Přejít k hlavnímu obsahu

Pořád vám na něm něco vadí? Pozor, může to být hlavně vaše chyba!

Chyby lidí v našem okolí nás vytáčejí ze všeho nejvíc. Zpravidla se jedná o ty, kteří jsou nám
nejbližší. Třeba váš partner. I když byste ho někdy možná nejradši vystřelila na Měsíc, měla byste
mu spíše poděkovat. Ukazuje vám totiž to, co vám ve skutečnosti vadí na vás samotné.

Chlapi přijdou na přetřes snad na každém normálním babinci. Většinou si tak vzájemně s kamarádkami postěžujeme na to, čím nás zase vytočili, co řekli, vůbec neudělali nebo naopak udělali, ale špatně. Je zajímavé, že každé z nás vadí něco jiného a každá máme k chybám svých poloviček jiný přístup. Samozřejmě, každý jsme přece jiný. Obecně ale stejně většinou toužíme, aby se partner změnil. Aby se začal chovat jinak. Tak, jak chceme my. A mohly jsme tak být konečně šťastné a spokojené. Jenže čím víc se o to pokoušíme a tlačíme na pilu, tím víc narážíme na to, že to nejde. A nefungují ani zaručené rady typu „chlapa si musíš umět vychovat“.

Hledejte v sobě

Mnoho vztahů ztroskotá právě na tom, že si neumíme nebo nechceme připustit, že klíč ke svému štěstí máme v rukou pouze my a nikdo jiný. Pro začátek stačí se zamyslet nad tím, proč nám na partnerovi vadí zrovna ta jedna konkrétní věc. Proč nás jeho chování rozčiluje, zraňuje, proč nás to dokonce bolí a děje se to stále dokola? Odpovědí není, že za to může osud nebo smůla. To se nám jenom zobrazuje pravda zapsaná v naší hlavě. A právě partner jako jeden z nejbližších lidí nám zrcadlí něco, co si neseme ve svém emočním nastavení.

Zpátky k dítěti

Něco, co má kořeny v našem dětství, aniž si to uvědomujeme a pamatujeme. A my podle toho pak reagujeme. Štve a zraňuje nás vlastně něco na nás samotných a partner nám pouze nastavuje pomyslné zrcadlo. Často tyto situace vnímáme jako něco negativního, ale přitom to jsou skvělé příležitosti k tomu zač.ít na sobě pracovat.

Psycholog Pavel Veselý říká: „Roky mi trvalo, než jsem pochopil, že to takhle funguje. Než jsem se naučil, že když se zlobím na partnerku, protože se mě nějak dotkla, může to být hodně podobné emocím, které jsem prožíval v dětství, když jsem se zlobil třeba na svou mámu. Po letech zkoumání a hledání jsem si v konfliktních situacích začal klást otázku, jestli pocit, který zrovna zažívám, znám ze své minulosti. A pokud si mohu odpovědět kladně, znamená to, že mi partnerka zrcadlí něco, co si v sobě nesu a nemám vyřešené, a proto je to bolavé a přitahuju si to do života.“

Cesta k nápravě

Rozhodnete-li se v životě posunout a přestat si ukřivděně stěžovat na to, co váš partner dělá špatně, uvědomte a přiznejte si, co vám vadí, a přijměte to. Často právě pojmenování problému nastartuje změnu. Zkuste se zeptat sama sebe, proč vám vad.ína vašem protějšku zrovna tohle. Co vám to má ukázat? Odkud problém může pramenit, kde je zdroj napětí či strachu? Odpovědi na otázky nejsou jednoduché a najít je může znamenat vydat se sama na dlouhou cestu za vlastní změnou.

Pomoc nabízejí nejen knihy na téma osobního růstu, ale obrátit se můžete i na psychoterapeuty nebo kouče, kteří vám jádro problému pomohou odhalit a poradí s jeho řešením.