Přejít k hlavnímu obsahu

Deset odstínů žárlivosti

Deset odstínů žárlivosti

Aspoň trochu ji někdy na vlastní kůži pocítil každý z nás. Je to přirozený a neškodný doprovod lásky, nebo cit, který vztah rozleptá? Záleží na odstínu…

* Odstín č. 1: bílá

Taková je žárlivost, jež se dostavuje v první a nejžhavější fázi zamilovanosti. Je vlastně projevem pýchy nad tím, jaký klenot se nám podařilo ulovit. Růžovými brýlemi vidíme objekt svého zájmu značně nadhodnoceně, a tudíž se nám zdá, že nám ho všichni musejí závidět a chtít přebrat… Je to přirozené, roztomilé, bezproblémové, časově omezené.

Riziko: vůbec žádné

* Odstín č. 2: slabounce našedlá 

Mírné žárlení, které přetrvává ve vztahu i po delší době, je také spíše důkazem vřelé lásky a obdivu k partnerovi a můžeme ho označit za celkem normální a občas i příjemné. Nedostavuje se však u každého, není to potřebný důkaz lásky a je třeba dobře hlídat, aby nepřekročilo únosnou mez (a neposouvat ji dál a dál!).

Riziko: nepatrné 

* Odstín č. 3: světle šedá

Žárlivost skoro na každého obvykle vzniká už v dětství (žárlí se na sourozence, na spolužáky) a do dospělosti se přenáší v podobě neochoty dělit se o lásku a náklonnost. Takže se žárlí na kolegy, na přátele, dokonce i na zvířátka či různé zájmy. Jde o projev nižšího sebevědomí či citové frustrace. Pokud se udrží na uzdě, nejde o nic hrozného.

Riziko: mírné

* Odstín č. 4: šedá

Žárlivost na partnera, který flirtuje s jinými, je důkazem nevyrovnanosti ve vztahu. Ten, kdo žárlí, se bojí, aby druhého neztratil, takže je v nevýhodě, zatímco protějšek ho právě proto někdy záměrně dráždí. Je to hra s ohněm – situace se snadno může zvrtnout.

Riziko: celkem mírné

* Odstín č. 5: výrazněji šedá

Žárlivost, jež se probudí, když si protějšek najde jiného partnera a chce stávající vztah ukončit (popřípadě pěstovat dlouhodobou nevěru), označují psychologové za tzv. reaktivní (reakce na skutečnou událost). Je pochopitelná, ale marná. V lepším případě časem „přebolí“ a odezní. V horším však může vést až k tragédiím.

Riziko: zvýšené

* Odstín č. 6: temněji šedá

Soustavná bezdůvodná žárlivost na partnera, který se chová normálně (vesele se baví s lidmi, ohlédne se za atraktivním příslušníkem opačného pohlaví či se na něj usměje, je společenský…), je nepřirozená, nepříjemná a často se zhoršuje a ničí vztah.

Riziko: vysoké

* Odstín č. 7: ještě temněji šedá

Přehnaná žárlivost vůči jiným lidem. Například výčitky kamarádce, která se přátelí i s jinými lidmi, urážení se na kolegyni, která oceňuje i další kolegy, nevraživost vůči dospělým sourozencům, jimž rodiče „nadržují“ apod. Jde o patologický projev, který má hlubší psychologické příčiny. Zhoršuje se a je ničivý.

Riziko: vysoké

* Odstín č. 8: hodně tmavě šedá

Žárlivost na každého, s nímž se partner stýká (jeho přátelé, příbuzní, spolupracovníci), a snaha „mít ho jen pro sebe“, je projevem extrémního sobectví a často také vážnější poruchy osobnosti. Prakticky znemožňuje partnerské soužití a má výraznou tendenci se stále zhoršovat.

Riziko: značně vysoké

* Odstín č. 9: skoro černá

Samožerná žárlivost, která se stává jakýmsi zvráceným koníčkem, je příznakem duševní nemoci. Ten, kdo je jí stižen, se snaží partnera „nachytat“. Hrabe se mu v soukromí, tajně ho sleduje, nečekaně se vrací domů, kontroluje mu prádlo, kapsy, mobil i maily, klade „rafinované“ léčky… 

Riziko: hodně, hodně vysoké

* Odstín č. 10: úplně černá

Rozvinutá patologická žárlivost je definovaná psychická choroba a často vede k trestným činům. Je nebezpečná, trýznivá, neslučitelná s partnerským soužitím. Projevuje se agresivitou, psychickým i fyzickým týráním, ponižováním, výslechy, omezováním osobní svobody apod. Končívá i skutečně tragicky.

Riziko: mimořádně vysoké, maximální

Foto: Depositphotos (1)