Přejít k hlavnímu obsahu

Čekáte večer na Mikuláše – a víte, odkud skutečně přišel?

Čekáte večer na Mikuláše – a víte, odkud skutečně přišel?

Mikuláš, čert, anděl. Trojice, která je tradičně spjata s obdarováváním hodných dětí již několik století. Odkud se ale vzala a jak se slaví svátek „svatého“ Mikuláše v jiných koutech světa?

„Svatý“ Mikuláš je původem středověký biskup z tureckého města Myra. Už v letech 286 až cca 352 proslul svou štědrostí. Spíše než obdarovávání hodných dětí a rekapitulace jejich chování je mu připisována záchrana nespravedlivě odsouzených osob, které měly být popraveny.

Teprve postupem času se z patrona všech rybářů, námořníků, lukostřelců a právníků stal symbol ochránců nevinných dětí. Prý od té doby, kdy Mikuláš údajně zachránil tři mladé dcery od prodávání svých těl, aby zachránily život celé rodiny zchudlého šlechtice a vydělaly na obživu. Podle legendy dal tenkrát každé z nich po pytli zlaťáků.

Svátek se oficiálně slaví až 6. prosince, kdy biskup Mikuláš patrně zemřel. Traduje se, že se tak stalo přesně mezi půlnocí a rannými hodinami následujícího dne. Proto se také tradice, kdy Mikuláš se svou družinou chodí, zachovala v některých státech k datu 5. a jinde k datu 6. prosince. A přestože se svátek slaví v každé zemi trochu jinak, existují podobné znaky. Mikuláš je ve většině zemí vnímám jako starší muž s vousy, v ruce má berlu a v druhé nese knihu, kde jsou záznamy o chování dětí v průběhu roku. V některých východních zemích má na své knize také tři koule, které se odkazují právě k tradici tří zachráněných dcer.

Polský Mikolaj i „Santa Mikuláš“

V Polsku chodí takzvaný Mikolaj v doprovodu Sněhové vločky, což je obdoba našeho anděla. Dárky schovává hodným dětem pod polštář, zlobivým naděluje místo brambor rákosku. Mikolaj v Polsku chodí pak i na Vánoce, kdy přináší dárky pod stromek. V Maďarsku nechodí Mikuláš s čertem, ale s postavou zvanou Krampus. V Rakousku chodí Krampus také, ale už je doplněn i o našeho tradičního anděla. Mnohé rakouské děti a i někteří dospělí jsou zvyklí stavět kozačky před dveře, aby je Mikuláš do rána naplnil ovocem, oříšky a čokoládou.

V Nizozemsku byste našli alternativu Mikuláše zvanou Sinterklaas, kterého doprovází Černý Petr, po Belgii chodí s Mikulášem Taťka rákoska a ve Švýcarsku zase vousatá postava Schmutzli.

Některé země Mikuláše zcela vynechávají. Patří mezi ně Velká Británie, Rusko nebo například Francie. Nenajdete jej například ani v Americe. Traduje se ale, že podle jeho předlohy vznikl právě pravý americký Santa.