ale dnes by v něm už asi těžko viděly idola mládí. Stále je ještě trochu aktivní ve své kariéře, ale s vlasatým princem má pramálo společného.

Jak už to u osudových rolí bývá, Velena mohl hrát někdo úplně jiný. Ďurdiak nechtěl jet na pražský konkurz, protože ač za sebou už měl natočeno pár filmů, měl období, neúspěšných castingů a nechtěl zažít další propadák. 

Nálepky prince z pohádky se už nikdy nezbaví

Ovšem režisér Václav Vorlíček (†88) stál velmi o to, aby byl mužský protějšek k tehdy už slavné Šafránkové neokoukanou tváří. Vorlíček se vypravil do Bratislavy, aby získal svého prince. „Už cestou na schůzku jsem se styděl. Ale dopadlo to dobře,“ prozradil Ďurdiak pro web topky.sk později s tím, že byl samozřejmě velmi rád, za režisérův zájem a natáčení s naší krásnou Libuškou si pořádně vychutnával. Nikdy už se ale nálepky prince Velena nezbavil a svým způsobem je za to rád. Zastává názor, že popularita herců je klíčová pro jejich obsazování.

Ďurdiak si splnil divadelní sen

Přesto, že měl po pohádce nakročeno ke skvělé kariéře, Juraje velkou láskou bylo divadlo. Splnil se mu sen a stal se členem Divadla Nová scéna v Bratislavě. Nenaplňovalo ho ale pouze herectví. Věnoval se opernímu zpěvu a koketoval také s podnikáním. Jeho kavárna U Anjelov byla svého času velmi oblíbená. Herectví ale postupem času odsunul na vedlejší kolej a raději šéfoval divadlu.

Princ Velen v Románu pro ženy

Bohužel s postupujícím věkem začalo Ďurdiaka zlobit zdraví. Postihla ho mozková příhoda, s jejímiž následky se potýká dodnes. K tomu se ještě přidalo slabé srdíčko. Naštěstí je Juraj relativně v pořádku a svými vtipnými snímky baví fanoušky na sociálních sítích. Sem tam se objeví v nějakém slovenském seriálu a bystří diváci Juraje zaznamenali i v oblíbeném filmu Román pro ženy. Vzpomínáte si na německého turistu Hanse, jenž balil na dovolené Simonu Stašovou (68) a nesnášel Poláky? Tak to byl Ďurdiak. 

Kdo je slavný, ten hraje

Podoba s princem, který provdal své sestry a sám se vydal najít milovanou Večernici, je tak nenávratně pryč, ale to herci vrásky rozhodně nepřidělává. Vyučuje na bratislavské konzervatoři šanson a bere život tak, jak plyne. Když přijde nabídka na filmovou roli, neodmítne, ale na dnešní hraní má vlastní názor. ‚‚Herec musí mít mediální tah, aby ho obsadili. A dost často se stává, že tam není přímá úměrnost s kvalitou hereckého projevu. Jednoduše řečeno, kdo je slavný, ten hodně hraje,” řekl Ďurdiak pro web kultura.sme.sk a něco na jeho názoru bude pravdivého. 

Zdroj článku