Reklama
Foto: Unsplash

10 životních pravd, které změní váš osud

Možná je znáte, ale tyhle základní životní pravdy si zaslouží zopakovat.

Někdy vás asi překvapí, jak snadné je ztratit povědomí o tom, co je v životě opravdu důležité. S nabitým diářem, prací, dětmi a koníčky člověk ani nemá čas se soustředit na vlastní pocity. Letí na autopilota, hlavně aby všechno stihl. Někdy i rodinné oslavy, prostě chvíle, kdy máte mít radost a užívat si společnost lidí, které máte rádi, se stávají rutinní záležitostí, která vás spíš obtěžuje.

Když se věci nedaří tak, jak jste si to naplánovali, často za to může právě ten autopilot. Zapomněli jste, co je pro vás podstatné… Připomenout si důležité životní pravdy není snadné, zvlášť když se zrovna řítíte opačným směrem. Dlouhodobě vám ale přinesou štěstí nebo minimálně klid. Zopakujte si je s námi a zkuste si na ně vzpomenout pokaždé, kdy se vám nebude dařit. Uvidíte, že začnete i méně příjemné situace vnímat s větší lehkostí.

1. Před úspěchem bývá pád

Žádný učený z nebe nespadl. Nikdo, kdo je úspěšný, se jím nestal ze dne na den. Ostatně jak jinak než chybami zjistíte, že jdete správným směrem? Chcete-li se někam posunout, musíte být trpěliví a pořád stejně pilní.

2. Mít nabitý program neznamená být produktivní

Představte si své kolegy v práci nebo svého šéfa. Lítat po schůzkách, posílat desítky e-mailů denně nezaručí dokonanou práci, leckdy spíš jen frustraci z promarněného dne. Snažte se svůj den využít efektivně – i když musíte sedět na poradách, přispějte svými nápady do diskuse, pošlete e-maily a esemesky, které jste odkládali, promyslete si strategie na další schůzky… A do budoucna si svého času važte a využívejte ho rozumně.

ČTĚTE TAKÉ: Život ženy v dekádách: Čím žijeme, když je nám 20, 30, 40, 50 a 60 let?

3. Jste stejně dobří jako ti, kterými se obklopujete

Není tajemstvím, že lidé, se kterými trávíte čas, vás ovlivňují. Snažte se proto být s těmi, co vás inspirují, myslí to s vámi dobře a pomáhají vám s osobnostním růstem. Co s těmi ostatními? Pokud vás shazují, deprimují a máte pocit, že vás okrádají o čas, bylo by lepší se s nimi přestat stýkat.

4. Svůj život řídíte vy

To, co žijete, kde to žijete a s kým to sdílíte, je důsledek vašeho vlastního jednání. Jestli se vám to nelíbí, neobviňujte osud a ostatní, začněte s tím raději něco dělat. Budoucnost je ve vašich rukou, tak se nebojte udělat si ji podle svého gusta. Pokud se cítíte zamrzlí, potřebujete změnu. Pro tu ale, jak jistě víte, musíte riskovat a možná obětovat jistotu. Sny se přece neplní samy od sebe. Pokud si pořád nejste jistí, odpovězte si na jednoduchou otázku: Když to neuděláte, bude vás to do konce života mrzet?

5. Strach je špatný rádce

Nebojte se riskovat. Nebojte se plnit si sny. Nebojte se změny. Jak se říká: co je to nejhorší, co se vám může stát?

6. Když odpustíte, bude vám líp

Říká se, že chybovat je lidské, odpouštět zas božské. Pokud vám někdo ublížil, nečekejte na jeho omluvu. Věřte, že váš život bude mnohem snazší, když mu odpustíte i tak. Nenávist a negativní pocity z minulosti vám můžou zkazit hezké dny současnosti. Pamatujte si, že když někomu odpustíte, neznamená to, že schvalujete či zlehčujete jeho zlé chování a konání – jen jste se rozhodli žít bez křivd.

