Reklama
Foto: Pixabay

Zůstat nebo odejít? Jak vyřešit hamletovskou otázku, když jde o vztah?

Jednou jsi dole, jednou nahoře. To samozřejmě platí i u partnerského soužití. Jenže, co když to dole už prostě trvá celou věčnost?

Na začátku bylo všechno perfektní. Sex fungoval na jedničku, partner byl pozorný a nosil vás na rukou. Jenže uběhlo pár let a všechno je jinak. Vy chcete jet o víkendu na výlet, on by se raději „zaklidoval“ u televize. Cokoli navrhnete, je špatně, spíte spolu už spíše z povinnosti a vaše komunikace se omezila na organizaci domácnosti a péči o děti. Někdy máte pocit, že už žijete vedle sebe, a ne spolu. A kdybyste neměli děti, hypotéku a leasing, asi už byste spolu nebyli. Nebo ano? Otázka, jestli má cenu ve vztahu zůstávat, vás napadá stále častěji a najít na ni odpověď je těžké. 

Chce to změnu?

Každý vztah prochází určitým vývojem. Fáze zamilovanosti, kdy na partnerovi prakticky nevidíte chyby, dříve nebo později pomine. Každý má právo na svůj názor a je jasné, že ne vždy se na všem shodnete. Pokud jste si brala domácího kutila, který se nikdy nezajímal o divadlo, nemůžete čekat, že bude blahem bez sebe, když koupíte lístky na Hamleta. Ruku na srdce, i vy jste se za léta manželství změnila a dost možná je spousta věcí, které by on mohl naopak vytknout vám. Důvody neshod mohou být různé, stejně tak jako podoby partnerské krize

Ukliďte si

Prvním předpokladem pro záchranu vztahu je udělat si pořádek ve své hlavě. Ujasněte si, co vlastně chcete. Zkuste se zamyslet i nad tím, kde a kdy problémy ve vztahu začaly, a upřímně si přiznejte, jestli na nich také nemáte svůj podíl viny. Házet totiž špínu jen na partnera a spílat mu, že může za to, že jste nešťastná, povede jen ke zhoršení situace. Nejdůležitější je komunikace. Když budete věčně namíchnutá a neřeknete proč, nikam to nepovede. Bavte se o problémech s partnerem. Řekněte mu, co vás trápí a co byste ráda změnila. A když vás nevyslyší napoprvé, zkuste to při jiné příležitosti znovu. Klidně můžete probrat situaci také s kamarádkou, ale spíš jen z toho důvodu, abyste se vypovídala. Nepasujte ji do role vztahové poradkyně a neřiďte se slepě jejími radami, byť by byly myšleny v dobrém.

Chce to radu

Pokud už nebudete vědět, kudy kam, je bezpochyby řešením svěřit se do rukou odborníků. Jenže jen málokterý muž radostně kývne na takový návrh a začne lovit v tašce diář, aby si udělal čas. Pánové takové řešení problémů často odmítají. Mnohdy si totiž ani žádné nechtějí připustit. Museli by totiž přiznat, že selhali, a po tom nikdo netouží. A už vůbec se jim nechce svěřovat se někomu cizímu, natož „nějakému terapeutovi“! Jestliže s vámi drahá polovička odmítá spolupracovat, vydejte se za odborníkem sama. Minimálně se vypovídáte a uslyšíte názor nezaujaté třetí strany. Navíc člověka, jenž má s řešením partnerských krizí zkušenosti a pomůže vám udělat si pořádek sama v sobě.

Pamatujte, že cokoli uděláte, bude lepší než nečinnost a sebelítost. Navíc přece víte, že co vás nezabije, to vás posílí. Krize může vztah nakonec posunout dál. Nebo díky ní skutečně zjistíte, že bude lepší jednu životní kapitolu uzavřít a novou otevřít. Ale až tehdy, když si budete jistá, že jste před tímto zásadním krokem udělala pro své partnerství skutečně maximum.

Vědci stanovili 10 klíčových věcí, kvůli kterým se lidé rozcházejí
Vyzkoušejte sex na usmířenou. Vášeň funguje jako terapie!
Sexuolog Pastor: Sexuální krize mezi partnery je neřešitelná
TwitterFacebookTisknoutTisknout

Správná doba na rozchod? Když vychází šestka

Správná doba na rozchod? Když vychází šestka

Na začátku je všechno růžové. On má neskutečný přehled o dění ve ...

Pořád vám na něm něco vadí? Pozor, může to být hlavně vaše chyba!

Pořád vám na něm něco vadí? Pozor, může to být hlavně vaše chyba!

Chyby lidí v našem okolí nás vytáčejí ze všeho nejvíc. ...

5 důvodů, proč je dobré říkat “mám tě rád”

5 důvodů, proč je dobré říkat “mám tě rád”

Žijeme v době, ve které převládá logika nad emocemi. Využíváme tak ...

Máte milence? Tak si ho nechte a nikomu to neříkejte!

Máte milence? Tak si ho nechte a nikomu to neříkejte!

Manželský stereotyp vystřídala nová příchuť a vaše ložnice právě ...

Rodič, dítě, internet: Jak zaujmout správnou roli v této rovnici?

Rodič, dítě, internet: Jak zaujmout správnou roli v této rovnici?

V mobilu, tabletu, doma i ve škole. Kdo není online, ten je odříznutý. Hlavně od ...

Mise zhubnu: 5 sportů, díky kterým kila letí dolu rychlostí blesku

Mise zhubnu: 5 sportů, díky kterým kila letí dolu rychlostí blesku

Nejvyšší čas dát si do těla, abychom pak ta těla mohly ukazovat ...

Před námi je volno! Tipy na výlety, které vás budou bavit

Před námi je volno! Tipy na výlety, které vás budou bavit

Extra prodloužený víkend je před námi. V duchu poděkujte Cyrilu, Metoději i Janu Husovi a...

5 intimních otázek, na které jste se vždy chtěla zeptat

5 intimních otázek, na které jste se vždy chtěla zeptat

Dnes a denně zaznívají v gynekologických ordinacích dotazy ohledně intimního ...

zasepohromade
Reklama
PŘIHLÁSIT K ODBĚRU NEWSLETTERU
X
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama