Přejít k hlavnímu obsahu

Co (opravdu) potřebujeme ke štěstí?

Co (opravdu) potřebujeme ke štěstí?

Co (opravdu) potřebujeme ke štěstí?
Většinou lidé na tuto otázku odpoví, že ne, ale jedním dechem dodají, že by to chtělo více času, peněz, lásky, zdraví, obdivu okolí... Ovšem jedna věc je, bez čeho se opravdu neobejdeme, a druhá, po čem „jenom“ toužíme.

Když je dnes něco označováno jako „must have“, jde zkrátka o naprostou bombu, bez které nemůžete existovat. Svoje pecky má každá generace, ať už se jedná o holčičky milující Ledové království, teenagery, kteří by se rozkrájeli pro iPhone sedmičku, nebo čtyřicítky toužící po nové kabelce DKNY. Máme pocit, že když budeme svoji vysněnou věc mít, budeme šťastnější a veselejší a získáme si obdiv a uznání okolí. 

Jenže ta chvilka uspokojení pak zmizí jak pára nad hrncem. Tak co vlastně k životu potřebujeme, aby byl skutečně naplněný a šťastný? 

Když nejde o život...

Pokud máme vzít naše potřeby „z gruntu“, představte si situaci, kdy jste si ráno ve spěchu zapomněli doma peněženku, k večeru máte vybitý telefon, a když jedete autem domů, zjistíte kdesi v polích uprostřed dálnice, že vám dochází nafta. Máte hlad a žízeň a jste taky pořádně unavení. 

Pak je vám úplně jedno, co máte na sobě, v jakém autě se vezete a jestli bydlíte v luxusní vilce. Najednou vás budou zajímat úplně jiné věci, které budou souviset s vašimi skutečnými lidskými potřebami. Ty nejzákladnější souvisejí se zachováním našeho života a zdraví.

Odpovědi v pyramidě 

Ostatně to ukázal už Abraham Harold Maslow, americký psycholog, který v roce 1974 přišel s pyramidou, ve které potřeby uspořádal podle důležitosti. Logika Maslowova členění spočívá v tom, že člověk nejprve uspokojuje základní potřeby, a teprve pak se přesouvá na vyšší stupeň.

Asi vás tedy nepřekvapí, že v prvním patře pomyslné pyramidy jsou jídlo, pití, dýchání, spánek, vyměšování a rozmnožování. Na druhém stupni je potřeba bezpečí a jistoty, na třetím najdete sounáležitost a lásku – tedy potřebu někam a k někomu patřit. Na čtvrtém stupni stojí uznání a úcta a na tom nejvyšším se tyčí potřeba seberealizace, čímž se označuje lidská snaha naplnit svoje schopnosti a záměry.

Ať už je to s Maslowem a jeho pyramidou jakkoliv, je pravda, že dříve se lidé většinu života měli co ohánět, aby si zajistili jídlo a střechu nad hlavou. Ne že bychom dnes neřešili, co uvaříme k obědu nebo kde budeme bydlet. Není to však na úrovni přežití.

Umělé štěstí?

Mnoho lidí vkládá svou energii a úsilí do získání materiálních věcí, o nichž si myslí, že jim zajistí štěstí. Jenže když nakonec dojde na pověstné lámání chleba, zjišťují, že klíč k naplnění jejich potřeb závisí jen na nich samotných, na jejich přístupu k ostatním lidem, charakteru, životních postojích a názorech. A na výši konta a značce auta ve finále nesejde. Vzpomeňte si na dny, kdy jste nepotřebovali nic drahého k tomu, abyste se radovali a smáli. Dost možná to byly okamžiky, kdy jste byli skutečně šťastní.  

Myslete taky na sebe

Někdy míváme tendenci sami na sebe zapomínat, kdežto pro druhé bychom se i rozkrájeli. Proč ale sebe řadíme až na poslední místo? Jako by naše potřeby byly méně důležité. Můžete namítnout, že starání se o své blízké vás naplňuje. Stále bychom si však měli nechávat také čas a energii jen pro sebe.

Podle psychologů existují v našem životě jakési tři pomyslné pilíře, jež by měly být stejně vysoké. Jsou to práce, partner a vaši blízcí a pak jenom vy a vaše osobní zájmy. Převažuje-li jeden z pilířů nad ostatními, začnete tuto nerovnováhu pociťovat jako frustraci, získáte pocit, že vám někde něco utíká. Průzkumy ukazují, že bohužel nejméně času věnujeme sami sobě. Neuděláme si prostor na své zájmy a koníčky, nestíháme odpočívat. Ve výsledku pak nemáme energii na nic dalšího a paradoxně to odnášejí ti, na kterých nám nejvíc záleží. Najít si v pracovním vytížení čas na sebe se může zdát jako nereálné, ale všechno jde, když se chce. A jsme zase na začátku. Ujasněte si, co „jenom“ chcete a co opravdu potřebujete.

Ne je základ

Přestaňte si zbytečně nakládat a naučte se říkat ne. Svůj čas věnujte jenom lidem, kteří si to opravdu zaslouží. Zjednodušíte si tím život a pomůže vám to nejen naplnit ty skutečné potřeby, ale také získat rovnováhu.