Přejít k hlavnímu obsahu

Vybíráte jméno pro dítě? Tady je 30 staročeských, jejich význam a slavní nositelé

Vybíráte jméno pro dítě? Tady je 30 staročeských, jejich význam a slavní nositelé

Klasika nikdy nestárne. A to platí i v případě jmen.

Stejně jako malé černé v módě nebo bábovky v gastronomii i jména mají svoji klasiku. Když slyšíte Marie, Božena nebo Vlastimila, vzpomenete si na babičku. Jiří, František a Miloslav ve vás zas probouzejí vzpomínky na dědečka. Někdo by mohl namítnout, že se tradiční jména vybírají dnes tak málo, že jsou vlastně originální a autentická. Pokud hledáte inspiraci, jaká jména vybrat pro své nenarozené miminko, tady jste správně.

Pro holčičky:

kelly-sikkema-203594

Barbora: Barbra Streisand nebo Barbora Špotáková se pyšní jménem řeckého původu, které znamená „cizinka“.

Ester: Původně perské jméno znamená „zářící“ či „hvězda“. Není divu, že jej kdysi nosila židovská královna ve Starém zákoně nebo dnes úspěšná atletka Ester Ledecká.

Adina: Nositelkou by prý měla být jemná, citlivá dívka. Nevíme, jak moc to sedí, vzpomeneme-li si na extrovertní herečku Adinu Mandlovou.

Mariana: Sloučenina Marie a Anny je ušlechtilá a zároveň je to žena, co je státním symbolem Francie. Stejné jméno má začínající herečka Mariana Prachařová.

Julie: Latinské jméno nosily už ženy i muži římského patricijského rodu Iuliů, do kterého patřil sám císař Julius Caesar. Znamená „božská“ a „zářící“ a její jméno nosí například slavná hollywoodská star Julia Roberts.

Eva: Bible říká, že Adam, první člověk, pojmenoval svoji ženu „živa“. I když patří mezi nejčastěji udávané jméno u nás, v zemi s největším počtem ateistů v populaci, odkazuje na křesťanské tradice. Jméno Eva nosí světoznámá architektka Eva Jiřičná nebo herečka Eva Mendes.

Magdaléna: Mýty ovázané křesťanské jméno proslavila Máří Magdaléna, Marlene Dietrich a Magdalena Dobromila Rettigová. Dívky, které je získají, jsou nesobecké a často rády pečují o své blízké.

Cecílie: Možná se zasmějete, až zjistíte, že jméno znamená „krátkozraká“ a „slepá“. Svatá Cecílie, patronka hudby, nicméně slepá nebyla. Patřila k ctnostným, vzdělaným a úctyhodným ženám.

ČTĚTE TAKÉ: Biologické hodiny tikají i mužům. Jejich věk může způsobit genetické poruchy dítěte!

Zoe: Poprvé ho možná získala byzantská královna, dnes se jím pyšní třeba americká herečka Zoe Saldana. U nás se používá zřídkakdy, přitom lze přeložit jako „život“ nebo „chuť a síla do života“.

Stela: Stela (někdy Stella) je latinsky i řecky „hvězda“. To vzhledem k jejím nositelkám, Stelle Zázvorkové či Stelle McCartney, docela sedí, že?

Alžběta: Až panensky čisté jméno znamenající „zaslíbená Bohu“ nosilo nespočet evropských princezen a královen. Třeba rakouská císařovna Sisi nebo Alžběta Pomořanská, manželka Karla IV.

Justýna: Latinské jméno vypovídá o spravedlivosti její nositelky. Jmenuje se tak třeba polská běžkařka Justyna Kowalczyk.

Anděla: Andělka je posel boží, který má více podob. Angelina (Jolie) je jednou z nich.

Olga: Společně s Helgou má kořeny v severských zemích, ale velmi oblíbená byla i za první republiky. Vykládá se ze slov „silná“ a „svatá“. Nosily jej mj. Olga Schoberová či Olga Havlová.

