Foto: Pixabay

Špatně spíte? Ve světě už to umí řešit roboti!

Mluvící postel, která vás přiměje k ulehnutí nebo peřina, která monitoruje teplotu vašeho těla a dle toho se zahřívá nebo chladí – zdá se vám to jako utopie? Omyl. Robotický arzenál pro zdravý spánek se už prodává a dokonce se těší enormnímu zájmu.

Je známo, že spánková hygiena úzce souvisí s psychickým rozpoložením, pracovním výkonem, fyzickou kondicí, některými tělesnými funkcemi, jako je například uvolňování hormonů, obezitou a obecně se štěstím a spokojeností. Jenže spát doporučovaných 8 až 9 hodin denně je pro mnoho lidí luxus, který si zkrátka nemohou dovolit.

Stres a shon se stal hlavním poznávacím znamením moderní doby. Jen málo z nás stíhá svou práci během pracovní směny a v noci dohání, co nestihli přes den. Jako východisko ze začarovaného kruhu přineslo několik zahraničních firem speciální řady robotických technologií, které mají zajistit alespoň vysokou kvalitu spánku i za předpokladu, že v průměru budeme spánku věnovat 6 hodin, což je průměr vycházející z rozsáhlých průzkumů populace.

Postele s hitec technologií

Inteligentní lůžka znějí jako z hollywoodského sci-fi. Přesto se jich prodalo jen za poslední rok na desítky tisíc. Jednou z firem, která s nimi odstartovala ve Spojených státech, je Sleep Number, která vyvinula speciální robotické čelo. Program skrytý uvnitř umí vyhodnotit vaše optimum na základě zadaných parametrů, jako je pohlaví, věk, denní výkonnost aj. a včas ohlásit, že je čas jít spát. Celou noc pak reaguje na vaše pohyby. 

Pokud spíte na své straně, postel změní své dvě vzduchové komory v matraci tak, aby odpovídaly tvaru vašeho těla. Stejně tak pokud spíte na zádech, postel vám nakloní hlavu nahoru (aniž by vás probudila) a pokud zjistí, že váš partner chrápe, mírně mu podloží hlavu, aby mohl lépe dýchat.

Víc než jen peřina a polštář

Novinkou na trhu jsou také inteligentní přikrývky. Ty jsou naprogramovány tak, aby zajistily ideální teplotu vhodnou pro váš bezproblémový spánek. Neustále vás měří a na základě zjištěných parametrů se buď ohřívají nebo chladí. Vyrobeny jsou pak z hedvábí, nejpříjemnějšího materiálu. I na tom totiž záleží. Bylo prokázáno, že lidé, kteří spí ve froté povlečení či v syntetických materiálech se v noci častěji budí a převalují ze strany na stranu. Také u nich trvá déle, než se dostanou do fáze REM.

Ke kvalitnímu spánku napomáhají také speciální polštáře, které mají zabudované reproduktory. Do uší si před spaním můžete pouštět meditace nebo uklidňující zvuky, jako je například tlukost srdce či šumění deštného pralesa. Tyto polštáře se doporučují lidem, kteří dlouho do večera pracují na počítačích nebo na telefonu, protože dokáží infiltrovat také záření z chytrých zařízení.

Chcete odbourat stres? Sledujte videa s kočičkami!
Nejste šťastní? Chce to restart limbického systému, tvrdí Lenka Lipenská.
Co z té holky bude aneb Jak objevit v dítěti talent?
TwitterFacebookTisknoutTisknout

Dnes se pálí čarodějnice. Znáte ale původ svátku?

Dnes se pálí čarodějnice. Znáte ale původ svátku?

Snad v každém městě i na vesnicích se každoročně 30. dubna večer staví vatra, na ...

Máte chuť na jarní výlet? Namiřte si to do Budapešti.

Máte chuť na jarní výlet? Namiřte si to do Budapešti.

Maďarské hlavní město mají mnozí spojené s lázeňstvím. ...

Etapy dítěte, kterými si projde snad každá maminka

Etapy dítěte, kterými si projde snad každá maminka

S dítětem ten čas utíká rychle jako voda, ani se nenadějete a je z něj ...

Milujete cyklistiku? Tady máte 3 skvělé tipy, kam se vydat!

Milujete cyklistiku? Tady máte 3 skvělé tipy, kam se vydat!

Počasí, zdá se, hraje jarní noty. A přestože nás to pravé, ...

Manuál na sexy křivky aneb Vyvracíme mýty o hubnutí

Manuál na sexy křivky aneb Vyvracíme mýty o hubnutí

Hladovka nefunguje. To už všichni víme. Ale že by byla 100% platná i ...

Co jste možná nevěděla o sluneční ochraně

Co jste možná nevěděla o sluneční ochraně

Sluneční paprsky nám sice dodávají dávku energie a pozitivity, ale naše...

Chlebíčky jsou out. Zkuste naše toasty a třeba hned k večeři

Chlebíčky jsou out. Zkuste naše toasty a třeba hned k večeři

Chléb s máslem a šunkou skutečně není jediná alternativa studené ...

Reklama
PŘIHLÁSIT K ODBĚRU NEWSLETTERU
X
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama