Přejít k hlavnímu obsahu

Jak dítěti vysvětlit, kde se berou miminka?

Myslím, že pro každého rodiče je jedním z nejobávanějších momentů dětská otázka: „jakže se to miminko vlastně dostane do bříška“, a protože jsou děti přinejmenším vynalézavé, zeptají se v nejméně vhodnou chvíli.

Už zhruba od dvou let, kdy s dětmi čtete první knížky, vysvětlujete, že tohle je holub, holubice a holoubátko, pes, fena a štěňátko nebo býk, kráva a telátko.  Na to, že existuje mládě, které roste a sílí v dospělého jedince, je v podstatě připravujete automaticky. Na lásku až za hrob, která z ničeho nic stvoří nový život, to dokážete hrát i celkem dlouho. Jenže jednoho dne to jako vysvětlení přestane stačit… Třeba na zastávce plné puberťáků, na třídních schůzkách, kam se jdete zeptat na starší ratolest nebo v autobuse, který je narvaný k prasknutí. Neodpovědět si dovolit nemůžete. Tak celou situaci totiž můžete jen zhoršit.

Když to přijde...

Děti si uvědomují svou sexualitu asi od třetího roku. Kolem pátého je to začíná zajímat víc. Plně vnímají rozdíl v genitáliích a ženu a muže dokážou spolehlivě rozpoznat. Rozhodně není brzy na to jim říct, že muži mají spermie a ženy vajíčka a když obě esence splynou, začne se v bříšku tvořit miminko, které tam 9 měsíců zraje a připravuje se na tento svět.

Takto podaná informace by samozřejmě měla mít ještě dohru v soukromí. Děti jsou daleko vnímavější a lépe chápou, pomůžete-li si pro ně pochopitelnějšími a snáze uchopitelnějšími vizuálními vjemy. Namalujte tatínka, maminku, vajíčka i spermie a znázorněte i moment jejich propojení. Pomoci si můžete i obrázkovou knížkou.

Mluvte na rovinu

Staršímu dítěti cca 8 až 10 let samozřejmě můžete říci i více podrobností o milování. V každém případě se držte pravidla podávat sex jako projev lásky a náklonosti mezi partnery. „Když mluvíme s mladými lidmi, mluvíme o nebezpečích sexuálního chování a vylučujeme pozitivní pocity. V dětech potom budí objevování jejich vlastního těla negativní emoce, což může být v dospělosti kořenem pro špatný vztah k sexualitě,“ upozorňuje Michael McGee, CST, viceprezident pro vzdělávání federace amerických plánovaných rodičů.

U menších dětí se vyvarujte neustálého napomínání. Když děti objevují svoje tělo, vnímají, že dotýkání se genitálií, je pro ně příjemné. Pokud jim ale neustále budeme říkat, fráze typu: nesahej si na pindíka nebo si ho utrhneš, nebo nešťourej se mezi nohama, fuj, to se nedělá, přispějeme spíše k tomu, že se se svou sexualitou nebudou umět „poprat“ a budou ji vnímat jako něco nečistého.

Správné názvosloví je základ

Při vysvětlování sexuálních otázek je rovněž důležité, abyste používali dospělácké názvy. Nebojte se slov, jako je penis nebo vagina. Klaďtě důraz na vážnost celé situace. S dítětem musíte v tu chvíli komunikovat jako s rovnocenným partnerem. V dětských očích jste vy ten main point a dítě vám plně důvěřuje. Snažte se proto jeho důvěru nezklamat, protože pak už za vámi později třeba nikdy nepřijde a začne si informace v pozdějším věku shánět po svém, což může mít negativní dopady na jeho vnímání vlastního těla a sexu obecně – i v dospělosti. Nezapomínejte na to, že podvědomí pracuje i s vjemy, které dítě nechápe a ukládá je to takzvaného limbického kódu. A tyto vepsané informace nás pak bezděčně ovlivňují celý život.