Přejít k hlavnímu obsahu

Změňte sama sebe: 3 tipy, jak zlepšit svoje slabé stránky!

Změňte sama sebe: 3 tipy, jak zlepšit svoje slabé stránky!

Snaha zlepšit druhé se většinou obrátí proti nám, ale sami se sebou něco určitě udělat můžeme. Pokud jste na sebe naštvaná, že nejste dostatečně průbojná, pohotová či že máte ve všem chaos, malými krůčky to můžete zlepšit! I když nikdo z nás není dokonalý, tak nemusíme před svými slabými stránkami rezignovat. Vítězství sama nad sebou si pak budete nesmírně cenit.

Nemusíte se se měnit od základu. To byste pak už nebyla vy. Ale svoje slabé stránky, které vás v životě omezují a dělají vám ho těžší, se můžete pokusit změnit. Není to až tak složité, jak byste si myslela! Jak tedy být:

Odvážnější

Chodíte poslední dobou do práce se staženým žaludkem. Od chvíle, kdy jste požádala šéfa o přeřazení na jiné pracoviště kvůli neshodám s kolegyní, máte pocit, že 
s vámi jedná jako s kolem u vozu. V práci jste nespokojená už několik let, ale ani teď, když se situace vyhrotila, nenacházíte odvahu udělat kroky ke změně. Strašpytel jste i v soukromém životě. Nedávno jste odmítla úžasnou nabídku jet si zalyžovat do Alp kvůli tomu, že to nezvládnete, přitom jste zdatná lyžařka.
Co s tím: Strach ze změn či z něčeho dosud nepoznaného vás může svazovat natolik, že raději nic nepodniknete, a přicházíte tak o možnost cokoliv v životě změnit. Je třeba se k situaci postavit čelem a objektivně vyhodnotit všechna rizika. Na pomyslné váhy si postavte to, co můžete získat a co ztratit. Nejspíš zjistíte, že riziko je mnohem menší, než jste se domnívala. 

Pohotovější

Zlobíte se na sebe, protože pokaždé na všechno zareagujete jako poslední. Když sudičky rozdávaly humor, stála jste poslední v řadě. Ve společnosti se neumíte prosadit, neumíte odpálkovat nejapné poznámky a vtipy zásadně neříkáte nahlas ze strachu, že se ztrapníte.
Co s tím: Rada je jednoduchá. Chce to trénink. Nacvičujte si reakce v konkrétních situacích. Pohrávejte si se slovíčky, sledujte rozhovory druhých, to vám pomůže improvizovat v nečekaných situacích. Snažte se vyjádřit svůj názor jednoduše, nezamotávejte se do dlouhých souvětí. Když neumíte na sarkastické poznámky reagovat se stejnou dávkou drzosti, přejděte je s úsměvem, tím většinou nic nezkazíte. 

Systematičtější

Budíte se uprostřed noci a pak už se vám nedaří usnout. V hlavě se vám honí seznam úkolů, které s sebou vlečete už z minulého týdne. Nestihla jste zaplatit dovolenou, nevyzvedla oblečení z čistírny, nedodělala překlad z angličtiny a ve schránce máte přes stovku nevyřízených mailů. Pod náporem každodenní práce pak panikaříte, paralyzuje vás stres a seznam odkládaných věcí se rozrůstá.
Co s tím: Obrazně řečeno, stejně jako si uklidíme ve skříni, tak bychom si měli uklidit i v diáři, potažmo v čase. Když v něm panuje chaos, brzy se dostanete do začarovaného kruhu. Každý se může naučit být manažerem svého času. Do diáře si přesně rozepište všechny úkoly a držte se harmonogramu. Za důslednost se pochvalte, odměnou vám bude velká úleva od stresu.

Odolnost a sebedůvěra

Podle psychoterapeutky Karin Řehákové je možné některé návyky změnit. Například lze systematicky pracovat na lepší odolnosti vůči stresu. "Při dlouhodobě nevyhovujících podmínkách v práci, a zvláště pak ve vztahové rovině, potlačujeme mnoho negativních emocí, což ohrožuje naše fungování. Pokud vás trápí, že jste málo pohotová a spíše uzavřená, snažte se využít svůj dar pozorování, důvěřujte si," radí psychoterapeutka.