Přejít k hlavnímu obsahu

Školní vysvědčení: Jak se na něj připravit a nereagovat přehnaně

Školní vysvědčení: Jak se na něj připravit a nereagovat přehnaně

Velký den pro všechny žáky a studenty se rychle blíží. I když se teď nekteří na poslední chvíli snaží známky vytáhnout o stupeň výš, vysvědčení možná nebude vypadat úplně podle vašich představ. Připravte se na důležitou situaci, abyste nepromyšlenou reakcí vystresovanému školákovi zbytečně neublížila.

Někteří žáčci budou po zásluze pochváleni, jiní se děsí, jak rodiče jejich „vízo“ ustojí. Než začnete dítěti spílat, zkuste si zamést před vlastním prahem. Zajímali jste se o jeho školní úspěchy? Byli jste vždy ochotni mu pomoci? Neměli jste na svého potomka přehnané nároky? Teprve pak nastává chvíle společně hledat původce nezdaru. Příčin může být řada – od specifické poruchy učení až po lajdáctví, jež rodiče právem rozčiluje. Jsou ale pravidla, která byste při hodnocení vysvědčení měla zachovat.

Θ Vyvarujte se impulzivního jednání, které by vás později mrzelo a hlavně k ničemu nevedlo

Pohlavky či výprask patří do středověku, ne do moderního způsobu výchovy. Rovněž si odpusťte křik a hlučné slovní výlevy, které se minou účinkem. U citlivějších dětí může zvýšení hlasu či fyzický trest vyvolat velké trauma (hysterii, depresi či naopak agresi). Napočítejte nejprve do deseti a teprve pak si s dítětem promluvte, proč nemůže být s vysvědčením spokojené a kde se stala chyba.

Θ Odpočinek od povinností si zaslouží i méně úspěšný školák

Rozhodně žádné biflování místo výletů, táborů a pobytů u babičky. Máte-li pocit, že by si měl látku projít, vyhraďte si na opáčko až druhou polovinu léta.

Θ Případný trest za lajdáctví musí být přiměřený, ale zároveň citlivý a nekompromisní

Odborníci se shodují, že když už trestat, tak třeba odnětím bonusu, který mělo dítě slíbený, jestliže vysvědčení dopadne dobře. „Mrzí mě, že ti to nemůžu koupit, ale víš, že to mohlo být lepší. Já taky v práci nedostanu prémie, když se nesnažím. Ale věřím, že s tím zkusíš něco udělat,“ měli byste vysvětlit své výchovné opatření.

Θ Pochvalte dítě za minimální úspěch

I průměrní žáci a studenti potřebují povzbuzení do další práce, která jim určitě dává hodně zabrat.

Θ Co se ve škole uvaří, to se doma sní

Nepřetřásejte neúspěchy svého potomka před všemi známými, příbuznými a kamarády. Pranýřováním se prospěch nezlepší a nelichotivými komentáři na téma vysvědčení nabouráváte důvěru, která je nosným pilířem dobrého vztahu.

Θ Stanovte si cíle pro příští rok

Vycházejte při tom z reálných schopností svého zlatíčka, nikoli vlastních přemrštěných nároků. Nabídněte mu pomocnou ruku a hlavně své předsevzetí po prázdninách dodržte, přestože to možná bude těžká štreka.

Zakázané věty

Existují věty, které by pro vás měly být tabu. Školákovi jimi zbytečně ublížíte a rozhodně ho pozitivně nenamotivujete. Tyhle poznámky si raději odpusťte.

Jestli propadneš, tak si mě nepřej!

Hrozí-li dítěti nedostatečná, raději mu nabídněte pomoc, včas zajistěte doučování. Z kluků a holek, které doma slyší podobné výhrůžky, se stávají kandidáti na útěkáře či klienty Linky bezpečí.

Ty budeš tak akorát házet lopatou...

Shazováním schopností potomka jako byste mu dávali najevo, že si ho nevážíte. Pokuste se hodnotit jeho možnosti objektivně. Nemusí být přece každý studijní typ a skladník ve šroubárně skutečně nepotřebuje recitovat Vergilia v originále.

Škoda té trojky

Dívejte se na vysvědčení spíš z té lepší stránky. Nezaměřujte se jen na propadáky, všimněte si nejdřív úspěchů. Můžete dát najevo nespokojenost, ale jedním dechem dodat, že společně uděláte vše pro to, aby se to příští rok zlepšilo.

Koukni na bráchu, jaké má vysvědčení

Nesrovnávat – zní základní pravidlo výchovy a pro školní výsledky to platí nemenší měrou. Každé dítě je originál nadaný na něco jiného. Z jednoho sourozence může být pan doktor a druhý bude šťastný jako automechanik či kadeřnice.