Přejít k hlavnímu obsahu

8 věcí, co rozhodně nikdy nedělejte, když jste rozčílená

8 věcí, co rozhodně nikdy nedělejte, když jste rozčílená

Hádky nemá nikdo rád, jenže občas to bez nich nejde. Mnohdy se díky nim pročistí vzduch a vyjasní se pravidla hry. To většinou ale až poté, co vás opustí blbá nálada, kterou s sebou hádka přinesla. Bohužel právě v afektu se často dopustíme věcí, jež mohou situaci ještě zhoršit, nebo nám dokonce ublížit.

Vztek a rozčilení jsou velmi silné emoce, které se jen těžko potlačují. Každý se s nimi vypořádává jinak, ale je důležité svému psychickému stavu přizpůsobit i činnosti, které děláte. Svého jednání byste totiž po uklidnění mohla velmi trpce litovat.

Nesedejte za volant

Řídit, když jste rozčílená, je velmi nebezpečné. Odborníci varují, že v takové chvíli má člověk odvahu více riskovat a navíc se nesoustředí na řízení. Hněv vyvolává „tunelové“ vidění, v jehož důsledku nevnímáme, co se děje kolem nás. Můžeme tak například snadno přehlédnout chodce na přechodu. Pokud tedy po hádce přece jen potřebujete někam jet, zkuste se nejdřív uklidnit a uvědomit si, že sedáte do auta. 

Nejezte sladké

Ruku na srdce – kdo z nás si neobalí nervy něčím dobrým pokaždé, když ho něco rozčílí. Bohužel už si ale neuvědomí, jak velkou chybu dělá. V okamžiku, kdy námi cloumají záporné emoce, reaguje tělo stejně jako ve stresu a v nebezpečí. Začne vysílat signál upozorňující na stav nouze a vy automaticky sáhnete po sladkostech a tučných pochoutkách, jež tělu dodají energii potřebnou k přežití. Kila navíc na sebe ale nenechají dlouho čekat.

Nejednejte v afektu

Jednat v afektu se nevyplácí – pravidlo, které zná snad každý, ale ne vždy je schopen se jím řídit. Někdy máme potřebu stále vše vysvětlovat a ihned argumentovat. Jenže právě pod vlivem hněvu často řekneme věci, které nechceme a kterých později můžeme litovat. Vezměte si proto oddechový čas, někomu postačí deset minut, jiný bude potřebovat deset dní, a teprve až budete mít chladnou hlavu a problém uvidíte jasněji, k rozhovoru se vraťte. 

Nesdělujte nic okolí

V poslední době jsme se naučili sdílet snad úplně všechno, co prožíváme. Většina z nás nedá bez Facebooku ani ránu. Ano, pochlubit se jedinečnými zážitky a veselými fotkami neuškodí. Pokud ale „postnete“ všem svým přátelům, že vás zrovna naštval přítel, může to znamenat mnohem větší katastrofu, než si v dané chvíli myslíte. Takže příště pozor!

Nepijte alkohol

Pijeme-li v dobré náladě, většinou se žádný průšvih nekoná. Avšak pít v rozčílení se nevyplácí. Pod vlivem alkoholu se smutek a žal ještě prohlubují, zábrany v jednání povolují a stačí jedna hloupá SMS, která může ublížit víc než předchozí hádka.

Nepodceňujte srdce

Pokud máte problémy s vysokým krevním tlakem, jsou pro vás hádky docela nebezpečnou záležitostí. V důsledku rozčílení se zrychlí tep srdce, které tak ke své činnosti potřebuje více kyslíku a živin. V případě, že koronární cévy nedokážou rychle reagovat a zvýšit průtok krve, projeví se to na nedostatečném prokrvení srdečního svalu. Právě proto se vám může někdy špatně dýchat

Nepište e-maily

„To jí nedaruju,“ řeknete si, když vás rozčílí mail od kolegyně, a kliknete na odpovědět. Chyba! Raději se chvíli věnujte něčemu jinému a teprve pak se k jejímu mailu vraťte. Uvidíte, že už to nebude tak horké, jak se předtím zdálo. A pokud přece jen máte potřebu vykřičet svoji zlost do světa, sdělte to wordovému dokumentu – nic tím nezkazíte. Myslete na to, ať už píšete komukoliv.

Nechoďte spát příliš brzy

Odborné studie ukazují, že ve spánku se naše zážitky umocňují. Takže pokud si jdete lehnout rozčílená, může se stát, že hádku budete vnímat mnohem intenzivněji. Odborníci proto doporučují v případě, že se s někým pohádáte večer, zůstat ještě nějaký čas vzhůru a negativní emoce v sobě zpracovat. Kromě toho naštvaná stejně neusnete. Pouze si budete hádku stále dokola přehrávat v hlavě a přemýšlet nad ní. Uvařte si raději bylinkový čaj a do postele skočte, až když jste v klidu.