ČTĚTE TAKÉ: Muži dospívají ve 43. O jedenáct let později než ženy

7. Žijte přítomností

Zapomeňte na chvíli na minulost, přestaňte se soustředit na budoucnost. Zkuste si týden žít jen ze dne na den a neplánovat nic kromě oběda či večeře. Pokud trpíte na úzkost, uvidíte, že se vám uleví. Jestli to pro vás není snadné cvičení, možná je potřeba, abyste si ujasnili dvě věci: minulost neovlivníte, je lepší ji přijmout a budoucnost je nejistá, každým dnem ji můžete změnit, tak proč se strachovat?

8. Sebevědomí si zvýšíte jen vy sami

Jestli se hodnotíte podle toho, jak úspěšní či bohatí jsou lidé ve vašem věku a okolí, děláte chybu. To je cesta do pekel. Myslíte si, že Mozart, který údajně skládal hudbu v pěti letech, žil šťastný život? Zvládla jste překonat složité životní překážky? Získala jste skvělou práci? Máte úžasného partnera, který by podle vás mohl dobýt i jiná srdce? Vychovali jste hodné děti? Pak byste si sebe měli vážit a uvědomit si, že jste spousty věcí dosáhla jen díky sobě.

9. Život je krátký

Každým dnem svět přijde o miliony lidí, kteří si možná mysleli, že se dožijí více let. Není důležité, jak dlouho žijeme, ale jestli jsme se svým životem spokojení. Říkáte si „tohle musím stihnout“, „tohle chci jednou za život zažít“? Nečekejte. Nechcete jen EXISTOVAT, chcete ŽÍT.

10. Změně se nevyhnete

Jen když ji přijmete, najdete v ní něco pozitivního. Přece nechcete každým dnem dělat jedno a to samé. Změny vítejte s otevřenou myslí i náručí.

Úklidem ke klidu. Odbornice na uklízení Marie Kondo vás naučí být šťastnější
Děti radí dospělým: 7 rad, jak být šťastný
7 životních lekcí, které nás naučila Bridget Jones
TwitterFacebookTisknoutTisknout
Share on Myspace

Překonejte strach z životní změny jednou provždy. Víme, jak na to!

Překonejte strach z životní změny jednou provždy. Víme, jak na to!

Bojíme se dělat důležitá životní rozhodnutí, ale strach nám ...

Děti v autě: 15 tipů pro klidnou cestu

Děti v autě: 15 tipů pro klidnou cestu

Jede se na dovolenou. Jak ale přežít několikahodinový přesun autem z bodu A do bodu B s ...

10 životních pravd, které změní váš osud

10 životních pravd, které změní váš osud

Možná je znáte, ale tyhle základní životní pravdy si zaslouží ...

10 důvodů, proč žijí Japonci déle

10 důvodů, proč žijí Japonci déle

V říši vycházejícího slunce se lidé dožívají více...

VIDEO: 3 letní vlasové účesy, které jsou trendy

VIDEO: 3 letní vlasové účesy, které jsou trendy

3 účesy = tři možnosti, jak v létě zazářit. Máte chuť na plážové ...

Celebrity se předhánějí v originálních outfitech. Nevkus, nebo nový trend?

Celebrity se předhánějí v originálních outfitech. Nevkus, nebo nový trend?

Originalitě se meze nekladou, i když někdy to je možná ku škodě. Poskládali jsme pro vás galerii 7 fotek ...

15 věcí, které jste o Coco Chanel nevěděli

15 věcí, které jste o Coco Chanel nevěděli

Znáte ji jako průkopnickou francouzskou návrhářku, která proslavila parfém ...

Otestujte své kouzelnické znalosti! 20 otázek za 20 let od vydání bestselleru o Harrym Potterovi

Otestujte své kouzelnické znalosti! 20 otázek za 20 let od vydání bestselleru o Harrym Potterovi

Tento měsíc je to dvacet let, co vyšla první kniha o čarodějovi Harrym Potterovi. ...

Reklama
PŘIHLÁSIT K ODBĚRU NEWSLETTERU
X
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama