Reklama
Foto: Pixabay

Tělo jako rozsvícená kontrolka: Co nám dávají najevo bolesti hlavy?

Časté bolesti hlavy trápí 78 % populace. To znamená, že když se rozhlédnete v kavárně kolem sebe, buďte si jisté, že všech 25 lidí okolo vás, má stejný problém. Jen v mizivém procentu případů ale mají tyto bolesti fyzický původ. Co tedy může za ten zbytek?

Odpověď je hlava. Jenže teď nemyslíme tu, která vás bolí, ale vnitřní psychiku. Odborníci na psychosomatickou medicínu nazývají bolesti vnitřním hlasem. Ten člověka odnepaměti upozorňoval, kdy má pracovat a kdy odpočívat. V průběhu evoluce jsme se tento hlas ale odnaučili poslouchat a namísto toho, abychom vyhověli tělesným potřebám, jsme bolesti začali tlumit léky. A tak jsme se také dostali do začarovaného kruhu.

Růžová tabletka není všemocná

Léky, které obsahují látky potlačující bolest, vám samozřejmě přináší úlevu. Problém však je, že jen krátkodobou. Vzít si růžovou tabletku se jeví jako nejjednodušší řešení. Pravdou ale je, že problém neřeší. Jen tlumí jeho důsledek. Cestou, jak se bolestí zbavit, je proto naučit se vnímat všechny ty varovné kontrolky, které vaše tělo rozblikává ve chvíli, kdy se v něm nastoluje jakákoli nerovnováha.

Stop a zvolni!

Když se podíváte do publikací průkopníka v oblasti celostní medicíny Ruedigera Dahlkeho, najdete celou řadu příčin bolestí hlavy. Všechny ale souvisí s vaším vysokým tempem. Bolest se tedy objevuje jako signál, který vás má přinutit zpomalit. Pokud se jedná jen o krátkodobý problém, kdy se sem tam bolest vyskytne a vy zároveň víte, že procházíte psychicky náročným obdobím, snažíte se podávat extrémně vysoký výkon a jste ve sresu, zkuste si opravdu odpočinout. I když se vám to nehodí a máte pocit, že vás jakákoli hodina spánku okrade o čas, který byste mohly pracovat. A pokud vás nikdo a nic nepředvědčí, vzpomeňte si na tento výzkum.

Vědci na univerzitě v Massachusetts zjišťovali, za jak dlouho člověk dokáže vyřešit úlohy v extrémně náročných podmínkách. Po několik dní jedné skupině předkládali k řešení středně těžké matematické úlohy a též jim stanovili časový limit. Tato skupina mohla spát jen 5 hodin denně. Druhá skupina naopak dodržovala zásady spánkové hygieny a stejné úlohy řešila v naprosté volnosti. Ukázalo se, že čas, za který měly oba týmy úlohy vyřešené, byl naprosto srovnatelný. Druhá skupina, která nebyla ve stresu, při nich také méně chybovala a to o 38 %. Není to dostatečný důkaz?

Když to trvá dlouho...

Podle Dahlkeho je třeba věnovat pozornost obzvlášť bolestem, které se opakují a mají tendence se stupňovat. Ty mohou totiž souviset s daleko hlubší podstatou zakořeněnou v naší duši. Jsou spojené se sebetrestáním, přílišnou sebekritikou a nedůvěrou. Pocit, že se vám každou chvíli hlava rozskočí, pramení z toho, že chcete více, než můžete aktuálně dokázat a lámete si hlavu s tím, jak toho dosáhnout. To způsobuje úzkost a strach. I s tím jde ale bojovat. Ideální terapií je meditace nebo dechové cvičení, která fungují jako ventil, jak tento tlak upustit.

Doporučuje se také vyvážit hemisféry. Toho docílíte tím, že budete střídat aktivity. Pokud pracujete v účetnictví a vaším smyslem života jsou jen čísla, věnujte nějaký prostor aktivitám diametrálně odlišným – třeba tanci a naopak. 

Nečervenejte se u komplimentů. Naučte se je přijmout!
Skrytý význam snů: Chrání nás před negativními emocemi
3 ranní rituály, díky kterým prožijete úspěšný den
TwitterFacebookTisknoutTisknout

Co (opravdu) potřebujeme ke štěstí?

Co (opravdu) potřebujeme ke štěstí?

Většinou lidé na tuto otázku odpoví, že ne, ale jedním dechem ...

Odpoutejte se na chvíli od reality: Triky, jak se naučit snít

Odpoutejte se na chvíli od reality: Triky, jak se naučit snít

Díky snění je náš život pestřejší a snesitelnější. ...

Zachráníte vztah, když už si nemáte co říct?

Zachráníte vztah, když už si nemáte co říct?

Komunikace je ve vztahu zásadní. No jo, ale co když jeden z vás komunikovat ...

Cítíte se pod psa? Tato metoda vyřeší všechny neduhy!

Cítíte se pod psa? Tato metoda vyřeší všechny neduhy!

Již několik let na českém poli funguje léčebná metoda RUŠ, která trvale ...

Rodič, dítě, internet: Jak zaujmout správnou roli v této rovnici?

Rodič, dítě, internet: Jak zaujmout správnou roli v této rovnici?

V mobilu, tabletu, doma i ve škole. Kdo není online, ten je odříznutý. Hlavně od ...

Mise zhubnu: 5 sportů, díky kterým kila letí dolu rychlostí blesku

Mise zhubnu: 5 sportů, díky kterým kila letí dolu rychlostí blesku

Nejvyšší čas dát si do těla, abychom pak ta těla mohly ukazovat ...

Před námi je volno! Tipy na výlety, které vás budou bavit

Před námi je volno! Tipy na výlety, které vás budou bavit

Extra prodloužený víkend je před námi. V duchu poděkujte Cyrilu, Metoději i Janu Husovi a...

5 intimních otázek, na které jste se vždy chtěla zeptat

5 intimních otázek, na které jste se vždy chtěla zeptat

Dnes a denně zaznívají v gynekologických ordinacích dotazy ohledně intimního ...

zasepohromade
Reklama
PŘIHLÁSIT K ODBĚRU NEWSLETTERU
X
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama