Přejít k hlavnímu obsahu

Boj s časem: Odhalte oční vady co nejdřív!

Boj s časem: Odhalte oční vady co nejdřív!

Druhý čtvrtek v říjnu patří každoročně Světovému dni zraku. Jeho smyslem je zdůraznit význam preventivního vyšetření. Pokud se některé oční vady neodhalí v raném stadiu, může už být pozdě…

Preventivní prohlídky zraku však většina obyvatel ČR zanedbává – pravidelně je absolvuje pouze asi 30 % žen a 25 % mužů. Včasná diagnóza a zahájení léčby jsou ale u většiny očních vad velmi významným faktorem.

Boj s časem 1: Tupozrakost

Postihuje 2–4 % dětí. Jedno nebo obě oči při ní postupně ztrácejí schopnost vidění. Hrozí vážné postižení zraku, dokonce i oslepnutí. Začít s léčbou včas je velmi důležité! „Očního lékaře je v každém případě třeba navštívit, kdykoli u dítěte pozorujete šilhání, nepřirozené sklonění hlavy, přivírání jednoho oka, časté mnutí očí, světloplachost, velmi rychlou únavu dítěte při práci nablízko, špatnou orientaci v prostoru a podobně,“ vysvětluje MUDr. Gabriela Pilková z Dětského očního centra Kukátko.

Boj s časem 2: Šedý zákal

Přezdívá se mu „zloděj zraku“ (celosvětovětově je nejčastější příčinou slepoty) a postihuje zejména seniory nad 65 let. Je možné se ho zbavit operací, ale ani ta by se neměla odkládat. „Operace je vhodná, jakmile šedý zákal začne snižovat kvalitu života. Již dávno neplatí, že musí tzv. dozrát. Čekat na ‚dozrání‘ je naopak chybou, protože je pak operace daleko komplikovanější,“ říká primářka Oční kliniky NeoVize MUDr. Věra Kalandrová.

Boj s časem 3: Zelený zákal

Je to „zákeřný nepřítel“, neboť si ho v počáteční fázi většina lidí nevšimne. Proto je důležité absolvovat komplexní oční vyšetření včetně vyšetření očním koherenčním tomografem (OCT). Na jeho základě lékař pozná, zda jde o glaukom, a doporučí správnou léčbu, která zamezí dalšímu rozvoji nemoci. Postihuje nejčastěji lidi nad 45 let nebo ty, u nichž se vyskytuje v rodině.

Boj s časem 4: Makulární degenerace

Jde o vážné onemocnění oční sítnice – u nás je nejčastější příčinou ztráty zraku ve vyšším věku. Včasná diagnóza je nezbytná, aby bylo možné co nejdříve zahájit léčbu (například pomocí nitrooční injekce avastinu, který brání krvácení, otokům, ukládání škodlivých látek a růstu patologických membrán. Tyto injekce jsou mimo jiné účinné také při postižení oční sítnice cukrovkou).

Náš tip: Máte-li zájem o další informace, můžete využít informační stánky společnosti Alcon, kde vám zdarma vyšetří zrak a kde budete moci konzultovat své zrakové problémy s odborníky. Ve Světový den zraku, tj. letos 10. října, lze potkat „oční hlídky“ u nákupních center Chodov a Nový Smíchov v Praze, v Galerii Vaňkovka v Brně a v OC Eurovea v Bratislavě.

Foto: Depositphotos (1)