Přejít k hlavnímu obsahu

Jesle: ano, nebo ne? Známe 3 klady a 3 zápory

Jesle: ano, nebo ne? Známe 3 klady a 3 zápory

Kdysi zatracovaná instituce nabývá u rodičů opět na oblibě. Otázkou ovšem je, zda je stejně oblíbená také u těch, kterých se to nejvíce týká – kluků a holčiček.

Máloco dokáže mezi rodiči rozpoutat tak bouřlivou diskusi jako věta: „Dám dítě do jeslí.“ Schválně, do které skupiny byste patřili vy? Do té, která si za jeslemi představí uplakané usmrkánky, kteří celý den smutní po mámině náruči? Tvrdíte, že jesle jsou nerozum, protože takhle malé dítě se potřebuje nejprve pod ochrannými křídly mámy a táty rozkoukat po světě a teprve pak se do něj vydat? Nebo byste naopak souhlasili se zastánci jeslí, kteří argumentují tím, že žena má přece právo realizovat se a její kariéra nemusí nutně stagnovat, než jí dítě vezmou do školky. Jesle jsou přece na malé děti připravené, personál školený, takže tam batolátkům nic nechybí a dnešní zařízení se nedají srovnat s těmi z kdysi dávna.

Tady jsou největší klady a zápory jeslí:

Klady:

+ dítě se jeví samostatnější (zvládá oblékání, jídlo, vystačí si při hře)

+ rodičům jsou chvíle strávené s dítětem vzácnější, víc se mu pak věnují

+ matka může pracovat a vylepšit rodinný rozpočet

Zápory:

dítě je častěji nemocné, je třeba mít rozmyšleno, kdo se o něj postará a zda zaměstnavatel bude trpět vaši vyšší absenci

na odloučení od matky není ještě dítě psychicky připravené

naruší se vztah s dítětem, což se může projevit v pozdějším věku

Chcete znát názor odborníka? Přečtěte si ho v celém článku. Najdete ho v dubnovém Světě ženy, který je aktuálně na stáncích.