Přejít k hlavnímu obsahu

Prokleté předměty: Královským rodinám přinášejí smůlu už po generace. Přivolaly prý krutou smrt, nemoc i pád letadla

Info ikona
Koruna

Určitě už jste slyšeli o prokletých předmětech, které svým majitelům nosí smůlu. Z těchto příběhů často mrazí. Nejinak je tomu i u věcí, které přinesly smůlu královským rodinám. Mnohdy se jim lepila na paty po generace. Které předměty prý přivolaly krutou smrt, nemoc i pád letadla?

Diamant Naděje je spojen se smrtící kletbou

Diamant Naděje patří mezi nejdražší šperky světa. Odkud se vzal však není jasné. Jako první jej ještě jako neopracovaný získal obchodník s drahokamy Jean-Baptiste Tavernier. Legenda praví, že se jej zmocnil nepoctivým způsobem. Údajně měl být diamant součástí hinduistické sochy vyobrazující bohyni Sítu, manželku boha Rámy. Tato socha se nacházela v posvátném chrámu, odkud ji měl Tavernier sprostě ukradnout. Proto se traduje, že na diamant byla svržena temná kletba, která postihne každého, kdo diamant vlastní. A co víc, dokonce se říká, že smůla postihne každého, kdo se diamantu byť dotkne.

Vůbec první obětí se stane samotný Jean-Baptiste Tavernier. Poté, co jej prodá francouzskému králi Ludvíku XIV., je nalezen mrtvý. Ani králi nepřinese diamant nic dobrého, většina jeho dětí zemře v útlém věku a on sám podlehne vážným zdravotním problémům. Jeho pravnuk Ludvík XVI. je během francouzské revoluce popraven spolu s Marií Antoinettou gilotinou. Další obětí diamantu se stane Wilhem Fals. Holandský klenotník zemře poté, co se pokusí znovu diamant vybrousit. Zabil ho jeho vlastní syn. Kletba pokračuje ještě dlouhé roky, přítrž jí učiní až dar. To je totiž jediný způsob, jak se dle legendy kletbě vyhnout. Klenotník Harry Winston jej daroval Smithově muzeu, tím si zřejmě zachránil život.

Zakletá koruna dle legendy zapříčinila nemoc i pád letadla

Britská královská rodina vlastní spoustu pozoruhodných šperků. Na jeden z nich se ale z velmi dobrého důvodu už dlouho pouze práší. Je jím diadém, který navrhl manžel královny Viktorie princ Albert pro jejich dceru Alici. Ta měla korunu vynést ve svatební den. Je to skutečně skvostný šperk, jehož dominantou jsou jahodové listy. Nikdo si jej však dnes netroufne vzít z prostého důvodu – o koruně se říká, že je zakletá.

Princ Albert se ani nedožil pohledu na svou dceru ve svatebních šatech, zemřel na tyfus těsně před svatbou. Alice umře v 35 letech na záškrt, kterým ji nakazí její vlastní děti. I její děti zemřely tragicky. Nejmladší dcera zemře pár dní po ní, syn Friedrich na hemofilii a další dvě dcery jsou popraveny během ruské revoluce. Po smrti Alice připadne diadém nejstaršímu synovi Alice Ernstovi. Toho postihne smůla také. Jeho syn umře při porodu a on sám zemře na tyfus. Hrůza však nekončí. V roce 1937 se stane strašná tragédie – dojde k havárii letadla, při které umírá sestra prince Philipa Cecilie s rodinou, stane se tak při cestě na svatbu. Jediné, co tragédii přežije je diadém.

Prokletý opálový prsten se stal osudným španělské královské rodině

Nádherný šperk s velkým opálem a ohnivou jiskrou uprostřed – tak lidé popisovali prsten patřící slavné krásce hraběnce de Castiglione, o které se říkalo, že ve své době byla nejkrásnější ženou celé Evropy. Každý diplomat a státník jí prý ležel u nohou. Výjimkou nebyl ani následník španělského trůnu Alfonso XII. Hraběnce de Castiglione slíbil, že bude mít vysoké postavení u jeho dvora a bude se těšit jeho královské přízni. Brzy na to se však zamiloval, oženil se a na svůj slib zapomněl. Hraběnce de Castiglione však paměť sloužila dobře a zradu neodpustila. O pár dní později nechala králi poslat balíček. Uvnitř byl překrásný prsten s opálem. Král jej přijal jako svatební dar a věnoval ho své drahé ženě Mercedes. Zemřela několik měsíců poté, co si jej navlékla na prst. Posléze jej král věnoval své babičce, která zanedlouho také zemřela. Stejně dopadla i sestra krále, která jej dostala po babičce. Posléze putoval ke švagrové krále, kterou postihl naprosto stejný osud. Králi došla trpělivost a rozhodl se, že si prsten nechá on sám. Jeho zdraví se zhoršilo a během 24 hodin skonal.

Zdroje: Epochální svět, ThoughtCo., Mental Floss, Express.co.uk, The Court Jeweller

Newsletter

Svet Zeny logo

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.