Přejít k hlavnímu obsahu

Kolik přátel potřebujeme?

Někdo kamarády spočítá na prstech jedné ruky, někdo jich má celou bandu. Znamená to, že je šťastnější?

Přátelství je jedním ze stavebních kamenů štěstí. A nejen to: studie ukazují, že stabilní vztahy s ostatními podporují naše psychické i fyzické zdraví. Navazovat a udržovat sociální kontakty patří k lidské přirozenosti, v opačném případě člověk trpí pocitem izolovanosti a osamělosti.

Přátele na Facebooku můžete sbírat po stovkách, ale význam slova ,,přítel“ má úplně jiný rozměr. Kolik máte těch pravých, na které se lze spolehnout, kterým se lze svěřit a kteří nikdy neodmítnou pomoc?

Počítejte s námi

Každý se rád pochlubí, že oslavil narozeniny nebo strávil víkend s padesáti kamarády. Skupina lidí, která se zužuje a rozšiřuje podle toho, kdo má právě čas, je zdrojem skvělých zážitků a opojného pocitu, že je člověk oblíbený. Ale poměřujte blízkosti vztahů. Člověk není schopen udržovat úzké vazby s desítkami lidí. Ve chvíli, kdy máte problémy nebo potřebujete probrat nějaké osobní téma, zjistíte, že ve vašem životě je třeba jen pět osob, kterým jste ochotni se svěřit. Je to v pořádku. Čím méně blízkých přátel máte, tím jsou vaše vztahy důvěrnější a pevnější. Pravé přátelství si žádá časové a citové investice, proto můžete mít široký okruh známých, ale nikoliv pravých přátel.

Depositphotos_13884341_m

Každý to má jinak

Družní lidé rádi navazují nové kontakty a ve společnosti se cítí jako ryba ve vodě. Introverti jsou při seznamování opatrnější a pomalejší a sociálně zdatným extrovertům se mohou jevit jako podivíni. Ovšem každá strana má dvě mince. Kdo se stále obklopuje davy lidí a není nikdy sám, ztrácí kontakt sám se sebou. Ale také možnost mít opravdu blízké a důvěrné přátele. A jejich počet není zdaleka tak důležitý jako jejich kvalita.