Přejít k hlavnímu obsahu

Biostyl jinak: 7 inspirací

Biostyl jinak: 7 inspirací

Biozpůsob života nemusí spočívat pouze ve výběru potravin, uplatňuje se i v mnoha dalších oblastech, s nimiž se setkáváme každý den.

1. Začít můžeme například ráno u oblékání. Věděli jste, že i suchý zip je inspirován přírodou? Je tomu skutečně tak! Inspirací pro jeho vynález byly ostnaté bobule lopuchu, které se snadno přichytávají k naší pokožce nebo vlasům. Protože semena lopuchu jsou těžká, takže se nemohou šířit například větrem, řeší příroda jejich transport pomocí vyčnívajících háčků, díky nimž se snadno zachytí a mohou cestovat z místa na místo.

2. Sportujete? Boty na běhání jsou inspirovány skutečnou biomechanikou běhu naboso. Jejich cílem je poskytnutí maximálního komfortu pro běžce. Vědci zkoumali, jak probíhá běh naboso, jaké svaly a šlachy člověk nejvíce napíná, a na základě tohoto zjištění pak vytvořili boty, které jsou přímo určené pro běh. Cílem bylo opět co největší usnadnění běhu a respektování biomechanických zákonitostí.

3. Plavete? Plavky imitující žraločí kůži umožňují plavci rychlejší pohyb díky sníženému tření. Tyto speciální plavky nejdříve otestovali vrcholoví sportovci, dnes se už však tento moderní materiál umožňující pohyb ve vodě s menším úsilím používá i pro komerční výrobu plavek.

4. Trpíte-li oční vadou, kterou korigujete nošením čoček, můžete i v tomto případě fungovat v souladu s přírodou. Inspirovaný stylem bio je totiž už i roztok na čočky (Biotrue). Samotný roztok vychází z fyziologie oka a jeho cílem je při nošení čoček poskytnout nositelům komfort. Vědci důkladně prostudovali oko a jeho procesy a přišli s roztokem, který nás šetří. Spojuje v sobě procesy, které jsou v oku zodpovědné za čištění, zvlhčování a zdraví, přesně jak se to během dne v našich očích odehrává.

5. Bioinspirací jsme ale obklopení i po příchodu do práce, a to v okamžiku, kdy začneme pracovat na počítači. Displeje počítačů také našly inspiraci v přírodě, přesněji řečeno u křídel motýlů. Proces rozptylu a odrazu světla na motýlích křídlech je zcela totožný s tím, jak fungují displeje počítačů. Právě díky tomu dosahují monitory živějších a jasnějších barev a zároveň jsou pro lidské oko příjemnější „ke koukání“.

Biotrue6. Přilnavý mechanismus tlapky gekona zase inspiroval výrobce náplastí. Gekoni jsou totiž schopni díky přilnavosti tlapky čile pobíhat i po stropě. Výrobci náplastí se inspirovali právě touto jedinečnou přilnavostí a stvořili náplast, která dokáže držet na potřebném místě na lidském těle.

7. Ptačí křídla byla zase vzorem pro výrobce letadel, protože využívají stejných principů k vyvolání aerodynamického vztlaku a jejich cylindrické trupy dobře slouží k minimalizaci tření.

Foto: Archiv firem (2)