Reklama
Foto: Pexels

Čtvrtá orientace: Kdo jsou ti asexuálové?!

Pro někoho je smyslem života, jinému stačí jednou za čas. Najdou se i lidé, kteří považují sex za upocenou parodii na rozkoš a nemíní ho provozovat ani kvůli touze po dítěti.

Sex bývá vděčné téma „babinců“, kde si obvykle po pár sklenkách vína kamarádky svěřují důvěrnosti. Většinou je to tak půl napůl. Buď si holky stěžují, že mají příliš náruživého partnera, nebo je to naopak a jejich drahý je televizní pecivál, kterému stačí muchlování jednou za uherský rok. Pak je ještě pár šťastných, které jsou se svým milostným životem navýsost spokojené.

Tak trochu jiný přístup

Na jednom holčičím sezení moje bývalá kolegyně otráveně zívla, že sex je děsná nuda a vůbec nic jí neříká. „Miluju sice rozkoš, ale trochu jinou. Pro mě je třeba absolutní extáze, když sednu na motorku. Nebo když jezdím freeride na snowboardu. To je adrenalin a slast prožívám každou buňkou těla,“ prohlásila tahle krásná holka, která by mohla mít na každém prstě deset nápadníků. Fyzické potěšení si prostě zajišťuje jinými způsoby, bez asistence někoho dalšího. Není sama. S největší pravděpodobností patří mezi 3 % populace, která jsou označována jako asexuální. Jejich postoje se přitom mohou velmi lišit. Spojuje je jedna věc, a tou je naprostý nezájem o sex. Zůstanou nedobytné, i kdyby se o ně naráz pokoušeli Jamie Dornan a Brad Pitt.

Vyznejte se v tom

Při zmínce o asexuálech vás asi v první chvíli napadne něco o frigiditě. Přihořívá, ale není to totéž. Ta se týká lidí, kteří mají sex, ale nic při něm necítí. Nejde ani o celibát, to je zase jiné téma, kdy se člověk vzdá tělesného potěšení dobrovolně z náboženských důvodů. Aby toho chaosu nebylo málo, ještě musíme doplnit, že asexuál není ani impotentní muž. Ten sice sex také nemá, ale ne proto, že by ho nechtěl. On by chtěl a moc, ale prostě mu to nejde. Své zaměření si člověk nevybírá. Podle odborníků je těžké říci, zda je asexualita dědičná, či vzniká v průběhu života. Každopádně asexuály zvané „áčkaře“ nemusíte litovat, jim totiž vůbec nic nechybí.

Nemyslete si ovšem, že asexuál neprahne po citech nebo lásce. Potřebu milovat a být milován má od přírody každá živá bytost na světě. Mezi asexuály fungují různé formy vztahů, manželství nevyjímaje. Láska k jinému člověku bývá intenzivní, jen není prokazována v erotické rovině. Mnoho asexuálů si libuje v romantice, jiným vyhovuje přátelství, další jsou zase šťastnější singl. Občas se samozřejmě ozve „volání přírody“ a také asexuální člověk pocítí potřebu vyvrcholení. Ve většině případů jde však o touhu po uvolnění, které má řešení v masturbaci. V jedné internetové diskusi zastánce asexuálního životního stylu popisoval svůj orgasmus jako uvolnění velmi podobné tomu, jako když si dojdete na záchod. Vykonáte fyzickou potřebu, ovšem bez jakýchkoli emocí. Libido je zkrátka na bodu mrazu.

Jako mimozemšťan

Tak trochu z jiné planety si občas mohou asexuálové připadat ve společnosti, kde intimnosti a lechtivé scény na vás koukají pomalu na každém rohu. Erotika a sex mají v naší kultuře velký význam a člověk, kterého nezajímají, si může připadat totálně out a méněcenný. Navíc musí obvykle čelit zvědavým otázkám okolí, kdy si konečně najde partnera. Rodiče, příbuzní a známí si začínají dělat starosti. Není ta jejich šikovná dcerka či synek homosexuál? Nejsou nějak nemocní? Co jim chybí?

Ve většině případů jim však chybí „jen“ pochopení okolí, jež je považuje za nemocné či nešťastné. Pokud někdo žije dobrovolně bez sexu, druzí to často přikládají traumatickému zážitku nebo neschopnosti najít si toho pravého a koukají se na dotyčného minimálně s podezřením. A tak se mnoho takových lidí vrhá stále do nových vztahů a snaží se žít „normálně“ a potom překonává partnerské neshody pramenící z nesouladu v ložnici. A to jen díky tomu, že mnozí nemají o svém asexuálním zaměření nejmenší potuchy. Jenže aby žili šťastně a svobodně, musejí být v souladu se svou přirozeností.

Sexu jako šafránu

Jak bylo řečeno, milování patří k základním lidským potřebám, leč zdá se, že asexualita této přirozené touze začíná trochu konkurovat. V Japonsku už dokonce kvůli nezájmu o sex začala prokazatelně klesat porodnost. Na vině je únava, přepracovanost či prostý fakt, že lidi milostné hrátky nebaví. Sexuologové sice tvrdí, že do našich ložnic zatím asexualita nepronikla, ale zároveň připouštějí, že počet pohlavních styků se za poslední desetiletí snížil. Snad si svou daň vybírají „jen“ stres a hektický životní styl a český národ nehodlá napodobovat každý trend, který se ve světě mihne.

Páni mají radši blondýnky… ale žení se s brunetkami! Je to pravda?
Co musíte vědět, jste-li v manželství bez sexu
Za 25 let vyměníme milence za roboty, tvrdí studie
TwitterFacebookTisknoutTisknout

Sexuální příručka pro pokročilé: Zkuste tantru

Sexuální příručka pro pokročilé: Zkuste tantru

Můžete mít dobrý a pravidelný sex anebo už vám přijde moc stereotypní. To ...

Masturbace ve vztahu: Ano, nebo ne?

Masturbace ve vztahu: Ano, nebo ne?

Sexuální uspokojení je bezesporu významnou součástí života. Kromě ...

Bavme se o orgasmu: Těchto 5 věcí vás na něm stejně vždycky zajímalo

Bavme se o orgasmu: Těchto 5 věcí vás na něm stejně vždycky zajímalo

O milostném vyvrcholení toho bylo už hodně napsáno, přesto stále ...

Zlozvyky dětí: Okřikování nic neřeší

Zlozvyky dětí: Okřikování nic neřeší

Kdyby byly všechny děti bezchybné, dokonalé a vzorné, měli bychom to ...

Červencový Svět ženy je tady!

Červencový Svět ženy je tady!

Pozor, je tady první letní hlášení! Nové číslo je doslova ...

Novinářka na cestách: Vypasení pavouci a noci bez oblíbeného krému

Novinářka na cestách: Vypasení pavouci a noci bez oblíbeného krému

Třicítka za vámi, pár peněz na účtu, co s tím? A co třeba takhle dát...

Máte chuť na aktivní sobotu? Dejte si mírový běh (a potom spoustu zábavy)

Máte chuť na aktivní sobotu? Dejte si mírový běh (a potom spoustu zábavy)

Mírový projekt má už více než třicetiletou historii. Zúčastnit se jej ...

zasepohromade
Reklama
PŘIHLÁSIT K ODBĚRU NEWSLETTERU
X
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama