Přejít k hlavnímu obsahu

Brání vám špatná nálada ve vykonávání každodenních povinností? Udělejte si krátký test a zjistěte, zda nemůžete mít depresi

Info ikona
Smutek

Přestože bývá v poslední době slovo „deprese“ hojně zneužíváno pro veškeré druhy špatné nálady, ve skutečnosti jde o závažné duševní onemocnění, které musí být včasně diagnostikováno a léčeno, jinak můžou být následky fatální. Zkuste si provést krátký test a zvažte, zda se vás tento problém také netýká.

Info ikona
Smutek

Co je deprese doopravdy

Deprese je porucha nálady, která způsobuje přetrvávající pocit smutku a ztráty zájmu o cokoliv. Bývá také nazývána velká depresivní porucha nebo klinická deprese. Ovlivňuje způsob myšlení, cítění i chování a může vést nejen k emocionálním, ale i fyzickým potížím. Lidé s depresemi mohou mít problém s prováděním každodenních činností a někdy mohou dokonce dospět do bodu, kdy začnou uvažovat o sebevraždě. Deprese není slabost a nelze se z ní dostat pouze tím, že si člověk jednoduše přestane s něčím zatěžovat hlavu. Může vyžadovat dlouhodobou léčbu, psychoterapie nebo medikaci.

Nevzdávejte se svých snů: Uvěřte síle myšlenky a splňte si přání

svetzeny.cz

Info ikona
Smutek

Příznaky deprese

Rozdíl mezi špatnou náladou a depresí je především ten, že u depresí tyto pocity přetrvávají delší dobu a přichází dokonce i v okamžiku, kdy člověku zdánlivě nic nechybí. Mezi hlavní příznaky deprese patří pocity smutku, plačtivosti, prázdnoty nebo beznaděje, výbuchy vzteku, podrážděnost nebo frustrace kvůli maličkostem, ztráta zájmu nebo potěšení z většiny nebo všech běžných činností, jako je třeba sex nebo koníčky, poruchy spánku, včetně nespavosti nebo přílišného spánku, únava a nedostatek energie, snížená nebo zvýšená chuť k jídlu, úzkost, rozrušení nebo neklid, pocit bezcennosti nebo viny, fixace na minulá selhání nebo sebeobviňování, zpomalené myšlení, problémy s myšlením, soustředěním, pamětí, časté nebo opakující se myšlenky na smrt a nevysvětlitelné fyzické problémy, jako jsou třeba bolesti zad nebo hlavy.

Minulé životy dle numerologie: Odvíjí se od životního čísla. Byli jste vůdci, čarodějové, otroci či šamani?

svetzeny.cz

Info ikona
Smutek

Test

Pokud u sebe pozorujete nějaký z příznaků, zkuste si udělat krátký test a na konci zkontrolujte výsledky. U následujících otázek si na papír poznačte čísla dle vaší odpovědi: 1 – vůbec ne, 2 – několik dní, 3 – více než polovinu dní, 4 – skoro každý den. Na konci testu čísla sečtěte.

  • Máte malý nebo žádný zájem či potěšení z dělání čehokoliv?
  • Máte pocit deprese, hlubokého smutku či beznaděje?
  • Máte potíže s usínáním, budíte se předčasně nebo spíte příliš dlouho?
  • Máte pocit únavy či nedostatku energie?
  • Máte sníženou chuť k jídlu nebo se naopak přejídáte?
  • Máte ze sebe špatný pocit, že jste selhali nebo jste zklamali sebe či svoji rodinu?
  • Máte potíže se soustředěním na věci, jako je třeba sledování televize?
  • Pohybujete se nebo mluvíte tak pomalu, že si toho ostatní mohli všimnout?
  • Máte někdy myšlenky, že by bylo lepší, kdybyste už nebyli nebo si ublížili?

Výsledky

Tento test neslouží jako diagnostický nástroj. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o svém duševním zdraví nebo se necítíte dobře, navštivte svého lékaře nebo jiného odborníka.

9-17 bodů: Žádné nebo mírné příznaky deprese

Pravděpodobně jste občas jen smutní nebo máte špatnou náladu, ale zřejmě se nejedná o depresivní onemocnění. Pokud máte i přesto pochyby nebo vaše pocity přetrvávají, navštivte lékaře či jiného odborníka.

18-26 bodů: Střední indikace deprese

Vyskytují se u vás častěji příznaky podobné depresi, je tedy možné, že by se u vás mohlo onemocnění rozvinout nebo už se rozvinulo. Měli byste zvážit návštěvu lékaře či odborníka na duševní zdraví.

27-36 bodů: Silné příznaky deprese

Pravděpodobně trpíte depresí. Pokud již nenavštěvujete lékaře či odborníka na duševní zdraví, měli byste v nejbližší možné době zvážit jejich návštěvu.

Během 4 let zhubla Australanka 50 kilo: Úžasnou proměnou prošla díky jednoduché změně jídelníčku

svetzeny.cz