Přejít k hlavnímu obsahu

Galerie: Nejkrásnější adventní věnce na stůl a na dveře. Vyrobíte si je za pár korun i doma

Info ikona
Výroba adventního věnce

Patří ke koloritu Vánoc a jsou součástí našich domovů po celý čas adventu, až do konce vánočních svátků. Adventní věnce, zdobené symbolicky čtyřmi svíčkami, si můžete koupit v každém květinářství. Pokud máte chuť a chvilku času, vyrobíte si je jednoduše i doma. Přinášíme inspiraci na tradiční i moderní věnce, které mohou ozdobit váš stůl i vchodové dveře.

Historie adventních věnců sahá do středověku. Tehdy křesťané zdobili před blížícími se vánočními svátky své příbytky věnci ze zelených větví. První zmínky o klasických adventních věncích jak je známe dnes, pocházejí z Německa z 19. století. V té době se luteránský kazatel a pedagog Johann Hinrich Wichern působící v Hamburku rozhodl zpříjemnit chudým dětem ve své škole čekání na Vánoce.

Na staré dřevěné kolo nalepil červené a bílé svíčky. Červených bylo devatenáct a bílé byly čtyři – ty symbolizovaly adventní neděle. Každý den se pak zapalovala jedna svíčka a děti tak měly jasnou představu o tom, kolik dní ještě zbývá, než přijde Ježíšek. Ze školní pomůcky se záhy stal symbol Vánoc. Ve 20. století tento zvyk přijala i katolická církev, tradice se rychle rozšířila po celém světě a stala se oblíbeným prvkem vánoční výzdoby.

Jaký je význam adventních věnců?  

Adventní věnec má hluboký symbolický význam. V klasickém pojetí jde o kruh, který představuje věčnost a Boží lásku, jež nemá začátek ani konec. Zelené větve jehličňanů a dalších rostlin, jež obvykle tvoří základ věnce, symbolizují život a naději. Tradičně nesmí na adventním věnci chybět červená barva, jež má připomenout krev, kterou prolil Ježíš Kristus za spásu světa. Čtyři svíčky zase reprezentují čtyři neděle adventu a postupné rozsvěcování svíček má připomínat blížící se vánoční svátky

Adventní věnce se přitom nedávají jen na stůl. Variantou věnce bez svíček se zdobí vchodové dveře do bytů a domů. Lidé tak zvali Ježíše do svých příbytků a otvírali mu svá srdce

Nalaďte se na vánoční atmosféru už teď: Načerpejte inspiraci a ušetřete peníze výrobou vlastních dekorací

svetzeny.cz

Jaké jsou trendy ve zdobení adventních věnců?

Dnes už nemusí být adventní věnec klasickým kruhem. Může mít mnoho podob, které odrážejí vkus každé rodiny či jednotlivce. Pokud milujete tradice, neobejdete se bez slaměného či proutěného korpusu zdobeného větvičkami jehličnanů, sušenými pomeranči, ořechy a jablíčky. Dáváte-li přednost extravaganci a vyznáváte moderní trendy, poriďte si například věnec zdobený foukanými skleněnými koulemi či peříčky. Fantazii se meze nekladou. Hlavním poselstvím v každém případě zůstává očekávání, naděje a radost přicházející s blížícími se Vánocemi.

Barvou letošních Vánoc 2023 bude fialová, která se dá krásně kombinovat se zlatou, běžovou či bílou barvou. Na špičce oblíbenosti se ale stále drží i klasika v podobě zelených větví a červených prvků. Trendem je rustikání podoba a přírodní komponenty z udržitelných zdrojů.  

Tipy na nejkrásnější adventní trhy letošního roku. Vánoční atmosféru si užijete v Čechách i kousek za hranicemi

svetzeny.cz

Co budete k výrobě adventního věnce potřebovat?

Pokud si hodláte vyrobit klasický kulatý adventní věnec, pořiďte si ideálně slaměný korpus, jež pořídíte například v hobbymarketech nebo květinářstvích, stejně tak jako další nezbytné pomůcky, kterými jsou vázací drát a tavná pistole. Jestliže si budete vyrábět věnec na stůl se svíčkami, neobejdete se bez kovových bodců, jež zajistí svíčkám stabilitu.

Základem jsou pak zelené větvičky, ať už půjde o jehličnany, ale můžete použít i buksus, břečťan či eukalyptus nebo zelené jmelí. Efektivně vypadá také kombinace všech těchto druhů rostlin. Tento základ můžete ozdobit už jen svíčkami nebo jej dolaďte dekoracemi podle svého vkusu a fantazie. 

Zdroj článku