Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pečovat o vestavné trouby

Vestavné trouby jsou hitem dnešní doby. Šetří místo a nabízejí řadu užitečných funkcí. Správná údržba zaručí skvělé výsledky pečení, krásný vzhled spotřebiče a dlouhou životnost. Jak na to? Dali jsme společně s e-shopem Spotrebice-Whirlpool.cz dohromady ty nejlepší rady.

Nevyčištěná trouba hrozí velkými problémy

Pravidelná údržba je velmi důležitá nejen pro pěkný vzhled, ale také správnou funkci spotřebiče. Pokud uvnitř necháte zaschlé zbytky jídla a další nečistoty, zaděláte si na zvýšenou spotřebu energie a další potíže. Topná tělesa se zanesou a začnou přehřívat, čímž hrozí přerušení celého topného systému. Další nepříjemností může rez na kovových součástkách – zejména u starších typů.

Správnou péčí snížíte energetické výdaje a prodloužíte troubě životnost. Jak na to?

Citlivé zacházení

Nikdy nepráskejte dvířky. Zavírejte je opatrně. Oprýskaná dvířka totiž hrozí rezivěním vnitřního smaltu a dalšími problémy. Naštěstí je většina nových vestavných trub vybavena systémem SoftClosing. Ten zajistí pomalé a tiché dovírání. Po každém pečení nechte dvířka alespoň pár minut otevřená, aby se trouba pořádně vyvětrala.

Pravidelné čištění zvenku i zevnitř

Čištění trouby je důležité zejména proto, aby se uvnitř nehromadily usazeniny. Čím déle budete s jejich odstraněním otálet, tím hůře to půjde. Pokud často pečete, doporučuje se troubu čistit alespoň 1× měsíčně.

Zvlášť vyčistěte dvířka, na která vám bude stačit teplá voda s trochou běžného mycího prostředku na nádobí. Vnitřek trouby už chce těžší kalibr. Sáhnout můžete buď po speciálním čističi na trouby, kterých je na trhu nepřeberné množství, anebo vyzkoušet babské rady. Ty tvrdí, že si vystačíte i s produkty, které máte běžně doma. Doporučuje se sůl, jedlá soda, citrónová šťáva i vinný ocet.

Sůl
Pomůže od opravdu velkých nánosů mastnoty a špíny. Nasypte ji na dno trouby a zapněte na 200 stupňů Celsia na dobu asi 10 minut. Sůl na sebe nabalí mastnotu, kterou pak jen setřete.

Kypřicí prášek
Prášek do pečiva použijte pro vyčištění špinavých skleněných dvířek. Stačí prášek smíchat s trochou teplé vody, nanést na dvířka a počkat pár minut. Mastnota se rozpustí a půjde mnohem lépe dolů.

Jedlá soda
Sodou snadno vyčistíte interiér trouby. Smíchejte ji s vodou a vytvořte jakousi pastu. Tou potřete celý vnitřek trouby a nechte působit přes noc. Ráno už jen setřete hadříkem zaschlé zbytky sody i s rozpuštěnou špínou.

Vinný ocet
Působí na podobném principu jako jedlá soda. Ocet stačí smíchat s trochou vody a potřít vzniklou směsí vnitřní povrch trouby. Nechte působit několik hodin a poté zbytky nečistot setřete vlhkým hadrem.

Citrónová šťáva
Na mřížku vezměte citrónovou šťávu s trochou vody a nechte ji chvíli odmočit. Mastnota půjde mnohem lépe dolů.

Spásné funkce samočištění

Moderní vestavné trouby naštěstí často disponují speciálním povrchem, který umožňuje samočištění. Nejčastěji jde buď o pyrolýzu, nebo čištění parou. Každá z těchto funkcí je založena na jiném principu, ale výsledek je stejný – perfektně čistá trouba bez námahy.

Pyrolýza
Pyrolytická trouba se zahřeje na 500 stupňů Celsia a veškeré nečistoty, které se uvnitř nacházejí, se rozpadnou. Pak už stačí jen vzít hadr a zbytky nečistot jednoduše setřít. Výrobci myslí i na bezpečnost, a tak se během samočistícího programu nedají dvířka otevřít. Chráněni jste tak vy i vaše děti.

Čištění parou (Smart Clean)
Dovnitř trouby vložíte nádobu s ¼ litrem vody a spustíte příslušný program. Trouba se zahřeje a vytvořená pára vše krásně vyčistí. Po skončení čistícího cyklu už jen setřete zbytky nečistot.

Pokud váháte, které samočisticí a pečicí funkce doma opravdu využijete, obraťte se pro radu s výběrem na specialisty. Výhodou je, když prodejce nabízí kromě zboží současně i poradenství a autorizovaný servis.