Judita: Prastaré hebrejské jméno označuje Židovky a velebné ženy. Nosily jej mnohé šlechtičny a například česká zpěvačka Judita Čeřovská.

Pro chlapečky:

Snimek_obrazovky_2017-03-08_v_12.17.03

Rudolf: Je velmi osobitý, má styl a výrazný charakter, tedy i velké předpoklady k tomu, aby uspěl a stal se více či méně známou osobností. To dokládají i jeho nositelé Rudolf Habsburský a Rudolf Hrušínský.

Kristián: Zavřete oči, odcházím. To si asi řeknete pokaždé, když uslyšíte tohle jméno. Přitom se jím kdysi nazývali křesťané a dnes je populární hlavně jeho anglická verze, a to díky roli Christiana Greye z filmu či knihy Padesát odstínů šedi.

Štěpán: Rovná se ten, který je obklopován a zahrnován. Není divu, že si takové jméno po zvolení papežem vybralo devět z nich. Jméno Štěpán nosí kreslíř komiksů Štěpán Mareš.

Vincenc: Vincenc neboli vítězící nemá ve zvyku prohrávat, a když se mu to náhodou stane, vždy se hrdinně vzchopí. Myslíte, že to lze říct o malíři Vincentu van Goghovi?

Josef: Jedno z nejpopulárnějších jmen u nás. Je židovského původu, ale patří ke jménům odkazujícím na staročeskou tradici. Znamená „Bůh ti přidá“ a k jeho nositelům řadíme Josefa Čapka či Josefa Škvoreckého.

Antonín: Antonín je jménem pro někoho, kdo vyčnívá. Z latinského slova lze přeložit jako „čelní“ a „vynikající“. To by na Antonína Zápotockého sedělo, že?

Emanuel: Znamená „Bůh s námi“. Překvapivé je, že jméno nosila spousta českých umělců a výtvarníků, třeba sochař Emanuel Kodet.

ČTĚTE TAKÉ: Spusťte doma vlastní „Vyprávěj“: Jak na to?

Havel: Původně latinské jméno lze přeložit jako „kohout“. I když se u nás objevuje spíš jako příjmení, jako jméno ho měl třeba český kněz Havel Cahera.

Bernard: Je doslova tím, kdo je „silný jako medvěd“. Starogermánské jméno nositele předurčuje k odvaze. V historii se často objevuje v oblasti literatury. Možná jste něco četli od anglického dramatika George Bernarda Shawa.

Alois: Jméno znamená „bojem proslavený“ a odkazuje na francouzský původ. Kdysi jej dostal francouzská král Ludvík IV., který většinu svého života strávil na bojišti. Vy ho znáte spíš z české verze, a to díky Aloisi Jiráskovi a Aloisi Švehlíkovi.

Gabriel: Jedno z prvních jmen vůbec má opět původ ve Starém zákoně. Jeho nositel je hrdinou a géniem, stejně jako český matematik Gabriel Blažek, anglický matematik Gabriel Andrew Dirac, německý fyzik Gabriel Fahrenheit nebo francouzský fyzik Gabriel Lippmann. Náhoda?

Šimon: Slavné hebrejské jméno je dnes v Izraeli populární asi tak jako u nás Jan. Nese v sobě prastaré hodnoty a ideály, které odkazují na sílu ducha a na umění naslouchat druhým. Toto jméno má například politický aktivista Šimon Pánek.

Mikuláš: Původem jména jsou řecká slova „niké“ s významem „vítězství“ a „láos“ s významem „lid“. Mikuláš se pak překládá jako „vítěz mezi lidmi“ nebo „vítězný lid“. K jeho slavným nositelům se řadí český malíř Mikoláš Aleš.

Kryštof: Jméno se symbolicky překládá jako „ten, kdo nosí Krista v srdci“. Na to, co je na tom pravdy, jsme se Kryštofa Hádka neptali...

Valentýn: Původně znamená „zdravý“, ale vy si ho jistě spojíte se svátkem zamilovaných a malým amorkem. Proč ne? Jménem se pyšnil například automobilový závodník Valentino Rossi.