Foto: Unsplash

Vybíráte jméno pro dítě? Tady je 30 staročeských, jejich význam a slavní nositelé

Klasika nikdy nestárne. A to platí i v případě jmen.

Stejně jako malé černé v módě nebo bábovky v gastronomii i jména mají svoji klasiku. Když slyšíte Marie, Božena nebo Vlastimila, vzpomenete si na babičku. Jiří, František a Miloslav ve vás zas probouzejí vzpomínky na dědečka. Někdo by mohl namítnout, že se tradiční jména vybírají dnes tak málo, že jsou vlastně originální a autentická. Pokud hledáte inspiraci, jaká jména vybrat pro své nenarozené miminko, tady jste správně.

Pro holčičky:

kelly-sikkema-203594

Barbora: Barbra Streisand nebo Barbora Špotáková se pyšní jménem řeckého původu, které znamená „cizinka“.

Ester: Původně perské jméno znamená „zářící“ či „hvězda“. Není divu, že jej kdysi nosila židovská královna ve Starém zákoně nebo dnes úspěšná atletka Ester Ledecká.

Adina: Nositelkou by prý měla být jemná, citlivá dívka. Nevíme, jak moc to sedí, vzpomeneme-li si na extrovertní herečku Adinu Mandlovou.

Mariana: Sloučenina Marie a Anny je ušlechtilá a zároveň je to žena, co je státním symbolem Francie. Stejné jméno má začínající herečka Mariana Prachařová.

Julie: Latinské jméno nosily už ženy i muži římského patricijského rodu Iuliů, do kterého patřil sám císař Julius Caesar. Znamená „božská“ a „zářící“ a její jméno nosí například slavná hollywoodská star Julia Roberts.

Eva: Bible říká, že Adam, první člověk, pojmenoval svoji ženu „živa“. I když patří mezi nejčastěji udávané jméno u nás, v zemi s největším počtem ateistů v populaci, odkazuje na křesťanské tradice. Jméno Eva nosí světoznámá architektka Eva Jiřičná nebo herečka Eva Mendes.

Magdaléna: Mýty ovázané křesťanské jméno proslavila Máří Magdaléna, Marlene Dietrich a Magdalena Dobromila Rettigová. Dívky, které je získají, jsou nesobecké a často rády pečují o své blízké.

Cecílie: Možná se zasmějete, až zjistíte, že jméno znamená „krátkozraká“ a „slepá“. Svatá Cecílie, patronka hudby, nicméně slepá nebyla. Patřila k ctnostným, vzdělaným a úctyhodným ženám.

ČTĚTE TAKÉ: Biologické hodiny tikají i mužům. Jejich věk může způsobit genetické poruchy dítěte!

Zoe: Poprvé ho možná získala byzantská královna, dnes se jím pyšní třeba americká herečka Zoe Saldana. U nás se používá zřídkakdy, přitom lze přeložit jako „život“ nebo „chuť a síla do života“.

Stela: Stela (někdy Stella) je latinsky i řecky „hvězda“. To vzhledem k jejím nositelkám, Stelle Zázvorkové či Stelle McCartney, docela sedí, že?

Alžběta: Až panensky čisté jméno znamenající „zaslíbená Bohu“ nosilo nespočet evropských princezen a královen. Třeba rakouská císařovna Sisi nebo Alžběta Pomořanská, manželka Karla IV.

Justýna: Latinské jméno vypovídá o spravedlivosti její nositelky. Jmenuje se tak třeba polská běžkařka Justyna Kowalczyk.

Anděla: Andělka je posel boží, který má více podob. Angelina (Jolie) je jednou z nich.

Olga: Společně s Helgou má kořeny v severských zemích, ale velmi oblíbená byla i za první republiky. Vykládá se ze slov „silná“ a „svatá“. Nosily jej mj. Olga Schoberová či Olga Havlová.

Judita: Prastaré hebrejské jméno označuje Židovky a velebné ženy. Nosily jej mnohé šlechtičny a například česká zpěvačka Judita Čeřovská.

Pro chlapečky:

Snimek_obrazovky_2017-03-08_v_12.17.03

Rudolf: Je velmi osobitý, má styl a výrazný charakter, tedy i velké předpoklady k tomu, aby uspěl a stal se více či méně známou osobností. To dokládají i jeho nositelé Rudolf Habsburský a Rudolf Hrušínský.

Kristián: Zavřete oči, odcházím. To si asi řeknete pokaždé, když uslyšíte tohle jméno. Přitom se jím kdysi nazývali křesťané a dnes je populární hlavně jeho anglická verze, a to díky roli Christiana Greye z filmu či knihy Padesát odstínů šedi.

Štěpán: Rovná se ten, který je obklopován a zahrnován. Není divu, že si takové jméno po zvolení papežem vybralo devět z nich. Jméno Štěpán nosí kreslíř komiksů Štěpán Mareš.

Vincenc: Vincenc neboli vítězící nemá ve zvyku prohrávat, a když se mu to náhodou stane, vždy se hrdinně vzchopí. Myslíte, že to lze říct o malíři Vincentu van Goghovi?

Josef: Jedno z nejpopulárnějších jmen u nás. Je židovského původu, ale patří ke jménům odkazujícím na staročeskou tradici. Znamená „Bůh ti přidá“ a k jeho nositelům řadíme Josefa Čapka či Josefa Škvoreckého.

Antonín: Antonín je jménem pro někoho, kdo vyčnívá. Z latinského slova lze přeložit jako „čelní“ a „vynikající“. To by na Antonína Zápotockého sedělo, že?

Emanuel: Znamená „Bůh s námi“. Překvapivé je, že jméno nosila spousta českých umělců a výtvarníků, třeba sochař Emanuel Kodet.

ČTĚTE TAKÉ: Spusťte doma vlastní „Vyprávěj“: Jak na to?

Havel: Původně latinské jméno lze přeložit jako „kohout“. I když se u nás objevuje spíš jako příjmení, jako jméno ho měl třeba český kněz Havel Cahera.

Bernard: Je doslova tím, kdo je „silný jako medvěd“. Starogermánské jméno nositele předurčuje k odvaze. V historii se často objevuje v oblasti literatury. Možná jste něco četli od anglického dramatika George Bernarda Shawa.

Alois: Jméno znamená „bojem proslavený“ a odkazuje na francouzský původ. Kdysi jej dostal francouzská král Ludvík IV., který většinu svého života strávil na bojišti. Vy ho znáte spíš z české verze, a to díky Aloisi Jiráskovi a Aloisi Švehlíkovi.

Gabriel: Jedno z prvních jmen vůbec má opět původ ve Starém zákoně. Jeho nositel je hrdinou a géniem, stejně jako český matematik Gabriel Blažek, anglický matematik Gabriel Andrew Dirac, německý fyzik Gabriel Fahrenheit nebo francouzský fyzik Gabriel Lippmann. Náhoda?

Šimon: Slavné hebrejské jméno je dnes v Izraeli populární asi tak jako u nás Jan. Nese v sobě prastaré hodnoty a ideály, které odkazují na sílu ducha a na umění naslouchat druhým. Toto jméno má například politický aktivista Šimon Pánek.

Mikuláš: Původem jména jsou řecká slova „niké“ s významem „vítězství“ a „láos“ s významem „lid“. Mikuláš se pak překládá jako „vítěz mezi lidmi“ nebo „vítězný lid“. K jeho slavným nositelům se řadí český malíř Mikoláš Aleš.

Kryštof: Jméno se symbolicky překládá jako „ten, kdo nosí Krista v srdci“. Na to, co je na tom pravdy, jsme se Kryštofa Hádka neptali...

Valentýn: Původně znamená „zdravý“, ale vy si ho jistě spojíte se svátkem zamilovaných a malým amorkem. Proč ne? Jménem se pyšnil například automobilový závodník Valentino Rossi.

Smažený sýr, čokoláda a další potraviny, které dáváte dětem, a neměli byste.
Děti radí dospělým: 7 rad, jak být šťastný
Audiopaměti: Dárek pro budoucí generace
TwitterFacebookTisknoutTisknout

Máte zlobivé dítě? Chyba může být ve vašem chování!

Máte zlobivé dítě? Chyba může být ve vašem chování!

Zlobení k dětství patří. Je to totiž jeden z nástrojů, jak si děti mohou ...

Vysvědčení chce hlavně jiný přístup rodičů, říká vedoucí komunikace vzdělávacího centra EduIn

Vysvědčení chce hlavně jiný přístup rodičů, říká vedoucí komunikace vzdělávacího centra EduIn

Pro mnoho dětí strašák, pro mnoho rodičů jediný platný důkaz o tom, jak si ...

Komunikace s dospívajícím dítkem aneb Manuál, jak nebýt trapný rodič

Komunikace s dospívajícím dítkem aneb Manuál, jak nebýt trapný rodič

Není nic snazšího než rozhodit a namíchnout dospívající ...

 Je správné dětem říkat pravdu za každou cenu?

Je správné dětem říkat pravdu za každou cenu?

Řeknem si to na rovinu, nebo raději děti necháme v chráněné bublině, aby se jejich ...

Jeho očima: 5 věcí, které na vás nemáme rádi

Jeho očima: 5 věcí, které na vás nemáme rádi

Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše... a třecí plochy prostě patří ke každému ...

Máte zlobivé dítě? Chyba může být ve vašem chování!

Máte zlobivé dítě? Chyba může být ve vašem chování!

Zlobení k dětství patří. Je to totiž jeden z nástrojů, jak si děti mohou ...

Berenika Kohoutová: Byla jsem divoká holka

Berenika Kohoutová: Byla jsem divoká holka

V patnácti objížděla pankáčské festivaly, od osmnácti má na ...

Nejčastější mýty o liposukci: zbaví vás obezity a nemusíte nic dělat

Nejčastější mýty o liposukci: zbaví vás obezity a nemusíte nic dělat

Slibují vám různé reklamní kampaně, že pomocí liposukce zhubnete bez ...

Reklama
PŘIHLÁSIT K ODBĚRU NEWSLETTERU
X
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama