Týden rozmazaných rtěnek: Podivný módní trend?

Týden rozmazaných rtěnek: Podivný módní trend?

Otevřely jste dnes ráno Instagram a viděly hned několik žen, vyfocených se rtěnkou rozmazanou v koutku? Pak si všimněte hashtagu, který mají všechny fotografie tohoto typu společný!

Pod kontroverzními fotografiemi najdete #SmearForSmear, v překladu stěr pro stěr. V přeneseném významu se jedná o týdenní výzvu (22. ledna až 28. ledna), která má ženám připomenout důležitost stěrů z děložního hrdla a zabraňovat tak rakovině děložního čípku.

Ani ne půlka žen chodí na vyšetření pravidelně

Ženy mají dvakrát do roka nárok na cytologické vyšetření. Přesto se řada gynekologů shoduje na tom, že pravidelně na prohlídky nechodí ani 50 procent z nich. „Situace se trochu zlepšila se zavedením elektronických pozvánek, kdy prostřednictvím emailu ženám prohlídku připomínáme, nicméně drtivé procento registrovaných žen šestiměsíční periodu nedodržuje,“ říká MUDr. D. Novotná a dodává: „S ohledem na to, že úspěšnost léčby je závislá na stadiu, ve kterém se komplikace objeví, bych doporučovala tohoto práva pravidelně využít všem ženám, které již zahájily sexuální život.“

Problém se týká 80 % žen a mužů

Podle odborného portálu HPV info se s papilomaviry setká až 80 % z nás. Většinou samovolně odezní, ale u přibližně 10 až 20 % infikovaných dochází k dalšímu vývoji změn, někdy až do přednádorového stadia nebo zhoubného nádoru. Z výsledků studie vyplynulo, že imunita dokáže množení HPV virů regulovat do 18 měsíců od nakažení. V USA byla zjištěna přítomnost viru na čípku u zhruba 60 % žen ve věku kolem dvaceti let, které byly testovány každé tři měsíce po dobu tří let. U 81 % z nich virus vymizel do 18 měsíců od jejich prvního pozitivního testu, u většiny z nich pak během šesti měsíců až jednoho rou.

Existuje asi 130 typů těchto virů

Doposud bylo označeno na 130 typů virů. Ty byly následně rozděleny dle rizika vyvolání přednádorových změn na dva typy – Low Risk a High Risk. První skupina je lépe likvidována naším imunitním systémem a způsobuje lehké změny na čípku a často genitální bradavičky. Druhá změna již vyvolává změny léze rozsáhlejší, často nádorové.

Očkování není samospásné

Papilomaviry se nepřenáší jen pohlavním stykem, takže ochrana v podobě kondomu nemusí být stoprocentně účinná. Přenos je možný i z prstů nebo úst, které se genitálií dotýkají.  Ve vašem těle se něco začně dít až několik let po nákaze. Existuje mnoho případl žen, u kterých onemocnění propuklo v době, kdy již například nežili sexuálním životem či byly ddlouhodobě bez sexuálního partnera. Zrádné pak je, že rakovina děložního čípku většinou nemívá žádné symptomy. Každoročně se nakazí 1000 žen, okolo 350 až 400 na toto onemocnění umírá.

Jednou z cest, jak zvýšit šance na ochranu před viry tohoto typu, je nechat se očkovat. V současné době jsou k dispozici 3 vakcíny, které chrání před typy, jež se vyskytují v největšíém procentu případů žen s rakovinou děložního čípku. Liší se od sebe cenou. Nicméně ani jedna z nich není hrazená pojišťovnou. Největší spektrum virů zahrnuje Gardasil 9 – jedna dávka stojí 4500 korun a k efektivní ochraně jsou třeba tři. O něco levnější je Silgard. Oochrání vás před typy 6, 11. 16, 18 ve třech dávkách po 3500 korun za jednu. Nejvíce prodávaná je vakcína Cervarix proti typů 16 a 18 za 1900 korun. Opět je třeba dvakrát přeočkovat.

Tento extravagantní trend děsí svět
Modelka šokuje svým strašidelným obočím
Selfie jako identifikátor rakoviny. Nová aplikace bude zachraňovat životy.
TwitterFacebookTisknoutTisknout

Dnes se pálí čarodějnice. Znáte ale původ svátku?

Dnes se pálí čarodějnice. Znáte ale původ svátku?

Snad v každém městě i na vesnicích se každoročně 30. dubna večer staví vatra, na ...

Máte chuť na jarní výlet? Namiřte si to do Budapešti.

Máte chuť na jarní výlet? Namiřte si to do Budapešti.

Maďarské hlavní město mají mnozí spojené s lázeňstvím. ...

Etapy dítěte, kterými si projde snad každá maminka

Etapy dítěte, kterými si projde snad každá maminka

S dítětem ten čas utíká rychle jako voda, ani se nenadějete a je z něj ...

Milujete cyklistiku? Tady máte 3 skvělé tipy, kam se vydat!

Milujete cyklistiku? Tady máte 3 skvělé tipy, kam se vydat!

Počasí, zdá se, hraje jarní noty. A přestože nás to pravé, ...

Manuál na sexy křivky aneb Vyvracíme mýty o hubnutí

Manuál na sexy křivky aneb Vyvracíme mýty o hubnutí

Hladovka nefunguje. To už všichni víme. Ale že by byla 100% platná i ...

Co jste možná nevěděla o sluneční ochraně

Co jste možná nevěděla o sluneční ochraně

Sluneční paprsky nám sice dodávají dávku energie a pozitivity, ale naše...

Chlebíčky jsou out. Zkuste naše toasty a třeba hned k večeři

Chlebíčky jsou out. Zkuste naše toasty a třeba hned k večeři

Chléb s máslem a šunkou skutečně není jediná alternativa studené ...

Reklama
PŘIHLÁSIT K ODBĚRU NEWSLETTERU
X
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama